Ještě nepatřím mezi ty, které zde mohou popisovat, jaké bylo jejich první setkání s tchyní, tchánem a nejbližší rodinou, i když člověk to nikdy nemůže dopředu vyloučit. I přesto se mi však vybavují více i méně příjemné chvíle seznamování, od kterých třeba některá ze stran očekávala delší budoucnost, než jak tomu ve skutečnosti bylo.

Mám ráda poznávání nových lidí – a troufnu si říci, že je asi v danou chvíli jedno, jestli jsou dospělí, stejně staří, mladí, jiné národnosti či barvy pleti. S rodiči – „dospěláky“ jsem se celkem pravidelně seznamovala při výjezdech na výměnné pobyty – ať se školou nebo s pěveckým sborem. A když byla dobrá vůle – vždy jsme našli nějaké společné téma k povídání – samozřejmě mnohdy omezené jazykovými znalostmi.

Jenže nezávazné seznamování je přeci jenom příjemnější než okukování u potencionálního příbuzenstva. První, koho jsem mamce nečekaně představila, byl kamarád z internetu, který za mnou přijel z dálky na kole a na procházku po městě se potřeboval převléct. Takže hned po mě poznal i mamku, která jej samozřejmě přijala velice dobře, a dokonce nás přesvědčila, že máme přijít na oběd. Nevím, jak se cítil – nikdy jsem se ho na to neptala, ale na mě to působilo nenásilně a celkem příjemně.
To jsem ale nečekala, že mi to oplatí, když jsem byla pozvána do jeho rodiště. Při procházce jsme potkali maminku ve městě a od ní jsem se naštěstí s dostatečným náskokem dozvěděla, že bude oběd u nich doma a že poznám celou rodinu. Přiznám se, že jsem měla strach a začala pracovat silně moje fantazie. Dotyčný mladý muž se mnou chtěl chodit, ale já ho brala a dodnes beru jako velmi dobrého kamaráda – a u nich doma mě čeká celá famílie. O jé. Překvapivě, vše dopadlo dobře – až na tatínka, který jakmile nás spatřil, opustil byt a vydal se na oběd někam jinam. S maminkou jsem si tehdá rozuměla tak dobře, že onen mladík mě musel od nich z domů skoro vyhodit. Povídaly jsme si o rodinných dovolených a dozvídala jsem se kamarádovy zážitky z dětství. Přiznám se, že mít tchyni, se kterou bych si alespoň takto rozuměla, by mi naprosto nevadilo!

Ono „seznamování“ s rodinou přítele jsem prožila v nedávné době a řeknu Vám, musela jsem se předem dopovat odvahou, jak to všechno dopadne. Od přítele jsem věděla, že maminka, aniž by mě znala, prohlásila o mě jistý nemilý rozsudek a já s tím měla zápasit. Z domů jsem vyškolená, co a jak se sluší, takže jsem se snažila pomáhat. Jaké překvapení nastalo, když jsem si s milého maminkou delší dobu povídala v kuchyni a pánská část rodiny nevěděla, co se děje. Došlo i na podezření, že maminka bonzuje. Přes všechny obavy to dopadlo, myslím, dobře. Jen vztah nevydržel a skončil. Nevím, jestli nakonec měli na rozchod vliv i rodiče, ale to je vlastně jedno.

Asi budu muset ještě dlouho čekat, než se dostanu do role matky, která ve svém domě vítá potenciální nevěstu či ženicha. Ale mám jisté představy o tom, co by asi člověk měl a neměl dělat, aby se dotyčná návštěva nezalekla. Třeba nenutit k pití alkoholu či konzumaci dobrot, pokud je dotyčný třeba diabetik. Je asi dobré, když dítě rodiče připraví na to, co jeho partner nemůže jíst apod.
Spojuji si to totiž se zážitkem kamarádek, které líčily, jak z kuřecí polévky lovily kůžičky, neboť se jim z nich dělalo špatně, či jak musely jíst okurkový salát, i když okurky z celého srdce (vlastně žaludku) nesnáší. Není to asi jednoduché, přijmout nového člena mezi sebe, ale možná by to chtělo chovat se jako k vlastním, ne?

Doufám, že až najdu toho pravého partnera pro život, tak nebudu muset zažít seznamování s rodiči až při svatebním obřadu nebo seznamování, kdy rodiče budou předem mí nepřátelé. A Vám všem, které to také ještě čeká, přeji jen dobré pocity a hodnou tchyni! 

bokul


Děkuji za příspěvek, tímto dnešní téma končí.

Jako nejlepší jsem vybrala článek "Pasovala jsem se do role tchyně-saně", a dnešní dárek putuje tedy ke čtenářce s nickem Gerda. Gratuluji!

Mějte se krásně, přeji vám hezký večer a přijďte k nám zase zítra!  

Reklama