Losos je vynikající ryby, podle některých ta nejlepší. Patří mezi ryby s tučným masem a poznáte jej podle typického zabarvení - je růžové, až sytě červené barvy.

Jeho maso je ceněno pro vysoký obsah důležitých látek, jako jsou hodnotné bílkoviny, vitaminy A, D, B12 a jód, minerální látky, fosfor, hořčík a vápník. Obsahuje také polonasycené mastné kyseliny, které jsou pro naše tělo také velice důležité.

Losos je tažná ryba, která se rodí v řece, poté táhne do moře, kde stráví většinu svého života a znova se vrací tam, kde její život začal. V naší zemi byli lososi kdysi běžnými rybami, a potěšující je, že v poslední době se k nám zase vracejí. 

Maso této ryby můžeme vařit, péct, grilovat, smažit, ale také udit nebo sušit. Protože jde o velice kvalitní a chutné maso, dáváme velký pozor při výběru koření a dochucovadel, které při jeho přípravě používáme. Raději nepoužíváme mnoho koření, které by utlumilo jeho zvláštní chuť.

Porce lososa, které chceme připravovat musíme osolit dostatečně dlouho dobu předem. Je to proto, že maso je tučné a hutné a sůl se do něj dostává déle. Jednotlivé porce můžeme také potřít česnekem nebo citronem. Poté jej dáme odležet (nevadí, pokud to bude i přes noc).

Takto připraveného lososa stačí jen obalit v hladké mouce a krátce opéct na másle nebo oleji. Opečené porce ještě můžeme potřít máslem a podávat s různě upravenými bramborami.

Další jednoduchou úpravou lososa je klasický "trojobal".   

Zajímavou úpravou lososího masa jsou rybí hranolky. Jsou to úhledné kousky masa o něco větší než hranolky bramborové.
Z lososích filetů nakrájíme přibližně stejné kousky, které budou o něco větší jako malíček ruky. Maso na ně můžeme, ale také nemusíme zbavit kůže. Nasolíme je, jemně posypeme oblíbeným kořením na ryby, můžeme také potřít česnekem, pálivou nebo sladkou paprikou, zkrátka čímkoliv co máme rádi.
Je vhodné připravit si takto maso den dopředu, aby se pěkně proleželo. Na druhý den kousky obalíme v hladké mouce a dozlatova usmažíme ve fritovacím hrnci nebo na pánvi.
Servírujeme na velké míse, spolu s tatarkou nebo nějakým dobrým dresinkem a třeba taky se zeleninou nakrájenou na proužky.

Losos namodro podle Magdaleny Dobromily Rettigové
"Losos se tak jako kapr pěkně dřív vařeným slaným octem poleje, pak se narovná do pánve a dá se k tomu všecko to koření, co ke kapru, totiž nové koření, zázvor, pepř, hřebíček, i také celý květ, trochu bobkového listí, citronové kůry a trochu rozmarýny.
Pak se na to naleje jeden díl studničné vody, jeden díl rakouského vína a jeden díl vinného octa tak, aby se to pohroužilo, osolí se to a nechá se vařit asi půl hodinky.
Pak se to vyndá, ta omáčka se na to procedí a dá se to ustydnout.
Může se také taková sedlina jako na kapra z toho udělat. Nápodobně se také může i sumec vařit. Když to vystydne, narovná se na mísu, a jsou-li k dostání čerstvé bobkové nebo citronové listy, tak se nimi okolo okrášlí, ne-li může se citron, na koláčky pokrájený, okolo mísy dát."
(Magdalena Dobromila Rettigová - Domácí kuchařka)

LOSOS NA ŽENA-IN.CZ
Další recepty na výtečné úpravy lososího masa najdete na našem Vaření.
Chutné palačinky s lososem
Farfalle s lososem a hříbky
Losos jakitori
Losos na celeru
Losos na hořčici
Losos s bylinkami
Losos se zeleninovou omáčkou
Lososovo kapustový nákyp
Penne s lososem, cuketou a citronem
Steak z lososa
Sýrovo pórková polévka s lososem

Některé informace a recepty byly čerpány z úžasné "rybí" knížky Velký rybí receptář Miloše Štěpničky.             
Reklama