Španělský sexy chlapák Javier Bardem, který se na plátně objevil například ve snímku Pedra Almodovara Live Flesh, se začíná prosazovat za mořem. Ve filmu Before Night Falls hraje kubánského básníka Reinalda Arenase, který byl mučen Castrovou represivní policií poté, co byl cenzurován, pronásledován a uvězněn. V portrétu básníka, který v roce 1990 zemřel v New Yorku na AIDS, dokázal Javier vynikajícím způsobem vykreslit důstojnost, vášeň i humor člověka, který ale nenechal nikoho na pochybách, že je skvělý spisovatel, jenž je náhodou taky homosexuální.
Režisér Julian Scnabel Javierovi původně nabídl ve filmu vedlejší roli, ale pak mu najednou po deseti dnech ve dvě v noci volal, aby mu řekl, že chce aby hrál Reinalda. „To nemůžu,“ řekl prý tehdy Bardem. „Neumím anglicky ani kubánsky a jsem větší a silnější než byl Reinaldo!“ Režisér však prohlásil, že si je jist, že pouze Javier dokáže přesvědčivě zahrát všechnu bolest, která byla v Reinaldovi.
Tak mladý Španěl shodil 16 kilo, šest hodin denně bifloval angličtinu a kubánskou španělštinu, dokonce se ještě dřív, než s rolí souhlasil, vypravil do Havany, aby mluvil s umělci a homosexuály, kteří zažili peklo Castrovy persekuce. „Možná někoho ve Španělsku šokovalo, že budu hrát gaye. Oni si asi myslí, že to dělám proto, abych shodil svoji image chlapáka, kterou jsem si budoval a na kterou jsem pyšný. Ale já netočím filmy kvůli image, chci jen hrát rozdílné role a být schopen překvapit sám sebe,“ říká talentovaný herec.
Ve Španělsku se nyní stále více mluví o tom, že by mohl následovat do Hollywoodu svého rodáka Antonia Banderase. K tomu pohledný Javier dodává: „Říkají, že jsem se dal na špatnou cestu, když dělám kariéru mimo Španělsko, ale je to jen obyčejná závist. Proč by měl člověk zapomenout na svou zemi jen proto, že ji na chvíli opustí?“
Reklama