Jejich nejvýkonnější „zbraní“ je největší radioteleskop na světě (300 metrů v průměru), umístěný v portorickém Aracibu.
Gigantický terč nepřetržitě monitoruje vesmír na 200 miliónech frekvencích. Avšak ani při tak přísné selekci neexistuje počítač, který by byl schopen potřebná data ze zmíněných 150 signálů spolehlivě vyhodnotit. A kdyby takový přece jen existoval, potřeboval by k výpočtům něco přes milión let!
Vědci v Berkeley však přišli s geniálním nápadem: Gigantickou databázi rozdělit na maličké oddíly a k jejich vyhodnocení použít milióny osobních počítačů, rozesetých po celém světě. Připravili program, který si každý, kdo se chce na akci podílet, může zdarma stáhnout z internetu. Instalovaný program sám vyhledá „svůj“ díl práce a zpracované výsledky opět po síti odešle.
To vše v době, kdy je počítač vypnutý a jeho uživatel jej právě nepotřebuje.
Možná, že projekt seti@home - pojmenovaný podle programu z univerzity v Berkeley - přinese něco opravdu nečekaného. A dříve, než za milión let!
Nový komentář
Komentáře
Tak to jsem ráda, že je to pravda. Už jsem si myslela, že z nás naše alma mater dělá blbce. Ale už tam stejně jsou nové počítače, bez Setiho.
Andreak: No tak to je parada, ja to mam doma taky
Nebo to byl jenom spořič tvářící se jako tenhle program, fakt nevím, ale myšlenka je prostě ta, že to má fungovat v době spořiče.
Není to v době, kdy je počítač vypnutý, funguje to na něm v době, kdy by normálně naskočil spořič. Jeden čas jsem to zahlédla i ve škole (tam jsou počítače pořád zapnuté a nebývají všechny obsazené), ale jak to teda funguje a jestli vůbec, to vám nepovím.
Vea: Tak to by mě taky zajímalo. Zvlášť když vypnu i modem a UPSku, fakt nevím, kudy by to odeslal.