Asi 75 kilometrů severozápadně od Florencie leží město Lucca. Původem etruské město bylo samostatným městským státem, který svou největší slávu zažíval v 11. až 13. století díky obchodu s hedvábím, kterému se ostatně věnuje dodnes. Zatímco Florencie je převážně renesanční a Pisa gotická, Lucca je převážně románská. Možná i díky své dlouhotrvající nezávislosti, kterou si zachovala až do roku 1805.

Ačkoli se vládci Lukky měnili jako na běžícím pásu, přesto si v urputných bojích mezi městskými státy ve středověku dokázala Lucca zachovat samostatnost a nenechala se spolknout Florencií jako například mnohem větší sousední Pisa. Dokonce za vlády kondotiéra Castruccia Castracaniho hrála ve střední Itálii vůdčí roli vedle svého rivala Florencie, nad níž dokonce v bitvě u Altopascia zvítězila a získala titul vévodství. V bojích o Itálii byla dobyta císařem Svaté říše římské Ludvíkem Bavorem, který ji prodal dokonce Janu Lucemburskému. Chvíli zde dokonce vykonával správu mladý Karel IV.

Lucca - Piazza Napoleone

Piazza Napoleone

Lucca byla samostatným státem s republikánskou ústavou téměř pět století až do 1805, kdy byla dobyta Napoleonem. Ten přenechal město své sestře Elise, která byla dokonce korunována královnou Etrurie. Po pádu Napoleona však Luccu ovládl Karel Ludvík II. z rodu Bourbon – Parma. Ano, byl to děda poslední české královny Zity Bourbonské, manželky Karla I., která se nedaleko Lukky, na zámku Pianore narodila.

Piazza Giglio

Teatro del Giglio - místo působení Pucciniho

Samostatnost vévodství byla ukončena abdikací Karla Ludvíka II. ve prospěch velkovévody toskánského v roce 1847. Vlivem sjednotitelského úsilí pak byla roku 1860 Lucca začleněna do nově vzniklého Italského státu. 

Dnešní Lucca je určitě méně vyhledávaným cílem turistů než Pisa, Siena nebo Florencie. A je to škoda, protože Lucca si zachovala mnohé z toho, co už jinde nenajdeme. Má mimořádně zachovalé historické centrum, které si zcela uchránila před automobilovým provozem. Je také jedním z mála měst, které si uchovalo městské hradby, na nichž pak byly vybudovány promenády s krásným výhledem na centrum města.

Piazza Giglio

Piazza del Giglio – socha Garibaldiho je v Itálii všudypřítomná

I když je Luccca převážně románská, najdeme zde i krásné renesanční budovy jako například budovu radnice s podloubím nebo řadu soukromých vil a paláců, například palác Pfanner, o kterém jsme si již povídali minule.

Piazza del Amfiteatro

Piazza del Amfiteatro

Náměstí Amfiteatro je příznačně nazýváno pro svou podobu. Tvoří jej chátrající středověké domy vystavěné na stejném místě a v tom samém oválu, kde dříve stál římský amfiteátr. Na stavbu domů si lidé brali materiál přímo ze stěn a tribun antické stavby.

Hlavní atrakcí města je asi trojlodní románská katedrála San Martino z let 1196–1204. Zajímavostí je, že transept (příčná loď) je dvoulodní. Zcela nespoutaný obdiv si zaslouží fasáda katedrály. Mimořádně bohaté zdobení připomínající snad ty nejjemnější textilní vzory vyvolává opravdový úžas.

Lucca - dóm

Dóm sv. Martina je ukázkou zdobného toskánského románského slohu

Lucca - dóm

Zdobení fasády dómu je typické pro Toskánsko

Lucca - dóm

Interiéru dómu vévodí Tempietto, malá osmiboká pozlacená kaple, která uchovává cennou relikvii, tzv. Volto Santo, tedy Svatou tvář. Je to krucifix z cedrového dřeva s postavou ukřižovaného Krista

 Lucca - dóm

Umělecky hodnotným dílem, které by nemělo uniknout pozornosti, je náhrobek Illarie del Caretto, považovaný za nejlepší dílo sienského sochaře Jacopa della Quercii

Ovšem stejnou krásou jako dóm oplývá i nedaleký kostel San Michele in Foro – jak název napovídá, dnešní náměstí je v místě bývalého římského fóra, tedy nejvýznamnějšího shromažďovacího místa ve městě. V současné době tomu tak není, nicméně se jedná o rušné náměstí.

Lucca - San Michele

Kostel San Michele in Foro

Průčelí kostela je považováno za nejhezčí v celém Toskánsku. Dechberoucí jsou i detaily zdobení sochy samotného svatého Michala na špici průčelí.

 

Lucca - San Michele

Lucca - San Michele

San-Michele

Nedaleko odtud se narodil významný skladatel Giacomo Puccini. Hudbu měl jistě v krvi odmalička, protože jeho otec i dědeček byli varhaníky právě v kostele San Michele. V domě na Corte San Lorenzo, kde se narodil, je dnes malé muzeum věnované jeho tvorbě. Sám v bronzové podobě hrdě pozoruje blízké rušné náměstíčko.

Lucca - Casa Puccini

Sedící Puccini sleduje rušné náměstíčko blízko svého rodného domu

Není to ale jen Puccini, koho můžeme spojit s Lukkou. Už jsme se zmínili, že nedaleko Lukky se narodila poslední česká královna Zita. A narodil se tu rovněž Luigi Boccherini, autor snad nejznámějšího a nejpopulárnějšího menuetu: (https://www.youtube.com/watch?v=kSE15tLBdso

Dalším rodákem tohoto milého toskánského města je nám dobře známý architekt Domenico Martinelli, stavitel zámku ve Slavkově u Brna.  

 

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

 

Reklama