BERKELEY - Lovci mimozemšťanů z kalifornské univerzity v Berkeley, vybavení nejen prvotřídním vzděláním, ale i nejmodernější technikou, vybrali z pěti miliard signálů, vymykajících se běžnému vesmírnému šumu, už 150 super „podezřelých“ signálů, které by mohly pocházet od mimozemských civilizací.

Jejich nejvýkonnější „zbraní“ je největší radioteleskop na světě (300 metrů v průměru), umístěný v portorickém Aracibu.
Gigantický terč nepřetržitě monitoruje vesmír na 200 miliónech frekvencích. Avšak ani při tak přísné selekci neexistuje počítač, který by byl schopen potřebná data ze zmíněných 150 signálů spolehlivě vyhodnotit. A kdyby takový přece jen existoval, potřeboval by k výpočtům něco přes milión let!

Vědci v Berkeley však přišli s geniálním nápadem: Gigantickou databázi rozdělit na maličké oddíly a k jejich vyhodnocení použít milióny osobních počítačů, rozesetých po celém světě. Připravili program, který si každý, kdo se chce na akci podílet, může zdarma stáhnout z internetu. Instalovaný program sám vyhledá „svůj“ díl práce a zpracované výsledky opět po síti odešle.
To vše v době, kdy je počítač vypnutý a jeho uživatel jej právě nepotřebuje.

Program z Berkeley byl prvním projektem rozdělení strojového času a ukázal tak cestu i dalším na čas náročným experimentům. Jmenujme kupříkladu francouzský Decrypton, kdy nevyužité domácí počítače srovnávaly údaje o 500 000 proteinech. Místo 1 170 let, po kterých by bývala práce trvala jedinému počítači, byly výsledky hotové za necelé dva měsíce!

Možná, že projekt seti@home - pojmenovaný podle programu z univerzity v Berkeley - přinese něco opravdu nečekaného. A dříve, než za milión let!  

      
Reklama