Bývalá dělnická prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová nastoupila ve čtvrtek do plzeňské věznice a ve svých 87 letech se tak stala nejstarší vězeňkyní v Česku.

Brožová-Polednová stráví za mřížemi šest let za svůj podíl na justiční vraždě Milady Horákové. V nejbližších dnech bude převezena do věznice na Pankráci, kde se podrobí lékařské prohlídce.

Definitivní rozsudek vynesl pražský vrchní soud loni v září. Snížil tak osmiletý trest městského soudu. Koncem února pak soudy definitivně zamítly žádost Brožové-Polednové o odklad trestu, který požadovala s odkazem na svoji praktickou slepotu. Rozhodly, že je schopná do vězení nastoupit.

Brožová-Polednová je dosud jedinou odsouzenou aktivní účastnicí vykonstruovaných procesů z 50. let. V její prospěch podala loni v září žádost o milost nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Prezident Václav Klaus se však rozhodl, že ji neomilostní.     

Právník Brožové-Polednové dříve uvedl, že sedmaosmdesátiletá žena k výkonu trestu nenastoupí, protože jí to neumožňuje její zdravotní stav.

Reklama