Usměvavá blondýnka, matka dvou dětí, Lucie Tvrdoňová by mohla od minuty dělat reklamu v televizi na zdravý životní styl a úspěšné podnikání. Za jejím úspěchem přitom nestojí žádná protekce - jen potvrzuje pravidlo, že bez práce nejsou koláče... ani pěkná postava.

Lucie je živel. V malé v obci, kde žije ani ne tisíc obyvatel, rozjela před lety úspěšně své podnikání a stále přichází s novými nápady. Deset let vede lekce cvičení, zejména Zumby, provozuje svou firmu s fitness oblečením, hostuje na velkých akcích a pořádá také své vlastní, hlavně charitativního zaměření. A v neposlední řadě radí lidem s výživou. A to není vše. Pro ty, kteří by snad hledali výmluvy, že na přípravu zdravých jídel nezvládají najít čas a mají to štěstí, že bydlí v dosahu Lucčina působiště, připravuje speciální krabičky, které přesně splňují požadavky na zdravý životní styl.

Lucie Tvrdoňová

Svým přátelským přístupem a vstřícností Lucie Tvrdoňová získala mnoho příznivců nejen v okolí svého bydliště, ale vlastně v celé naší republice. A ti ji dokonce nominovali na Ženu roku 2016. Tam, kde by jiní hledali výmluvy typu „nemám na to čas, musím se starat o děti, nebydlím ve velkém městě, kde jde vše lépe, atd., ona dokázala elegantně skloubit vše do dokonalé harmonie. A ještě se u toho usmívat.

Takové ženy se člověk prostě musí zeptat, jak to vše dělá a stíhá....

Lucie, pojďme úplně na začátek. Jak si se dostala k tomu, co nyní děláš, a co považuješ za zlomový okamžik ve svém životě, který tě k současné práci nasměroval?
Nečekala jsem, že hned první otázkou začneme tak trošku smutně, ale pokud mám odpovědět pravdu, pak to smutné bude. Za zlomový okamžik považuji rok 2010. Měla jsem velmi náročné období, protože jsem zrovna maturovala (pokud právě počítáte, tak se nemýlíte, už jsem měla dvě děti) a přišla velká rána. Zemřela mi maminka. Potřebovala jsem se nějak dostat z té psychické tíže a začala jsem cvičit o něco více, než dříve. V té době jsem už vedla své vlastní lekce aerobiku a posilovacích forem, ale do Čech přišla Zumba a dala mi určitý směr. Směr, kterým jsem se mohla začít rozvíjet a zapomenout na všechna trápení.

Rozumím. Pojďme tedy hned k tvé současnosti, která je velmi radostná. Jak vypadá takový tvůj „obyčejný“ všední den?
Můj všední den začíná tak, že mám budíček na 6 hodin ráno a jsem hlavně matkou. Chystám dětem snídaně, svačinky a vypravím je do školy. Potom začne ten správný kolotoč mě. Během dne mám objednané klientky do centra zdravého hubnutí a snažím se pomáhat se změnou jejich postav a hlavně se změnou jejich životního stylu. Večer mám pravidelné lekce, a pokud mám dost energie po lekcích, tak pracuji u počítače a sestavuji jídelníčky, nebo vymýšlím zlepšení pro mou rozjíždějící se firmu Krabickujeme.cz. Neznamená to ale, že si neudělám volno pro svou rodinu, nebo pro své koníčky.

Můžeš se třeba trochu zastavit ještě u jídla u vás v rodině? Máš doma manžela a dvě děti. Jak konkrétně řešíš jejich životosprávu a co jim třeba nachystáš na jeden den, aby také zdravě jedli?
Rozhodně se u jídla zastavím (úsměv). Dodržuji stejné zásady, které radím svým klientkám. Pět až šest zdravých jídel denně. Snažím se o to samé i u celé rodiny.

Aha... A jak se vůbec na všechny ty aktivity tváří tvůj manžel a děti? Býváš často večer pryč, když vedeš lekce cvičení, stejně tak je tomu o některých víkendech, kdy jedeš na nějakou velkou akci.
Rodina to naštěstí přijala jako součást našeho života. Dokonce občas jezdí cvičit se mnou. I když to vypadá jako zábava - koníček, tak je to moje práce a rodina ji plně respektuje. Pravdou je, že někdy musí mít nervy ze železa, protože jsem před každou velkou akcí trochu nervózní, ale jsou mi velkou oporou.

Lucie Tvrdoňová

Všechny své pracovní aktivity si řídíš sama - a to dost úspěšně. Myslíš, že třeba cesta takového podnikání je východiskem pro ženy, které tvrdí, že s malými dětmi je nikdo nezaměstná. Zrovna nedávnou jsem si takové lamentování totiž vyslechla.
Podnikání není tak snadné, jak to vypadá. Mé začátky byly těžké a vlastně s každým mým nápadem narážím na různé překážky. Pokud je taková maminka dost silná a ambiciózní, pak ano, mohlo by to být řešení problému se zaměstnáním. Najít díru v trhu je ale také pěkný oříšek. Držím tedy pěsti všem maminkám, které se pro tuto cestu rozhodnou.

Když se ještě vrátíme na ten tvůj začátek. Čeho si se nejvíc bála, když jsi zvažovala, zda se na tuto cestu dát? A co tě stálo nejvíce úsilí.
Nejvíce jsem se bála neúspěchu. Když jsem se totiž rozhodovala, jestli se postavit na vlastní nohy, tak jsem pracovala jako prodejce mobilních operátorů a celkem mi to začínalo jít. Takže jsem se vzdala jistého příjmu pro něco, co jisté vůbec nebylo. A co mě stálo nejvíce úsilí? Vždy s novým projektem mám pocit, že právě tohle mě stojí nejvíce úsilí... (směje se).

Ještě zpět k tomu zdravému stravování, které - předpokládám - bude čtenářky zajímat nejvíce. Co bys řekla, že je pro ženu, která se rozhodne změnit svůj životní styl, největší překážkou? Jak to vidíš z příkladů klientek ze své praxe? Mají největší problémy s časem, přípravou jídel, nebo obstaráním těch správných ingrediencí? Na co nejvíc narážíte, když společně pracujete na jejím novém životě?
Nejčastěji narážím na nedostatek času. Jsou klientky, které mi řeknou, že podle mého jídelníčku mají připraveno za 30-40 minut jídlo na celý den a na druhé straně jsou klientky, které si stěžují, že na to prostě nemají čas a tak sáhnou po něčem nezdravém, či rychlém. Pokud ale nemám čas na přípravu složitější svačinky, tak si vezmu jogurt a jablko, nebo cottage a rajče. Je to jednoduché. Vše je otázkou priorit. Pokud něco chci, musím pro to něco udělat. Rozumím tomu, že každá změna je velmi těžká, ale když vidím to štěstí v očích klientek, které to zvládnou, tak vím, že nějaká ta oběť za to stojí.

Děláš klientům jídelníčky, vedeš lekce cvičení, staráš se o svou firmu s krabičkováním, ale vím, že nešidíš ani rodinu. Kde bereš stále tolik energie? A jak ji obnovuješ?
Největším zdrojem energie je vždy strava. Špatné stravování zapříčiňuje nedostatek energie, špatnou náladu a hromadu zdravotních či psychických problémů. Dále je mým obrovským ventilem právě sport. Tanec, běh, brusle, jakékoli jiné cvičení, u kterého prostě vypínám, a je mi lépe. Ale nemysli si, že jsem nějaký nadčlověk, který oplývá nekonečným množstvím energie. Po náročné akci nebo fitness víkendu si musím vzít alespoň půl dne volno a zůstanu v posteli s šálkem čaje.

Tím jsi krásně nahrála na to, co jsem chtěla zmínit. Jednou jsi mě totiž rozesmála pojmem Barbie day určitě jsem ho zde chtěla zmínit. Co vše by měl zahrnovat a jak často jej podle tebe zařazovat, aby byl účinný, pokud to tak mohu říct?
Na to si moc dobře vzpomínám (směje se). To má každá holka samozřejmě jinak. Já osobně označuji za Barbie day takový, kdy si zajdu ke kadeřnici, kosmetičce, nebo si koupím něco pěkného na sebe a zajdu si s kamarádkou na kafe. Prostě když o sebe nechám jeden den pečovat a užiji si volno a hýčkání. Aplikovat 1 x měsíčně, doporučuji...

Na začátku jsem zmínila charitativní akce, které děláš. A právě to by myslím byla vhodná tečka za naším povídáním. Chceš o nich říct něco více?
Osobně upřednostňuji charitativní akce pro osoby, které znám a vím přesně, na jakou věc vybrané penízky půjdou. Pořádám tyto akce většinou pro místní organizaci PAS z. o., což je organizace, která pořádá různé akce a pobyty pro děti s onemocněním autistického spektra a od státu peníze nedostávají. Dále pro rodiny, či děti v našem okolí, které mají nějaké zdravotní postižení a potřebuji nějakou rehabilitační pomůcku, či vozík. Velké díky patří všem mým klientkám, které na tyto akce chodí a přispívají! Bez nich bych žádné peníze nevybrala.

Děkuji za rozhovor, přeji, ať se daří a musím říct, že ať dopadne hlasování jakkoliv, pro mě už Ženou roku ve své kategorii rozhodně jsi!

Kontakt a aktivity: www.LTfitness.cz , www.krabickujeme.cz , www.fitnesseshop.cz

Foto: archiv Lucie Tvrdoňové.

Autorka rozhovoru provozuje specializovaný server www.aerobic.cz.

Přečtěte si také:

Reklama