Když jsem si domlouvala rozhovor se skvělou herečkou a dabérkou Valerií Zawadskou na datum 19. dubna, zaskočila mě otázkou: „Jestlipak víte, že zrovna v ten den má Lubomír Lipský narozeniny?“ No, to nevím… „Tak teď už to víte,“ řekla s úsměvem a připomněla mi, že tenhle báječný herec a komik si určitě zaslouží naši pozornost.

Lubomír LIpský

A já nemohu jinak než souhlasit. Dovolte mi tedy, abych si trochu napravila reputaci a věnovala Lubomíru Lipskému poblahopřání v podobě malého medailonku. Ale ještě než se do něj „pustíte“ a podíváte se na filmové ukázky, přečtěte si, co na své narozeniny říká sám Lubomír Lipský. Na mou otázku, jak oslaví své narozeniny, odpověděl s humorem sobě vlastním.

„Já říkám takovou věc: Kdybych byl býval věděl, že se dožiju takového věku, tak bych o sebe v mládí víc pečoval!“

Lubomír Lipský se narodil 19. dubna 1923 v Pelhřimově, v rodině cukráře a vášnivého ochotníka. Po něm zdědil lásku k divadlu a hlavně ke komediálnímu žárnu. Podílel se i na založení Dramatického studia mladých. Jeho největším vzorem bylo Osvobozené divadlo.

Na konci protektorátu vytvořili mladí pelhřimovští ochotníci kabaretní pásmo Rozbitá trilogie. S ním po osvobození hostovali v Praze, kde si jich všiml režisér Jan Škoda, a nabídl jim založení vlastního divadla. Vzniklo Divadlo satiry a z Lubomíra Lipského se stal herecký profesionál. V taneční skupině divadla se seznámil se svou pozdější manželkou Věrou Kittlerovou, s níž měl dceru Taťjanu a syna Lubomíra, který byl filmovým režisérem. V roce 1991 však tragicky zahynul.

Po odchodu z Divadla satiry přijal Lipský krátce angažmá v Realistickém divadle. V roce 1950 přešel do Městských divadel pražských a jejich členem zůstal až do roku 1990. Od roku 1996 vystupuje v divadle ABC, v menší míře i v divadle Na Jezerce.

V roce 1997 získal cenu Thálie a v roce 2006 obdržel druhou cenu Thálie za celoživotní herecké mistrovství.

Vladimír Lipský je živoucí legendou českého divadelnictví, ale ani filmová a televizní kamera k němu nebyla skoupá. Jeho filmografie je opravdu bohatá, ale připomeňme si alespoň ty nejznámější. Alchymista v CÍSAŘOVĚ PEKAŘI A PEKAŘOVĚ CÍSAŘI princ z pohádky BYL JEDNOU JEDEN KRÁL. Největší příležitost vyniknout na filmovém plátně mu poskytl bratr Oldřich, když ho obsadil do životní role dobráckého učitele literatury George Camela v parodii na brakové detektivky ČTYŘI VRAŽDY STAČÍ, DRAHOUŠKU.

Jeho nezapomenutelnou rolí je klaun v rodinné komedii z cirkusového prostředí ŠEST MEDVĚDŮ S CIBULKOU, kde mohl uplatnit svůj úžasný komediální talent.

V paměti diváků určitě utkvěl i hamižný vedoucí prodejny ze snímku AŤ ŽIJÍ DUCHOVÉ.

Pro televizi začal vystupovat ještě téhož roku, kdy se začalo vysílat. Popularitu si získal zejména seriálem TŘI CHLAPI V CHALUPĚ, kde ztvárnil dědu Potůčka. Z estrádních scének si diváci spojí jeho jméno nejspíše s postavou byrokratického vrátného Hlustvisiháka.

Lubomír Lipský i přes svůj pokročilý věk stále vystupuje na jevišti. V divadle ABC, v divadle Na Jezerce. V televizi a ve filmu se v posledních letech objevuje už spíše v menších epizodních rolích. Za zmínku stojí jeho účinkování v seriálu Hraběnky a film Bobule 2.

Celou hereckou kariéru Lubomíra Lipského provází humor a možná, že právě humor a smích je tím stále hledaným elixírem mládí. Lubomír Lipský je toho jasným důkazem.

Zdroj ČSFD.

Reklama