Desátým pokračováním se loučíme s Janem Mazánkem, vinařem a zakladatelem kanceláře Česká pohoda, se kterým jsme putovali po Rakousku. Kniha, kterou Jan Mazánek napsal, se jmenuje Cesta za vinným snem, a úryvky z ní vycházely jako seriál každý pátek v rubrice Cestování magazínu Žena-in.

V těchto úryvcích můžete najít nápovědy pro otázky v Soutěži o dovolenou za 10.000 korun!

  • Vyhrajte dovolenou v České republice podle vašich představ! Romantika, rodinná pohoda, koupání nebo výlety! Soutěžte zde: Dovolená za 10.000 korun! Od dneška (pátek 11. 6. 2010) do půlnoci v neděli 13. 6. 2010 jsou otevřeny všechny otázky - NEPROPÁSNĚTE ŠANCI, ZPOJIT SE DO HRY!
  • Soutěžte také o knihu Cesta za vinným snem! Více zde: Vyhrajte Cestu za vinným snem!

Poslední úryvek se jmenuje...

Loučení s Kremsem

Po setmění posledního dne před odjezdem vyrážíme do ulic na rozlučkový večer. A jako se pachatelé vracejí na místo činu, bumerang k australskému lovci, dobří rodáci domů a vlaštovky do svých hnízd, tak se i my vracíme na místo, kde naše pouť za poznáváním podunajských heurige a vín začala. Do heurige Hambök, na romantickou terasu s úchvatným výhledem na nasvícený kostel a na vzdáleném kopci se tyčící klášter Göttweig.

Zrání vína, zrání žen

Kromě toho mám ještě jeden zatraceně pádný důvod, proč se tam vrátit. Na vinném lístku tam totiž mají unikát: Grüner Veltliner z roku 1964! Imponuje už to stáří. Achtlík je sice za mastných 4,5 €, ale jisté váhání rozhoduje jedna důležitá maličkost. Ve stejném roce, kdy ukládali tohle víno na čtyři a půl desetiletí k archivaci, se narodila i moje žena. A já nemohu odolat pokušení porovnat si, co udělá pětačtyřicet let se ženou a co s vínem. Komu zralost více prospívá? No řekněte, kdo z vás, pánové, měl někdy takovou neopakovatelnou příležitost? Kdo z vás by v takovém případě hleděl na Euro! Kdo z vás by odolal?

Ženy a víno k sobě patří. Víno dostává ženy do správné nálady. Vláčně melancholické a romantické, dodává lesk jejich očím a záři jejich úsměvům. A ženy vínu dodávají další vůni, barvu i chuť, kouzlo okamžiku, jiskření mezi dvěma skleničkami. Ženy s jinými ženami srovnáváme pořád. A vína s jinými víny. Ale ještě nikdy mě nenapadlo srovnávat ženy s vínem. Až teď, u ročníku čtyřiašedesát, na terase nad Dunajem. Promiňte, ale výsledek testu si, s dovolením, nechám pro sebe...

Quargel - další gurmánské objevování

Ale ještě než přijde na řadu ročník čtyřiašedesát, tak ochutnáváme pár vzorků mladších vín, některé ne už tak úplně mladé - třeba opět Grüner Veltliner - tentokrát starý jako moje maturitní vysvědčení - ročník 1980. A také skvěle a opět objevně povečeříme. Táta volí další ze svých oblíbených lahůdek - uzený hovězí jazyk. A opět se nemýlí - skvostná pochoutka, porce pro opravdu pořádného chlapa. Taky na mě pár soust zbylo. Já se opět nechávám zlákat tím pokušením gurmánských objevitelů a rozhoduji se odhalit další neznámou na heurige jídelním lístku. Už delší dobu pošilhávám po jakémsi tajuplném Quargel. Už odpoledne v tom heurige jsem si to chtěl dát, ale pak jsem to nestihl. A tak do toho jdu teď. Quark je tvaroh, tak to asi bude něco z tvarohu. „Nein, nein,“ vyvádí mě z omylu paní šenkýřka. „To je sýr! Sehr gesund!“ To mě trochu vyděsí. Že bych tu byl zrovna kvůli racionální výživě, to teda fakt ne. Ale už jsem se rozhodl. Přece to teď nevzdám jenom proto, že je to zdravé! „Einmal, bitte!“ Napětí vzrůstá každou minutou. Jaké exotické chutě a vůně zdejšího kraje mi asi na talíři přinesou... Vůně to tedy jsou, a to velmi intenzivní. Nejsou to ale exotické vůně Dunaje, ale povědomá vůně mé rodné vlasti. Vůně rozlehlých rovin úrodné Hané a nádherného historického města Olomouce. Už tušíte? Ano, správně, jsou to ony! Tajemné Quargel jsou olomoucké syrečky - neboli tvarůžky. Dobré. Toho posledního večera nás uspokojují pochoutky, víno i pohodová atmosféra heurige Hamböck. Opravdu důstojný rozlučkový večer.

Finist coronat opus

Finist coronat opus - říkají latiníci. Konec korunuje dílo. Konec dobrý, všechno dobré, jak se říká u nás. To měl asi na paměti ten, kdo řídí počasí nad Kremsem, když nám míchal slunce, obláčky a modrou oblohu pro rozlučkový den. Anebo věděl, že pořád ještě nemám ty fotky z Kremsu. Asi jsme mu byli sympatičtí, jak jsme tu tak byli se vším spokojení, místy až nadšení, a tak se nechal vidět. Užili jsme si to. Znovu procházíme ty historické kulisy, které jsme už jednou procházeli v onom uplakaném dni. Mezi starobylými domy, majestátnými paláci, ulicemi a uličkami, po staleté dlažbě, po které se nedá chodit, ale po které rádi jdete, protože přitom pod chodidly cítíte staletí a tisíce kroků tisíců lidí, kteří po té dlažbě v průběhu věků kráčeli před vámi. Znovu stoupáme dlouhým zastřešeným schodištěm ke kostelu, odkud je pěkný výhled na město, dominantu kraje Göttweig a začátek údolí Wachau. Stojíme na té vyhlídce a kocháme se nádherným obrazem, který vytvořila příroda a ruce šikovných lidí a ozářilo slunce. Úplnou tečku pak píšeme v kavárně ve vídeňském stylu (aspoň si to tak představujeme) u vynikající kávy a skvělého veltlínu.

Krems

Naposledy vcházíme Steinskou bránou...

Krems

...procházíme pěší zónu a přicházíme do historického centra...

Krems

…touláme se ulicemi a uličkami, po staleté dlažbě...

Krems

...obdivujeme nápaditou výzdobu prastarých domů...

Krems

…znovu se vracíme na náměstí s majestátnými paláci…

Krems

...vystoupáme na kopec nad Kremsem...

Krems

…loučíme se i s klášterem Göttweig…

Krems

…stojíme na té vyhlídce a kocháme se nádherným obrazem, který vytvořila příroda a ruce šikovných lidí a ozářilo slunce…

„To byl jeden z mých nejsilnějších životních cestovatelských zážitků,“ vzpomínám znovu, co řekl táta po cestě údolím Wachau. A tak se završil můj sen o cestě za vínem...

A to je také konec našeho seriálu o putování za vinným snem. I když se do něj nevešly zdaleka všechny zážitky, informace, postřehy a fotky, snad ten seriál namaloval aspoň malý obrázek, jaká ta cesta byla... A jestli u někoho vzbudil zvědavost, víc najde v knize. A hlavně pak na svých vlastních cestách za sny, nejen vinnými...

Jan Mazánek, Z knihy Cesta za vinným snem

Kam dál?

Soutěž o zájezd za 10.000 korun!

Soutěž o 10 knih Cesta za vinným snem!

  • Zaujalo vás vyprávění Jana Mazánka? Chcete získat knihu Cesta za vinným snem? Není nic lehčího, klikněte na následující odkaz a držte se instrukcí: Vyhrajte cestu za vinným snem!
Reklama