Tento týden již několikrát přišla řeč na potíže s přirozenou lubrikací pochvy, o nichž jste si mohla přečíst v článku SOS: Vysychá mi pochva, a také na lubrikanty, o nichž jsme psali včera. Nyní jsme oslovili odborníka a položili mu na toto téma několik otázek.

Trojan
Na otázky odpovídá MUDr. Ondřej Trojan
sexuolog, psychiatr
vedoucí lékař - TH klinika, s.r.o., Praha 5

www.sexuologie.com
www.sexualne.cz

 

Dá se říct, že je vždy vlhkost pochvy závislá na vzrušení v daném okamžiku? 
Přibližně ano, ale neplatí to na 100 %. Některé ženy mnohdy mají odlišné vnímání vzrušení, například pochva reaguje, i když si vzrušení pocitově neuvědomují nebo naopak. 

Můžete potvrdit, že žena, která je vzrušená, může mít poševní prostředí nedostatečně připravené pro soulož?I to se může některým ženám stávat. Nejčastěji se tak děje v přechodu a po přechodu, kdy  klesá hladina pohlavních hormonů v krvi.

Pokud nehledíme na míru vzrušení, čím je způsobena přirozená vlhkost pochvy? Může mít vliv také fáze ovulačního cyklu? 
Poševní prostředí je regulováno přestupem tělní tekutiny z  krve do pochvy a tam se na něm dále podílejí bakterie, hlavně laktobacil. Kolísá v průběhu menstruačního cyklu, je hormonálně závislé, nejvyšší vlhkost je těsně před ovulací.

Jsou ženy, které mají problém při vzrušení, sexu – jejich pochva není dostatečně vlhká. Co s tím mohou dělat? Jaké komplikace může přinést nedostatečná lubrikace pochvy? 
Měly by se poradit s gynekologem. Ten určí, zda má smysl třeba dodat nějaký hormon. Dobře pomáhají i lubrikační gely. Mohou nastat především potíže při souloži, pocity pálení nebo bolest. 

Setkáváte se s tímto problémem v ordinaci, nebo je to pro ženy téma, které je tabu?  
To téma určitě není tabu, ale častěji je ženy řeší s gynekology. Na počátku je totiž třeba vyloučit tělesný původ potíží. Když se ale gynekolog domnívá, že pacientka je po fyzické stránce v pořádku, přesto lubrikace vázne, je správné, když ji pošle k sexuologovi. 

Co byste poradil pacientce, kterou trápí nedostatečná lubrikace pochvy? Má problém s partnerem, ten jí vyčítá, že jíisex už nebaví, myslí si, že už ji nevzrušuje a ona se tím stresuje. I když se snaží, myslí na to, aby sex byl kvalitní, musí sáhnout po lubrikačním gelu. Jenže partner lubrikant odmítá.  
Změnit partnera.

Říká se, že použití lubrikantu může mít negativní vliv na schopnost dosáhnout orgasmu. Je to pravda? 
O tom jsem nikdy neslyšel. Určitě ne u muže a nenapadá mne, proč by tomu tak bylo u ženy, spíš naopak.

Je pravda, že časté používání lubrikačních gelů snižuje schopnost přirozené lubrikace pochvy?
Ani to si nemyslím, že je pravda...

Lubrikační gely i lubrikanty, jimiž bývají kondomy napuštěny, mají různá složení. Je důležité složení sledovat? Může na lubrikanty vzniknout přecitlivělost, nebo dokonce alergie? Co pak takovým párům doporučíte? 
To není nezbytné, pokud nemá žádný z partnerů alergické obtíže, tedy zkušenost, že nějaký typ lubrikantu způsobuje třeba svědění nebo vyrážku. Z toho vyplývá, že alergie nebo přecitlivělost vzniknout může. Doporučuji vyzkoušet jiný prostředek, určitě od jiné firmy. Výběr je hodně široký. 

Jste pro, nebo proti používání lubrikantů? Změnila byste partnera, kdybyste si nerozuměli v sexu?