Přinášíme rozhovor s ženou, která ve věku 55 let dokázala sobě i všem okolo, že nic není nemožné.

před zhubnutím

Lucie byla mojí spolužačkou ze střední a od té doby jsme kamarádky. Prožili jsme spolu dětství našich synů, kteří jsou přibližně stejně staří, Lucie s rodinou k nám jezdívala na chalupu a my zase k nim, pořádali jsme nejrůznější společné akce. Po rozvodu před 15 lety jsem Lucii a jejímu manželovi chodila ukazovat své nové objevy a plakat jim na rameni, když mě opouštěli. Měla jsem v nich velkou oporu - oni pomáhali mně a já zas pomáhala jim třeba s přestavbou bytu, či Lucii s image, když začala pracovat ve velmi vysoké manažerské pozici a obléci se už začal být velký problém.

Tehdy totiž už trpěla těžkou obezitou a já poznala, že příčinou je zřejmě kromě rodinné dispozice její patologický vztah k jídlu. Každý „průser“ řešila obrovským množstvím sladkostí. Bylo mi to strašně líto, věděla jsem, že svým vzhledem trpí, i když se chovala vždy vesele a společensky. Já byla tehdy velmi chudá, jí se dařilo, já samý partnerský průser, ona 20 let relativně šťastně vdaná... Jednou mi řekla, že mně závidí. Nechápala jsem: Vždyť je přece šťastně vdaná, bohatá a veleúspěšná v práci - já ve všem pravý opak. Lucie odpověděla: Ale Ty jsi krásná! No - krásná jsem v pravém slova smyslu nikdy nebyla, ale pravda, proti ní jsem byla MISS. Ještě před rokem bych vsadila všechno, co mám, že se Lucii už nikdy zhubnout nepodaří, že je „ztracený případ“. A to bych bývala totálně zkrachovala, protože tehdy přišel v Luciině životě „velký třesk“.

po zhubnutí

Lucie, kdy jsi začala vlastně přesně přibírat a jak ses se svým měnícím se vzhledem smiřovala? Když ses vdávala, byla jsi velká kočka...
Je pravda, že jsem se vždycky musela hlídat, už když jsem byla na základce, tak jsem jednu dobu měřila 160 cm a vážila 60 kg... Díky rodinné dispozici (tatínek vážil 120 kg) a také díky „hodné babičce“, která mě v dětství ládovala koblihama a bůčkem, se v mém těle tukové buňky nastartovaly celkem úspěšně a pouze čekaly na spouštěcí mechanismus...
Ten nastal po narození syna, ve třiceti, kdy jsem prvních 10 kilo nadváhy už neshodila.
Pak kila naskakovala pomalu, ale jistě. Od 30 do 50 jsem se je snažila snad dvacetkrát shodit, ať pomocí herbalifu (10 kg dolů a zaze nahoru), akupunktury (dtto), různé „zaručené“ diety atd.) , ale výsledek byl opačný - 20 kg nahoře.

Pokoušela ses hubnut i dříve, pamatuji si, že jsi jednou shodila asi 10 kg, jenže pak je zase nabrala. Co bylo příčinou toho, že jsi nevydržela?
Důvod byl podle mě jediný. Pouze jsem si nalhávala, že s tím chci něco dělat, ve skutečnosti pouze chtít nestačí. Neznamená to, že měsíc se bude držet „nějaká dieta“, občas se „zaskočí“ do posilovny a 30 kg, nashromážděných za dvacet let, automaticky samo zmizne. Nezmizne!

Lucie, já vím, že před víc než rokem Tě potkala hodně smutná událost, nicméně nastartovala Tvé hubnutí, je to tak?
Ano. Pořád si říkáte, že s tou váhou něco uděláte, protože Vás omezuje v různých oblastech Vašeho života, ať je to ve společnosti (na maturitní ples syna nemáte co na sebe, a když tančíte, připadáte si jako slon v cirkusové manéži), při cestování (ty sedadla v letadle jsou opravdu jen tak tak a máte co dělat, abyste se do nich vešla), při sportu (vybírají Vám kolo pro chlapy, protože přece dámy nemají přes 100 kg) atd... Taky tuto svoji „abnormalitu“ řešíte se svými nejbližšími a je pravda, že moje maminka se mojí obezitou velmi trápila. Věděla, jaké potíže měl můj otec, a nechtěla, abych dopadla stejně jako on. (Díky nadměrné váze v podstatě zemřel.) A protože mě měla ráda, věděla, že i já jsem dost ze svého stavu nešťastná. A když mamka v dost krátkém období zemřela, a já to nemohla rozdejchat (protože to se prostě rozdejchat jen tak nedá), řekla jsem si, že jí „udělám radost“, a samozřejmě nejenom jí... a dokážu zhubnout.

Ty ses ale k radikálnímu hubnutí rozhodla až na základě jakési nepříliš dobré lékařské prognózy, že? Kolik jsi vážila tehdy na svých 175 cm výšky? Co bylo přímým spouštěčem Tvého boje s kily?
Ještě po smrti mamky jsem stále jedla a jedla, zajídala jsem smutek... až jsem se dostala na 121 kg živé váhy. Samozřejmě začaly problémy s klouby, hlavně kolena bolí, otékají... hrozila mi operace menisku pravého kolena. Začala jsem chodit na rehabilitace, kdy se snažili mi koleno různými podpůrnými zdravotními postupy rozhejbat (vodoléčba, elektroproudy atd.), ale nic nepomáhalo. Takže druhým spouštěcím mechanismem byl strach. Strach z operace a jeden velmi sympatický doktor na chirurgii, který se vyjádřil v tom smyslu, že snad nejsem takový srab, abych si kvůli nadbytečným kilům nechala „řezat kolena“.

Vím, že jsi hubla pod lékařským dohledem. Jak k Tobě ten lékař přistupoval, jak s Tebou jednal? A ses přitom cítila?
Na doporučení jsem se dostala k obezitologovi, který mi naprosto racionálně vysvětlil, jak na tom jsem, jakou dietu mi doporučuje, kolik mě to bude stát tělesné, ale i duševní námahy. Že je to hlavně ve způsobu myšlení, kdy jídlo není to hlavní v životě. Výhodou této diety bylo, že není váhově omezena. Jedná se o vyloučení uhlohydrátů, naopak je možné sníst neomezené množství zeleniny, čerstvé nebo dušené, dietní úprava masa, ovoce a samozřejmě hodně tekutin. Ze začátku jsem taky brala prášky, které omezují chuť k jídlu, ale nemají žádné před zhubnutímvedlejší účinky. Další důležitou věcí je, že každých 14 dní chodíte na převážení. Pan doktor byl velmi nekompromisní, pokud se váha zasekla, zpřísnil se režim.

Bylo to podobné, jako v TV s MUDr. Cajthamlovou?
V TV se na tento pořad hezky dívá, pamatuji se, že jsem vždy byla nadšená a říkala jsem si, že mě to určitě nastartuje a od pondělka jsem to vydržela držet tak maximálně do středy. Myslím si, že úspěch snížení váhy toho kterého člověka je v tomto pořadu nastartován vytvořením jeho osobního programu (od paní doktorky Cajthamlové a pana magistra Havlíčka) a jeho dodržováním před zraky milionů diváků TV. Ale vy jste se svými kily sami a nikdo, kromě Vás (a pokud seženete dobrého obezitologa a dobrý cvičební trénink) Vám s tím nepomůže...

Co všechno jsi musela změnit ve svém životním stylu? Obě víme, že v našem věku je hubnutí už o něčem jiném než před 30 či 20 lety.
Musela jsem si najít čas na sebe! A chtít si najít čas na sebe. Nakoupit si potřebné potraviny, uvařit si je, vyčlenit si v ledničce místo (aby Ti je nikdo z rodiny náhodou nesnědl), kde by si je mohla skladovat, najít si posilovnu, ze začátku i trenéra, dále najít si studio, kam můžeš chodit na lymfu, protože důležitá je nejenom korekce příjmu potravin, ale i odbourání škodlivých látek z těla, trénink na vacushape atd....

Najít si čas na cvičení je pro zaměstnanou ženu (i když před rokem už jsi jako top managerka nepracovala), jejíž rodina je zvyklá na každodenní péči a hlavně vaření, bylo těžké, že? Stejně tak naučit se vařit „jinak“.
Začala jsem chodit 2 x týdně do posilovny, buď po práci, nebo i v sobotu a neděli, 1x týdně na vacushape , 1x za 14 dní na lymfu. Rodina mi fandila i pomáhala. Kluci si buď sami uvařili, nebo jsem jim jídlo uvařila dopředu. Pokud jsem vařila normální jídla, uvařila jsem si dušenou zeleninu, nebo si udělala ovocný nebo zeleninový salát bokem, a když jsem měla chuť nebo „hlad“ na normální jídlo - vzala jsem si „své“.

Jaké byly Tvé pocity, když jsi začala radikálně hubnout, a jak na to reagovalo a stále reaguje Tvé okolí? Manžel, kolegyně v práci....
Radikální hubnutí je opravdu ten správný název. K panu doktorovi jsem šla s představou, že mi stačí, když zhubnu pouze 10 kg. Když jsem těch 10 kg zhubla za dva a půl měsíce, začala jsem věřit, že dokážu shodit víc. Na jaře jsem začal jezdit na chatě na kole, o dovolené jsem plavala nejenom v moři, ale i v bazénu každý den.
Rodina i manžel jsou samozřejmě nadšení. S kolegyněmi a přítelkyněmi je to už trochu jiné, některé Vám fandí, jiné závidějí, o několik „přítelkyň“ jsem i přišla.

Uplynul rok od doby, co jsi začala. Jaký byl Tvůj váhový úbytek, kolik kg jsi hubla na měsíc? po zhubnutí
Tak se mi podařilo zhubnout 40 kg a je to bezvadnej pocit. Prostě jsem vyměnila celý šatník, některé věci jsem prodala, jiné dala na charitu. Vyděl si 40 kg 12 měsíci, a máš cca 3,5 kg/měsíc.

Kolik vážíš dnes?
Cca jako na konci „hubnutí“, pouze o 2 kg více. Místo velikosti 54 si kupuju velkost 44.

Jak se Ti daří novou váhu si udržet? Víme všechny, že to je mnohem těžší než shodit. Přiznám se, že já sama nevěřila na začátku, že ji právě Ty udržíš. Přichází na Tebe občas touha zhřešit nějakou zakázanou pochoutkou? A jak to řešíš?
Nemůžeš celý život držet dietu. Snažím se dodržovat základní pravidla, která obecně asi zná každý. Tzn. malé dávky, vícekrát za den, zelenina, maso, rýže, brambory, večer max. do 19 hod. Pokud zhřešíš, tak si dáš v týdnu zeleninový nebo ovocný den. Stále chodím cvičit, na vacushape i na lymfu. Nemůžu přímo říct, že by mě cvičení bavilo, ale zvykla jsem si, našla si nové kamarádky (protože i ve studu mi všichni fandili).

V poslední době jsi moc na třídní srazy, které já pravidelně pořádám téměř každé dva roky, nechodila, bylo to kvůli Tvé váze?
No asi ano, nechodila. Nikdo se necítí dobře, když na sebe narve v leže džíny, aby vypadal jakž takž, a pak si nemůže dát nic k jídlu, skoro ani k pití, aby mu nepraskl zip...

Myslím, že je právě čas nějaký takový uspořádat, co říkáš? Určitě mnohé spolužačky, které jsou na tom i hůř, než jsi byla před rokem Ty, určitě namotivuješ.
Motivace asi ano, ale jestli to dokážou, netuším. Je to opravdu hodně práce. A ta změna musí být především v jejich hlavě a musí mít důvod proč to udělat...

Jdeš tak daleko, že uvažuješ i o plastikách, které by pomohly spravit následky tak výrazného váhového úbytku - některé jsou i „na pokladnu“.
Díky rodovým dispozicím, ale také díky intenzivnímu cvičení nemám „povadlé břicho“ ani vytahanou kůži na stehnech, trochu mi samozřejmě spadla prsa. Uvažuji o plastikách, které jsou opravdu v mém případě možné bez placení, ale až si můj organismus na tuto finální váhu zvykne, tak ještě za cca půl roku.

Přiznám se, že když si tak s Lucií dnes povídám, mám pocit, že naše role se jaksi obrátily. Nejsem sice závislá na jídle, jím hodně zdravě, nicméně nedaří se mi shodit pár kilo, které bych potřebovala. Říká se, že shodit 3 kg je těžší než 38, jistě, ale přesto nekonečně obdivuju Luciinu pevnou vůli naplánovat si a zrealizovat různé pohybové aktivity - vždyť v našem věku je člověk unavený jen z normálního pracovního režimu. A naše maminky v 55 letech odcházely houfně do penze. Držím jí všechny palce, co mám! Je úžasná, co říkáte?

Reklama