sex

Pro některé páry jsou lubrikační gely a oleje stále ještě tabu, ale mnohem častěji se setkáváme s těmi, kteří se po nich nebojí sáhnout. Lubrikantů existuje široká škála. Vyberte si ten svůj! To bychom poradili i čtenářce, která se nám svěřila v článku SOS: Vysychá mi pochva. Zítra si k tomuto tématu přečtete i rady lékařů.

Lubrikanty dnes můžeme sehnat naprosto běžně. K dostání jsou nejen v sexshopech, lékárnách, ale i v drogeriích a stydlivci jistě ocení také internetové obchody. Jsou dostupné i finančně, neboť ceny se pohybují už od několika desítek korun. S kvalitou ovšem stoupá i cena. Pro některé páry jsou takovéto pomůcky stále ještě tabu, ale mnohem častěji se setkáváme s těmi, kteří se nebojí po lubrikantu sáhnout.

Lubrikační gely se používají nejen při hrátkách s erotickými pomůckami, které použití lubrikantu doslova vyžadují, ale také při povrchovém dráždění nebo samotném sexu, není-li pochva ženy dostatečně vlhká. Přirozená lubrikace pochvy je téma široké a budeme se jím zabývat později. Dnes se zaměříme výhradně na lubrikanty, jejichž výběr je skutečně široký. Vyberte si ten svůj!

Jaké existují lubrikanty?

V nabídce jsou rozličné druhy lubrikantů. Ať jde o lubrikační gely, nebo oleje, které jsou vhodné i pro masáže. Lubrikanty rozlišujeme také podle složení. Ty na vodní bázi jsou vodou rozpustné a vhodné pro každého s citlivou pokožkou, protože dráždí nejméně. Jsou také olejové na bázi vazelíny, nebo také alternativní z přírodních olejů.

Oblíbené jsou silikonové lubrikanty, protože nezasychají tak rychle jako například vodní a nelepí. Speciálně pro anální sex, který se bez lubrikantu neobejde, se vyrábí anální spreje. A dalším neméně oblíbeným druhem jsou lubrikanty aromatizované.

Speciálně pro orální sex

Právě poslední z výše zmiňovaných skupin se dokonale hodí pro orální sex. Existují také lubrikanty, které jsou speciálně pro toto použití vyrobeny. Jde především o oleje všemožných příchutí: malinová, lesní ovoce, jahodová, vanilková…

Pokud je řeč o příchutích a aroma, nelze nezmínit také aromatizované kondomy, které jsou ideální volbou pro toho, kdo si chce užívat orální sex bez rizika, ale chuť latexu je mu proti srsti. Aromatizované kondomy bývají totiž vlhčené silikonovým olejem.

sex

Kondomy a lubrikace

Při použití lubrikačního gelu spolu s kondomem dbejte zvýšené opatrnosti na to, aby byl použit lubrikační gel na vodní bázi. Třeba olejové lubrikační gely poškozují strukturu latexu, což může mít za následek, že kondom nesplní svou funkci. Pokud potřebujete obojí – jak kondom, tak lubrikaci a obáváte se použít lubrikační gel, sáhněte po kondomech již lubrikovaných. Obvykle to, zda kondom je, či není vlhčen lubrikantem, zjistíte už na obalu.

Může se stát, že někteří budou na vlhčené kondomy citlivější. Dostaví se pálení nebo nepříjemné pocity. Pak není nic jednoduššího, než se porozhlédnout po jiné značce.

Speciální efekty jsou žádoucí

Ať patříte mezi příznivce lubrikantů, nebo ne, rozhodně nezapřete, že některé výrobky umí to, co bez nich nikdy nezažijete. Některé mívají afrodiziakální účinky, jiné hřejivý efekt a další obsahují speciální látky, které zvyšují prokrvení pohlavních orgánů, a tak ženám napomáhají dosáhnout orgasmu a mužům lepší erekce. Existují také oleje nebo gely s desinfekčním účinkem.

Používáte lubrikační gely? Preferujete nějaký konkrétní druh?