V dubnu sice oslavil pětaosmdesátiny, ale i přesto levou zadní zvládá internet a používání mailů. V divadle skáče z role do role, souhlasí s výstavbou amerického radaru v Česku a o svůj majetek se popere i s mladým zlodějem. S Lubomírem Lipským, který vytvořil nezapomenutelné role v desítkách slavných filmů, jsme si prostě povídali o všem možném.

 

Pane Lipský, nějak nám chraptíte. Jste nachlazený?

Ale kdepak. To je důsledkem toho, že skončila divadelní sezona a že nyní nehraju. Hlasivky jsou sval, najednou nejsou namáhané, a tak hned povolily. Kdybych chtěl teď na jeviště, musel bych se předtím hodinu, dvě rozezpívávat a rozcvičovat.

 

Nevadí vám, že se teď pořád mění počasí?

Vůbec ne. Nejsem srdcař, sice mám poněkud vyšší tlak, ale to bych řekl, že je v tomhle věku normální. Sluníčko mám mimochodem rád, jen ho dnes už moc nevyhledávám.

 

Lidé ve vašem věku už dávno plení zahrádky, vy však stále tvrdě pracujete. Nezávidí vám kolegové vaši vitalitu a hlavně dostatek pracovních příležitostí?

To nevím, jestli ano, nikdo z nich mi to do očí neřekne. Ale právě ta práce mě udržuje nad vodou. Díky ní ještě funguji. Nebýt divadla, asi bych teď seděl někde na lavičce, krmil ptáčky, a to by byl začátek konce. Kvůli divadlu se ale musím pořád učit, zaměstnávat mozek, mám pohyb, a to je pro člověka v mém věku spása.

 

Je v pětaosmdesáti o dost těžší naučit se divadelní text?

Tak to je zákonité. Už nejsem tak pohotový, bystrý a vnímavý.

Lubomír Lipský

Narodil se 14. dubna 1923 v Pelhřimově v rodině cukrářů. Měl ještě dva bratry – mladší Oldřich (zemřel v 62 letech v roce 1986) byl slavný režisér, s bratrem spolupracovali na mnoha slavných filmech, nejmladší Dalibor zemřel v sedmnácti letech v roce 1947 po zásahu bleskem.

Lipský pocházel z ochotnické rodiny, a když se mu smáli už spolužáci na základní škole kvůli ráčkování, nevytvořil si mindrák, spíš ho to podnítilo, aby celý život bavil lidi. Na divadelních prknech se poprvé objevil v roce 1935 ve Strakonickém dudákovi. Po maturitě absolvoval osm semestrů Filosofické fakulty university Karlovy, obor divadelní věda a estetika. S bratrem Oldřichem po válce založili úspěšné Divadlo satiry, v roce 1949 však bylo zakázáno, Lipský skoro celý svůj život strávil v Městských divadlech pražských, na jejichž scénách Divadla ABC a Rokoka je k vidění dodnes. V roce 2006 získal cenu Thálie za celoživotní herecké mistrovství. Je vdovec, má jednu dceru, překladatelku Taťjanu (syn, filmový režisér zemřel ve 40 letech v roce 1991), dva vnuky a jednu pravnučku.

Zdroj: www.csfd.cz

 

Co když vám na jevišti vypadne text? Pomůžete si nápovědou?

Ta mě spíš vyruší a přestanu se koncentrovat. Raději si to v hlavě najdu sám, nebo to opíši jinými slovy, ale na nápovědu se nespoléhám.

 

V kolika hrách nyní účinkujete?

V divadelní hře U nás v Kocourkově mám roli pana Ešpandra, na repertoáru jsou i Postřižiny, kde hraju doktora Gruntoráda, kterého si v Menzelově filmu zahrál Rudla Hrušínský. V divadle U Valšů je to pak Manžel pro Opalu s Květou Fialovou a Naďou Konvalinkovou, na Jezerce Kaviár nebo čočka. A teď nedávno měl premiéru v ABC Baron Prášil, tam hraju Tomáše. V Rokoku pak účinkuji v Marvinově pokoji v roli doktora Wallyho, což je ta samá role, kterou měl ve stejnojmenném filmu Robert de Niro. Pro mě je divadlo opravdu základ, ostatní herecké žánry jako dabing, televize a rozhlas jsou také důležité, ale u divadla je fascinující ten úzký kontakt s diváky.

 

Vždyť to říkám, tolik toho nestíhají ani vaši mladí kolegové! Mimochodem, vnímáte, že pobavit nebo zaujmout diváky je dnes těžší než třeba před čtyřiceti lety?

Zdá se mi, že je to pořád stejné. Nevidím rozdíl mezi obecenstvem před šedesáti lety a dnešními diváky. Češi naštěstí chodí do divadel stále rádi.

 

Od divadla k televizi. Sledujete české seriály?

Jen velmi sporadicky. Jenom když mám volno, a to je také málokdy. Stejně se tomu ale spíše vyhýbám, maximálně shlédnu jednu scénku a stačí mi to. Raději bych je ale nekomentoval.

 

Jakou z vašich slavných televizních nebo filmových rolí vám vaši fanoušci dnes nejčastěji připomínají?

To záleží na jejich věku. Ti starší si ještě pamatují dědu Potůčka ze seriálu Tři chlapi v chalupě, a tak se mnou hovoří jedině o něm. Mladí spíš milují Šest medvědů s Cibulkou, a není se co divit, vždyť na nich vyrůstá již čtvrtá generace. Často také slyším o svém učiteli Georgi Camelovi v komedii Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Dá se říct, že věkový rozsah mých obdivovatelů je velký – od čtyř let do sta! (smích)

 

Nedávno producenti ohlásili natáčení druhého dílu úspěšného vinařského filmu Bobule. V jedničce jste hrál dědečka hlavního hrdiny. Už se vám ozval štáb a nabídl vám roli i v pokračování?

Já si myslím, že tahle figura tam nebude, v prvním filmu byl náznak, že nejspíš skončila. Ale nevím, jak to pojmou. Kdyby mi roli nabídli, přijal bych ji zcela rád, byl to velice slušný a příjemný film. Na druhou stranu: Když se něco natahuje, nebývá to většinou dobré. Uvidíme.

 

Zahrál jste si i v trilogii Kameňák režiséra Zdeňka Trošky. Toho kvůli Kameňákům mnozí kritizují, že definitivně ztratil snahu o kvalitu a točí bezvýznamné filmy. Co si o tom myslíte vy?

Podívejte: Když se mohou natáčet hnusné a vyloženě odporné horory, ve kterých člověku vyhřezne mozek z hlavy nebo mu vytrhají játra z těla, proč by se nemohl natočit Kameňák? To je proti tomu hotová čítanka pro děti. Ty filmy si našly svůj okruh diváků, které pobavily, získalo to všelijaké ceny, tak je vidět, že to mělo smysl.

 

Co řekl o závisti

„Závidím mladým lidem, že jsou mladí. Závidím dobrým hercům, že jsou tak dobří. A špatným hercům, že jsou tak špatní, a přesto hrají. Ano, někdy bývám závistivý. A představte si, že jsou chvíle, kdy závidím i sám sobě!“

Zdroj: Wikicitáty

 

Dnes se žádný film neobejde bez milostné scény. Pamatujete si také na nějakou vlastní?

Víte, role milovníků jsem nedostával. Snad jen ve Čtyři vraždy stačí, drahoušku jsme se objevili v posteli se Stellou Zázvorkovou po vypití Huhu koktejlu.

 

Před pěti lety vás opustila žena, se kterou jste byl 54 let. Málokdo se dokáže smířit se ztrátou osudové lásky a pokračovat dál. Vy jste žal překonal. Kde jste na to sebral energii?

Prostě se to nesmí zabalit. Je to v člověku samotném a já byl celý život bojovník. Nikomu bych nepomohl tím, kdybych rezignoval.

 

Připadáte si i dnes po letech v některých situacích bez své paní bezradný?

Bezradnost si nepřipouštím. Vnitřně bezradný nejsem, a pokud jde o problémy v domácnosti, s tím nemám problém. Dcera ode mě bydlí pět minut, v našem domě je vnuk se ženou a pravnučkou Alžbětou a nade mnou v garsonce i druhý vnuk, takže je o mě postaráno.

 

Za celý život jste se blíže poznal celkem s pěti Věrami včetně vaší manželky a několika neVěrami. Mimochodem: Co vy si myslíte o nevěře?

Nevěra byla, je a bude. Část mužů a žen se bez ní prostě neobejde. A kdyby potkala mě, byl bych tolerantní a odpustil bych. To není nejhorší věc na světě, co se člověku může přihodit.

 

Čeho jste si na ženách nejvíc cenil v patnácti, v pětadvaceti, v padesáti a čeho nejvíc dnes?

Samozřejmě se to měnilo. V patnácti mi šlo hlavně o fyzickou krásu, že ano, i postupem času to byla velká priorita, ale postupně nabývala na významu i láska psychická, tolerance, duchovní věci.

 

Bobule 2: Návrat možný!

I když se na závěr Bobulí, letošního vůbec nejúspěšnějšího film v českých kinech, naznačuje, že dědeček Lubomíra Lipského umřel, může se stát, že legendárního herce filmaři pro velký zájem oživí i v napjatě očekávaném pokračování. „Původně byl pro Bobule natočen i náhrobek dědečka a ve filmu se mělo objevit i jeho mrtvé tělo, ale to nám u tak pohodového filmu přišlo příliš morbidní. Zatím nad dějem pokračování přemýšlíme, tak nedokážu říct, zda oslovíme znovu i pana Lipského. Velmi reálně si však dokážu představit, jak to zaonačit, i když jsme divákům i bez náhrobku naznačili, že už postava pana Lipského není naživu. Tak jako v jedničce by se i v druhém díle mohl objevit ve vnukových vzpomínkách. Jak to nakonec bude, to je ještě ve hvězdách. Ale herce takových kvalit bychom samozřejmě znovu rádi přivítali,“ svěřil se producent filmu Bobule moravský vinař Tomáš Vican.

 

Dnešní doba přeje spoustě moderních technologií. Jsou pro vás španělskou vesnicí, nebo jim blahořečíte a používáte je?

Používám mobilní telefon a na počítači internet a e-maily. A přečtu si tam klidně i noviny. Pomáhá to, ale člověk je dnes na technice závislý možná až příliš.

 

Před časem vás zloděj připravil o auto. Říkal jste potom, že už si nové ve svém věku nebudete pořizovat. Jak se bez automobilu vůbec obejdete?

Musím přiznat, že nastala změna – pořídil jsem si nové. Ono mi to hrozně scházelo.

 

Máte v něm lepší zabezpečení než u toho předchozího?

Skoro stejné, jenže o to původní jsem přišel jen díky své osudové chybě. Zastavil jsem na okamžik s autem u kontejnerů, abych vysypal odpadky, a klíčky nechal v zapalování. To byla otázka sedmi vteřin a už tam seděl nějaký rošťák. Chtěl mě zabít, já se k tomu bohužel postavil jako nerozumný malý kluk. Sice mě napadl a odhodil, ale naštěstí se mi nic nestalo. Hodně jsem riskoval.

 

Co vás v poslední době nejvíc těší?

Jsem celkově velice spokojený. Člověk nemá být, ale zaplaťpánbůh, že v těch letech můžu hrát divadlo, komunikovat, nemusím ležet v nemocnici nebo v domově důchodců. Vedu prostě plnohodnotný život.

Výběr z filmografie:

Bobule (2008) – dědeček

Poslední plavky (2007) – Zachariáš

Kameňák 3 (2005) – děda Poláček

Kameňák 2 (2004) – děda Poláček

Kameňák (2003) – děda Poláček

Tři veteráni (1983) – skřítek

Ať žijí duchové (1976) – Jouza

Jáchyme, hoď ho do stroje (1974) – vrátný v servisu

Tři chlapi na cestách (1973) – děda Potůček

Šest medvědů s Cibulkou (1972) – Cibulka

Čtyři vraždy stačí, drahoušku! (1970) – Georg Camel

Zabil jsem Einsteina, pánové (1969) – Frank

Zločin v dívčí škole (1965) – poručík Borůvka

Florenc 13.30 (1957) – Balík

Hudba z Marsu (1955) – referent Holoubek

Byl jednou jeden král (1954) – princ Chrabrý

Cirkus bude! (1954) – klaun Bedra

Císařův pekař a pekařův císař (1951) – alchymista

Divá Bára (1949) – mládenec

Železný dědek (1948) – topič Vašek

 

Seriály:

Hraběnky (2007) (TV seriál) – Tůma

F.L. Věk (1971) (TV seriál) – Zappe

Tři chlapi v chalupě (1963) – děda Potůček

zdroj: www.cfn.cz

 

Váš kamarád Vlastimil Brodský se před pár lety zastřelil kvůli tomu, že se bál ve stáří nemohoucnosti a nechtěl být svému okolí na obtíž. Překvapilo vás, co udělal?

Já ho poznal jako velice citlivého, melancholického a smutného člověka. S tím, co jsem o něm věděl, jsem jeho čin dovedl pochopit. To už se někdy stává.

 

Teď k veselejším věcem. Věnujete se ještě stále svému oblíbenému karbanu?

Bohužel je čas jenom o prázdninách. To si dáme partičku s kamarády u nás na chatě nebo v hospodě.

 

Narodil jste se v rodině cukrářů. Co vy a sladké?

Jak jsem byl odmalička plný toho sladkého odéru a sladkostí, tak jsem k tomu potom neměl poměr, a to mi mi vydrželo dodneška. Moučníky a další dobroty nemusím. Nejvíc si pochutnám na zelenině, rybách a na ovoci. Ono to možná vypadá, že to dělám kvůli tomu, jak je to dnes módní, ale to není pravda, takový jsem od dětství.

 

Teď naprosto aktuálně: Co říkáte na americký radar v Česku?

Vím, že na to lidé nadávají, ale já se domnívám, že nám ten radar neublíží, ale naopak nás zabezpečí. Aspoň doufám. A také si myslím, že se kvůli té otázce vyvolávají zbytečně politické vášně a nenávist. To by nemělo být.

 

Jste pro registrované partnerství? A povolil byste gayům adopci dětí?

Tak s tím nemám žádný problém. Nikterak jsem proti tomu nebyl ani nejsem. Musí se to brát podle rozumu. Z branže znám mnoho takových lidí a často jde o velmi nadprůměrné osobnosti!

 

O vás už se popsaly stohy papírů, jak ale hodnotí svůj život a práci sám Lubomír Lipský?

Zcela jednoduše. Lidé si u mě všímají detailů, já to vidím v jedné linii. Ale nerad bych to rozpitvával. Člověk se sebou nemá být nikdy příliš spokojený, všechno jde přece udělat líp. Ale rozhodně se za svůj život nemusím stydět!

 

Foto: archiv a www.divadloabc.cz

Reklama