Od zítřka vstupuje do kin historický velkofilm Bathory, ve kterém si režisér Juraj Jakubisko vytyčil za cíl rehabilitovat a pokud možno věrně zachytit život pověstné Čachtické paní – uherské hraběnky Alžběty Báthoryové.

V mezinárodní koprodukci a nejdražším filmovém projektu střední Evropy ožívá krvavá legenda Čachtické paní, která se podle pověstí koupala v krvi panen a na svých panstvích po léta vraždila a mučila své poddané. Kruté skutky přispěly k tomu, že je dodnes hraběnka Erzsébet Báthory (1560–1614) označována za největší vražedkyni všech dob.

Bezmála čtyři sta let po její smrti se názory historiků na Alžbětu Báthoryovou rozcházejí. Pojetí její osoby coby vraždícího monstra zpochybňuje nový pohled na hraběnku, která se díky svému obrovskému majetku a nezávislosti stala terčem a posléze i obětí intrik, spiknutí a pomluv. 

„Lidé mají rádi legendy. Když má někdo motiv a moc váš šikovně pošpinit, nestačí ani několik století, aby vás očistili,“ říká Juraj Jakubisko k legendě o Čachtické paní.

Kdo ve skutečnosti byla Erzsébet Báthory – Alžběta Báthoryová? „Krvavá hraběnka“, nebo na svou dobu příliš vzdělaná žena? Sadistická vražedkyně, anebo oběť poměrů plných temných intrik? Krutá, nemilosrdná vladařka, či zranitelná, osamělá vdova, případně obojí?

Pozdržení výroby
Chystanou velkolepou podívanou v průběhu realizace provázelo i odpovídající množství problémů: Premiéra historického velkofilmu byla z různých důvodů několikrát odložena. Původně avizovanou loňskou podzimní premiéru zhatily nekvalitní zvukové postsynchrony, které vznikaly v Londýně. Jakubisko nakonec zvuk nechal dodělat v amerických studiích.

Film provázely i soudní spory. Loni v březnu došlo ke krádeži kopií filmu přímo v Barrandovských ateliérech a k následnému pokusu o vydírání producentky Deany Horváthové–Jakubiskové.

V lednu se zase objevili údajní věřitelé, kteří chtěli na produkční Jakubisko Film podat návrh na konkurz za údajně nesplacené dluhy. Soud však návrh zamítl ve prospěch Jakubiskových.

Potíže s obsazením
Pro titulní roli původně vybraná Famke Janssenová od projektu odstoupila, v roli krvavé hraběnky se nakonec představí britská herečka Anna Frielová. V dalších rolích jí sekundují Karel Roden, Franco Nero, Bolek Polívka, Marek Vašut či Hans Matheson.

Ve filmu je dvě stě mluvených hereckých partů a na tři tisíce komparzistů. Jejich výkony posoudí diváci už zítra, kdy film Bathory vstoupí do běžné distribuce.

Reklama