Lucky Luke - a poor lonesome cowboy – se stall minulý víkend (15. a 16. 3.) ve Francii hrdinou Svátku známky 2003. Ten je každý rok organizován Francouzskou federací filatelistů, která sdružuje 55 000 členů.

Již 65 let se v březnu slaví ve 106 městech Svátek známky, kdy největší událostí je uvedení do prodeje speciálních známek vydaných speciálně pro tuto příležitost.

A jsou to právě komiksové postavičky, která posledních pět let, zaujímají své místo na malém zoubkovaném kousku papíru. Po Asterixovi, Tintinovi, Gastonovi a Boule s Billem, přišla tento rok řada na Lucky Lukea. Tento, dnes již 56-ti letý kovboj, je zobrazen na dvou známkách. Na první je zobrazena obálka z "Western circus", alba z roku 1970, kde Lucky Luke s věrným Jolly Jumperem skáče přes švihadlo, zatímco na druhé známce jsou oba dva zobrazeni při siestě.

Známky jsou v prodeji od pondělí 17. března a dáte za ně 0,46 euro. Stačí jen vyrazit do Francie :)

Otcem Lucky Lukea je Belgičan, Morris, vlastním jménem Maurice de Bévère. Narodil se v roce 1923 a zemřel v 77-mi letech před 2 roky. A jak vlastně přišel na postavičku kovboje? Kromě své vášně pro western, důvodem mohl být i (jak se svěřil před 6-ti lety novinám) následující fakt: „Kdysi jsem měl pronajatý zařízený pokoj v Bruselu. Moje bytná hodně kouřila a neustále zpívala hit té doby "Jsem dnes večer sama doma". Navíc, měla křivé nohy a zuby jako kůň“. A tak se na přelomu roku 1946/1947 zrodil a poor lonesome cowboy, ke kterému neodmyslitelně patří kůň Jolly Jumper, pes Rantanplan, rodina Daltonů nebo také typická postavička západu - funebrák.

Tak vidíte, jak málo stačí ke štěstí. Jde o to jen koukat kolem sebe – inspirací Vám může být cokoliv.

Krize dává testovací otázku :) schválně jestli víte kdo hrál Lucky Luka ve hrané verzi tohoto komiksu?

Reklama