Lucie, co je nového v Nedoklubku?
obrazek.png

V Nedoklubku aktuálně ve všech 25 neonatologických odděleních perinatologických center předáváme kromě dlouhodobých Léčivých balíčků a Čepiček na doma také publikaci s názvem Průvodce pro rodiče předčasně narozeného dítěte MUDr. Mileny Dokoupilové. Ta rodiče seznamuje se situací kolem předčasného porodu, vysvětluje důležité pojmy a odpovídá na nejčastější otázky rodičů, které na předčasný příchod svého děťátka nebyli vůbec připraveni… V těchto dnech dokončujeme přípravy naší knížky s názvem Když přichází na svět miminka do dlaně. Je to sbírka praktických a cenných informací pro těhotné ženy, kterým hrozí předčasný porod. Obsahuje texty více než 30 odborníků z oblasti gynekologie, porodnictví, neonatologie a psychologie a je doplněná příběhy rodin, kterým se narodilo miminko do dlaně. Také připravujeme sbírku příběhů a terapeutických pohádek, kterou vydáme v tištěné verzi, ale také jako audioknihu. Letos v lednu jsme spustili naši celoroční fundraisingovou kampaň s názvem Dvanáct sil pomáhá, která má za cíl podpořit speciálními pomůckami všechna centra, kde pečují o předčasně narozené novorozence. Na květen připravujeme virtuální Běh pro miminka do dlaně České republiky.

Vy sama máte předčasně narozenou dcerku. Připomeňte nám prosím Váš příběh.

60213f5ec923cobrazek.pngDcera se narodila před 10 lety předčasně ve 25.týdnu těhotenství s porodní hmotností 730 g. Z neznámého důvodu, v porodnici u Apolináře v Praze. V nemocnici jsme strávili téměř tři měsíce a krátce na to jsem se rozhodla pomáhat Nedoklubku. Letos ho vedu už osmým rokem. J

Co vlastně zažívají rodiče předčasně narozených miminek?

Strach a bezmoc. Bojí se o život a zdraví svého děťátka. Vyčítají si, že něco v průběhu těhotenství udělali špatně, že něco měli dělat jinak. V průběhu hospitalizace jejich maličkého miminka prožívají nejistotu, bolest a permanentní úzkost z neznáma. Nikdo není přirozeně připraven na tuto situaci, každý počítá s tím, že miminko se narodí v termínu a za pár dní si ho odnese z porodnice. Předčasný porod je pro každé rodiče velký zásah. V jejich situaci se jim Nedoklubko snaží pomáhat, letos už 19 let.

V čem je péče o předčasňátka specifická?

Velmi záleží na stupni nezralosti, ve kterém se dítě narodí. Předčasně narozené dítě ještě není připraveno na život mimo dělohu a s tím souvisí celá řada komplikací. Tyto děti se potýkají s nezralostí plic, jsou náchylné k infekcím, jsou krmené výživovou sondou do žaludku, protože zatím nemají vyvinutý sací reflex, někdy mají zavedené různé katetry, životní funkce jim sledují různá čidla. Potřebují dechovou podporu, musí podstoupit celou řadu vyšetření a screeningů. Cesta je to dlouhá a pro všechny náročná. O to více je důležitá správná péče o tyto děti a o rodiče a esenciální je jejich přítomnost a osobní péče o miminko na oddělení.

Jak můžou rodiče přispět ke správnému vývoji předčasňátek? Co jim pomáhá?

60213fcc70362obrazek.pngPomáhá jim už prostá přítomnost maminky a táty. Od prvních minut od jejich předčasného příchodu na svět. Záleží samozřejmě na zdravotním stavu maminky a miminka. Většinou bývá tatínek právě tím, kdo své děťátko uvidí nejdříve, získává první informace o zdravotním stavu miminka, nutných léčebných krocích a podobně. Pokud to lze, maminka přichází co nejdříve na jednotku intenzivní péče za svým uspěchaným děťátkem také. Je motivována, aby co nejdříve odsála alespoň pár kapek mateřského mléka. Oba rodiče jsou postupně zapojováni do péče o miminko podle možností a aktuálního zdravotního stavu dítěte. Bohužel v těchto měsících situaci velmi komplikuje Covid, ale na všech odděleních dělají maximum pro to, aby byl kontakt dítěte a rodičů co možná v největší míře zachován.

Jak ovlivnila činnost Nedoklubka aktuální epidemie?

Naši činnost ovlivnila spíše z hlediska projektů a činnosti. Z našich domovů jsme se více zaměřili na osvětovou činnost, na fundraisingové kampaně a na celkový chod a rozvoj organizace. Konečně jsme spustili dlouho připravovaný a odkládaný charitativní Obchůdek Nedoklubka, vloni v květnu jsme publikovali měsíční osvětovou kampaň o onemocnění zvaném Preeklampsie, které vede k předčasnému porodu a v listopadu jsme se zaměřili na širokou osvětovou kampaň o problematice předčasného porodu v rámci desátých jubilejních oslav Světového dne předčasně narozených dětí. Stále pracujeme na větší informovanosti veřejnosti, cílené pomoci rodičům a podpoře neonatologických center v České republice. Zapojili jsme se také do několika mezinárodních projektů.

Jak se do podpory předčasně narozených miminek může zapojit veřejnost?

Každý si může vybrat, jak se zapojit a v jaké oblasti pomoci. Na našich stránkách Nedoklubko.cz si může zvolit, zda darovat jednorázový finanční dar, nebo podporovat činnost Nedoklubka pravidelně, také může podpořit naši novou kampaň a pomoci konkrétnímu neonatologickému oddělení. Může se stát naším členem, partnerem, tvořilkou a nebo si jen tak pro radost koupit něco v našem novém Obchůdku
60213fefdd50cobrazek.png
Aktuálně - podpora předčasně narozeným dětem

Značka Pampers a organizace Nedoklubko už více než 3 roky společně dodávají plenky do 12 perinatologických center pro předčasně narozené děti po celé České republice, aby předčasňátka měla nejen plenky v odpovídající velikosti, ale hlavně pohodlí pro spánek tolik potřebný pro jejich další vývoj a mohla jít brzy domů a začít objevovat svět jako silní kluci a velké holky. Stejně tomu bude i letos, kdy koupí produktů Pampers na alza.cz od 1.2. do 28.2. budou zákazníci přispívat na Pampers Preemies pro miminka do dlaně. Každé zakoupené balení plenek nebo ubrousků Pampers bude představovat jednu věnovanou miniaturní plenku pro klidné a nerušené sny. Projekt podpořil i zpěvák Michael Foret a složil pro předčasně narozené děti, ale vlastně nejen pro ně, ukolébavku. K poslechnutí na YouTube.
60210235dcba0obrazek.png

Reklama