Kouření škodí zdraví a v těhotenství dvojnásob. V tomto období snad neexistuje nic nezodpovědnějšího než si hodit žváro do huby a zapálit si. Budoucí maminka nejenže škodí svému plodu, ale ještě u toho vypadá jako „kráva“.

těhotenství

Milan s Luckou jsou jednou z mnoha mladých dvojic, která si užívá života na plné pecky. Milan ještě mimo své zaměstnání spoluorganizuje různé letní koncerty, takže o zábavu ani o přátele nikdy neměli nouzi. Pivko, cigarety, sem tam něco ostřejšího, to vše patří k jejich společným setkáním.

Během jednoho takového festivalu Lucka otěhotněla. Když to o pár týdnů později volala Milanovi, hned dodala, že to musí náležitě oslavit. Oba to brali jako šťastnou událost. Jeden i druhý pochází z rozvětvených rodin, takže je ani ve snu nenapadlo, že by dítě nechtěli a neměli.

Zašli to oslavit se známými. Večeře, pár piv a samozřejmě nezbytné cigáro.
„Naposledy,“ vydechla Lucka slastně cigaretový dým.
„Ale pak už nebudeš!“ upozornil ji Milan.
„Jasně, že ne.“

Jenže ono se to lehce říká, ale hůře provádí. Lucka si cigarety neodpírá ani během těhotenství. Vymyslela si, že jí doktor řekl, že přestávat nemusí, prý by to byl pro její organismus velký šok.
Milana tento její alibismus rozčiluje.
„Nekecej! Tak nepřestávej, ale aspoň to trochu omez.“
Sám doma kouření omezil, chodí jen na dvůr, ale ona, sotva Milan vypadne do práce, už otvírá okno dokořán a zapaluje si.

Milanovi jsou nepříjemné i pohledy ostatních. Když spolu někam přijdou, Lucka s tím velkým bubnem sotva dosedne, a už si zapálí. Ale ona to neřeší, prý jí po lidech nic není.  

A co teprve popichování ze strany Milanovy matky.
„Milane, promiň, ale Lucka by si mohla ty cigarety teď odpustit. Proč ji to nezakážeš? Vypadá s tím velkým břichem a cigaretou jako kráva. A také by si měla přečíst, jak to tomu miminku škodí.“
„Co já jí mám zakazovat, už jsem jí to říkal stokrát, pořád se s ní kvůli tomu hádat nebudu.“

Lucka se neustále obhajuje tím, že jí to chutná a žena si má v těhotenství dopřát to, na co má chuť. A její matka prý v těhotenství také kouřila a ona je v pořádku.

Mimo jiné, děti matek, které v těhotenství kouří, mají menší porodní váhu. A to Lucce jedině vyhovuje, že tak aspoň bude mít lehčí porod, když bude dítě malé.
„Jasně, sotva se narodí, už skončí v inkubátoru,“ podotkne Milan.
Všichni do Milana hučí, že je slaboch, že jí má tu cigaretu „vyrazit z huby“.

Lucka má termín porodu začátkem června a jediné, co ji zajímá, je estli se může kouřit i v porodnici.

Čtěte také:

Reklama