Dle odborníků se vyplatí obezřetnost, zejména když máme u sebe větší obnos peněz. "Předcházejte rizikům, dávejte si pozor zejména na tzv. inscenované situace," upozornil JUDr. Kocábek. "Mají společné to, že se jakoby náhodou a nenadále dostanete do kontaktu s cizím člověkem. Vrazí do vás nebo vás osloví na ulici pod záminkou.

Příklad z Prahy těchto dnů: k vytipované oběti před bankou přistoupí uprostřed dne na rušné ulici dva muži, údajní cizinci s mapou a žádají o vysvětlení cesty, a dokonale zaměstnají vyhlídnutou oběť. Náhle sdělí, že mají zbraň, oběť ucítí tlak zádech od údajné zbraně. Loupežné přepadení je pak dílem okamžiku."

Je normální mít strach. V takové situaci ho cítí každý. Lupič chce obvykle vaše peníze, nikoli váš život. Hlavní je uchránit život a zdraví.

Jste-li náhodným svědkem loupežného přepadení v bance či v obchodě, je obvykle rozumnější, když zůstanete v anonymitě. "Větší šance máte při pouliční loupeži," tvrdí JUDr. Kocábek. "Pachatelé obvykle spoléhají na moment překvapení. Někdy stačí pevně držet kabelku či kufřík, hlasitě zařvat, nebo se zachovat nečekaným a pro pachatele překvapivým způsobem. Vždy věřte své intuici! Zdá-li se vám situace beznadějná (například, když vás pachatel ohrožuje zbraní), neriskujte!"

Odborníci radí soustředit se na pozorování situace a na snahu si co nejvíce zapamatovat. I detaily pomohou policii v pátrání po pachateli. Na druhou stranu nabádají: nehrajte si na hrdinu.

Pronásledování a zneškodnění lupiče přenechte profesionálům. Když už má kořist v ruce, je lupič více nebezpečný.

A jak se má zachovat žena, je-li přepadena? Tady jsou zásadní rady:

- Domů se nechte doprovázet jen dobře známými osobami. Buďte pozorná při vstupu do domů a výtahů.
- Nechoďte v blízkosti vchodů do domů.
- Nezkracujte si cestu temnými, opuštěnými místy.
- Při návratu domů buďte ostražitá. Máte-li pocit, že jste sledována anebo byste mohla být obtěžována, hledejte rychle místo, kde je víc lidí, případně žádejte kolemjdoucí o pomoc.
- Mějte připravený klíč k zamknutí dveří i k obraně, vhodný obranný prostředek je i deštník nebo paralyzační sprej.
- Pokud nesete něco těžkého, co by vás mohlo při odemykání zdržovat, položte to na zem, odemkněte, vklouzněte dovnitř a teprve potom sáhněte pro svá zavazadla
- Máte-li pocit, že jste sledována, při vstupu domů volejte: "Ahoj! Už jsem doma!", pokud je v bytě zhasnuto, křičte "Vstávejte!" a podobně.
- Vstupní dveře vždy zamykejte, a pokud jste sama, nikomu neotvírejte.
- Pokud nemáte jistotu, s kým mluvíte, neposkytujte o sobě telefonicky žádné informace. Při hrubých a sprostých telefonátech, položte sluchátko. 
- Nikdy nejezděte autostopem sama nebo ve dvojici.
- Promyslete si, jak byste se v případě případě přepadení zachovala: Útočník má vždy náskok, velká šance pro vás, jak získat čas, spočívá v překvapivých reakcích, které útočník nepředpokládá (volat Hoří, Hurá!, přimknout se a naznačit spolupráci a souhlas).
- Pokud je čas, zkuste mluvit, vyprávět o sobě - kam jdete, kde vás čekají. Vystupte z anonymity.
- Nikdy útočníkovi nevyhrožujte, že jeho jednání oznámíte policii.
- Pokud se rozhodnete pro fyzickou sebeobranu, jednejte razantně a rozhodně.

Nutná obrana proti útočníkovi je zákonem dovolena. Odvrací-li oběť přímo hrozící nebo trvající útok, je oprávněna se bránit a způsobit pachateli zranění, je-li to adekvátní, i smrt. Obrana však musí být přiměřená útoku!

Pokud se obětí násilí již stanete, postupujte takto: zavolejte co nejrychleji policii. Budete se chtít umýt a převléknout. Zkuste s tím počkat až do doby, než vás prohlédne lékař. Jinak by mohlo dojít ke zničení důležitých důkazů. Svěřte se někomu blízkému nebo psychologovi se svými pocity. Lépe a rychleji se vyrovnáte s případným traumatem.

Za informace a rady poděkovala

Reklama