Pracovat musíme všichni. Některé práce jsou nudné, jiné zajímavé. Jak vypadá třeba práce kastelána? Jak žije? A bydlí na hradě?

Náhodou jednoho kastelána znám. Seznámila jsem se s ním díky divadlu, které jsme hráli na Křivoklátě. A zdejší kastelán Luděk Frencl se o nás vzorně staral. Tenkrát mě napadlo, že práce kastelána je hodně zajímavá...

lud

Luděk Frencl (v pozadí uprostřed) jako man v muzikálu Noc na Karlštejně

Luďku, jak dlouho už jsi kastelánem na Křivoklátě?
Letos už deset let...

A pořád tě to baví?
Baví mě to, bez toho by se to asi dělat nedalo. Člověk k tomu musí mít vztah, musí tuhle práci brát i jako koníčka. Jinak to nejde, tím, že bydlím v práci, ztrácím soukromí, neustále jsem atakován tím, že někdo něco chce. Je to náročné.

To je asi velká nevýhoda...
Ta největší. Kastelán musí být v práci sedm dnů v týdnu, ale placený je za pět dnů. Jsem vlastně v práci pořád, a pokud chci odjet na dovolenou, nemůžu zůstat doma a pracovat třeba na zahradě. Ale i když odjedu, průběžně vyřizuju mailovou korespondenci, chodí mi desítky mailů denně. Když plánujeme dovolenou, první, co mě zajímá, je připojení na internet. Mám chytrý telefon, a tak můžu i večer u piva odpovídat na maily.

Tak to ti nezávidím. Ale prozraď nám, co je na té práci naopak nejlepší?
To, že potkávám lidi. Setkal jsem se s obrovskou plejádou lidí, tolik zajímavých osobností bych nepotkal ani za deset životů, jako jsem tady potkal za deset let. A nejsou to jen známé osoby z politiky, kultury nebo byznysu, ale i různí odborníci na historii, vědu... Seznámil jsem se třeba i se čtyřmi čarodějnicemi. Vaše čtenářky bude možná zajímat, že jsem potkal amerického herce Morgana Freemana, když tady vloni natáčel, nebo před lety slavnou herečku Angelinu Jolie.

Vážně? A co?
Já to asi tak neocením (smích).

Koníček od mládí

Kde jsi pracoval předtím, než ses stal kastelánem?
Od roku 1999 jsem dělal na Památkovém ústavu šéfa provozního oddělení, měl jsem na starost i památky a provozní stránku objektů, kde nebyl žádný kastelán.

Takže Křivoklát je Tvůj první hrad, kde jsi kastelánem?
Ano, na Křivoklátě jsem poprvé jako „čistý“ kastelán.

lud

Luděk Frencl (druhý zleva) během Královského průvodu Zdroj: www.krivoklatsko.info

Musí mít kasteláni nějakou konkrétní školu? Nebo je to jedno?
Není to striktně dané, kasteláni nemusí mít vystudovanou zrovna architekturu nebo historii. Je to různorodé, víceméně člověk k té funkci přijde tak, že je to od mládí jeho koníček. Ale měl by mít minimálně základní vysokoškolské vzdělání a všeobecný přehled.

Kolik lidí na hradě pracuje?
Stálých zaměstnanců máme jedenáct, což je dáno tabulkami, ale potřebovali bychom jich víc, hlavně co se týká údržby. Jinak máme 8 až 10 sezonních průvodců. Je to velká agenda, celkem se během roku na hradě vystřídá tak 50 až 60 externistů, hlavně průvodců.

Ty taky někdy provázíš hradem?
Běžně ne, to se při práci kastelána nedá zvládnout. Průvodce dělám velmi rád, baví mě to, ale provázím jen speciální skupiny se zaměřením na architekturu. Vykládám jinak, z odbornějšího hlediska, upozorňuju na zajímavosti, které nejsou v papírech.

Přijeďte se podívat!

Křivoklát je asi jeden z nejznámějších českých hradů. Je hodně navštěvovaný? Obecně se pořád mluví o tom, že všude chodí čím dál méně lidí...
Na jaře jsme měli velký problém, protože bylo studené počasí, a k tomu se v červnu přidaly povodně, které se nás ale naštěstí nedotkly. Teď je to skvělé, počasí nám přeje, před pár dny už jsme zaznamenali stejnou návštěvnost jako vloni za celý rok! Možná jsme jedni z mála, kdo si nestěžujeme. Je zajímavé, že se mění skladba návštěvníků - letos chodí víc seniorů.

lud

Zahájení tradiční křivoklátské akce - Křivořezání. Kastelán Luděk Frencl je vpravo Zdroj: www.krivoklat.cz

Jako všechno asi záleží hodně na počasí?
Strašně moc, zvlášť při všech akcích, které tady pořádáme. Díky současným teplým večerům jsou teď návštěvy maximální.

Všimla jsem si, že akcí pořádáte hodně - divadla, koncerty, speciální prohlídky a další. To asi hodně pomáhá?
Určitě ano, teď máme obrovskou návštěvnost. Ať se vaše čtenářky přijedou taky podívat!

A na co bys je na Křivoklát pozval?
Je toho hodně. Třeba teď v pátek se konají noční prohlídky, v sobotu má koncert skupina Hradišťan, 2. srpna pak můžete přijít zavzpomínat na ABBU a 3. srpna tu zahrají Nezmaři. A 5. srpna začíná naše tradiční setkání řezbářů Křivořezání. Těšíme se na každého hosta.

Všechny informace i program na hradě najdete na www.krivoklat.cz.

Další zajímavé rozhovory:

Reklama