Podle policejních statistik došlo loni v České republice celkem k 5 646 případům vloupání do bytů, rodinných domů nebo víkendových chat. To je o 613 krádeží více než v roce předchozím. Policie ČR řešila 2528 těchto případů v rodinných domech, v bytech pak celkem 1745. Problémy spojené s vykradenou domácností muselo řešit téměř šest tisíc obyvatel. Z dat tedy také vychází, že by na rodinné domy mohla směřovat čím dál častěji pozornost zlodějů, zejména v satelitních centrech.
Data také ukazují, že se byty či domy nejčastěji vykrádají v Praze, následuje Moravskoslezský kraj a oblast Karviné, následuje Brno a okolí. Příčinou krádeží vloupáním je nejen vhodná příležitost pro zloděje, ale také mnohdy podcenění zabezpečení ze strany majitelů nemovitostí.
„Obezřetnost je na místě celoročně, protože ke krádežím v nemovitostech ať už trvale obydlených nebo rekreačních dochází s větší či menší intenzitou po celý rok. Opravdu zvýšenou intenzitu pak evidujeme s nástupem jarních a letních měsíců, kdy lidé častěji opouští své domy a byty z důvodů dovolené či tráví víkendy na chatách a chalupách. U rekreačních obydlí jsou to naopak spíše zimní měsíce, kdy zůstávají tyto objekty mimo sezónu opuštěné,“ sdělila Zuzana Pidrmanová, vedoucí odboru prevence Policejního prezidia ČR. „Lidé se trochu poučili a na chatách a chalupách už cennější věci mimo sezónu nenechávají. Byty jsou zase z hlediska zabezpečení pro zloděje hůře dosažitelné, protože jsou už většinou vybaveny sofistikovanějšími bezpečnostními prvky. Rodinné domy se tak z tohoto úhlu pohledu staly nejzranitelnějšími a z pohledu cenných věcí v nich uchovávaných i nejatraktivnějšími,“ vysvětluje možný zvýšený zájem zlodějů o rodinné domy Pidrmanová.
Málo zabezpečená domácnost je pro zloděje snadný cíl
Způsobů, jak se vloupat do bytu nebo domu, je nespočet. Často však zlodějům stačí nepozornost a málo zabezpečená domácnost. Mezi nejčastější způsoby provedení vloupání do bytů je vyháčkování dvoukřídlých vstupních dveří v činžovních zástavbách, vypáčení, vyražení nebo vykopnutí vstupních dveří nebo použití planžety. V případě vykrádání tzv. „spících bytů“, a tudíž neuzamčených vstupních dveří, zloději podle odborníku využívají špachtle nebo platební karty.
„Z našich zkušeností víme, že lidé zabezpečení často podceňují a zámky za pár stovek chtějí ochránit majetek v hodnotě desítek až stovek tisíc korun. Investice do zabezpečení by přitom v optimálním případě měla dosahovat 3 % z ceny chráněného majetku. Při výběru takových zámků je vždy potřeba hledat certifikované výrobky ve 3. nebo ideálně 4. bezpečnostní třídě od ověřených výrobců. Výhodou kvalitního zabezpečení není jen jeho složité překonání, ale i prevence. Zkušení zloději totiž na první pohled poznají špatně zdolatelný zámek a je dost pravděpodobné, že se o jeho překonání ani nepokusí a zkusí své štěstí jinde. S výběrem ideálního zabezpečení pro váš dům nebo byt se můžete poradit s odborníkem v podobě „klíčaře“, u tuzemských výrobců, jejichž produkty patří ke světové špičce, nebo se podívat na katalog doporučených výrobků projektu Bezpečná země, který sestavuje Cech mechanických zámkových systémů ČR,“ radí Petr Neuvirt, obchodní ředitel TOKOZ, tradičního českého výrobce zámků a mechanického zabezpečení.
Pro vloupání do rodinných domů, popř. rekreačních objektů, často stačí rozbití či vypáčení skleněné okenní výplně nebo terasových dveří. Tím nejsnadnějším způsobem je však pro zloděje vniknutí do domu otevřeným oknem nebo ventilací.
Mizí peníze i záruční listy
Není překvapivé, že hlavním cílem zlodějů během krádeží v bytech a domech jsou peníze, zlaté šperky, osobní doklady, notebooky, tablety a paměťové disky. V případě krádeží střelných zbraní nebo starožitností odborníci hovoří o zlodějích specialistech. Pachatelé se také zaměřují na luxusní oblečení, obuv nebo kosmetiku. Zajímavé jsou krádeže písemných dokumentací k odcizeným věcem. V takovém případě se pak dotyční snaží odcizené věci vydávat za vlastní a prodat díky záručním listům lépe.
„Jsou pachatelé, kteří zcizují pouze peníze a šperky. Na druhou stranu existují i takoví, kteří ukradnou i vypínače, kliku a kování od interiérových dveří. Cíle pachatelů mohou být různé, je rozdíl mezi nahodilým zlodějem a organizovanou skupinou. Ale faktem zůstává, že když se zloděj do nemovitosti dostane, nechce odejít s prázdnou. Snahou majitelů by mělo být adekvátně si nemovitost zabezpečit, aby k vloupání vůbec nedošlo. Pro zabezpečení je vhodné kombinovat prvky mechanické a elektronické ochrany doplněné o odpovídající pojištění pro případ řešení následků. “ doplňuje Zuzana Pridrmanová.
Bezpečná domácnost začíná prevencí
Prvním krokem k bezpečné domácnosti jsou kvalitní bezpečností dveře, bezpečnostní fólie na skleněných výplních a uzamykatelné kličky na oknech. S tím souvisí nezapomínat při každém odchodu zkontrolovat dobře uzavřená okna, balkonové i vstupní dveře. Vzhledem k četnosti krádeží ve „spících bytech“ je vhodné dbát na bezpečnost i v případě, že jste doma, a to jednoduchou formou jako je zamčení dveří či nasazení bezpečnostního řetízku. Ruku v ruce s těmito opatřeními je také důležité kvalitní pojištění domácnosti. To je nejen součástí prevence, ale také tím nejlepším způsobem, jak mít na své straně funkční řešení v případě, kdy se stanete obětí vykradení vašeho bytu či domu.
Pojištění domácnosti ochrání vše, co si z ní může zloděj odnést
Pojistit svou domácnost proti krádežím vloupáním a vandalismu je způsob, jak zajistit náhradu vzniklé škody za odcizené věci. Během sjednávání pojištění je potřeba myslet na výši a rozsah ochrany – nastavení pojistných limitů a zvolených pojistných nebezpečí. „Dražší nebo vzácnější věci doporučujeme přímo specifikovat v pojistné smlouvě. Typicky se jedná o šperky, umělecká díla, ale třeba i elektrokolo jehož hodnota může často přesahovat sto tisíc korun. Mít dokumentaci k těmto věcem na bezpečném místě je pak samozřejmostí,“ doplňuje Pavel Kaplan, ředitel Odboru pojištění majetku ČSOB Pojišťovny..
Objasnit vloupání a dopadnout zloděje zabere čas a bývá nejisté, stejně jako případné navrácení odcizených věcí. Pojistit si svůj majetek je proto jistota, jak za odcizené věci získat finanční náhradu v podobě pojistného plnění.
Jak postupovat po krádeži?
Zjistíte-li, že je váš byt či dům vykradený, okamžitě přivolejte Policii ČR. S ničím nemanipulujte a nepřesouvejte. Dodržujte instrukce policie. Poté bezodkladně kontaktujte svou pojišťovnu. V případě jakékoliv škody je vhodné dodat fotodokumentaci a sestavit přehledu zničených, poškozených či odcizených věcí. Po řádně nahlášené události a sepsání všech důležitých dokumentů pojišťovna začíná plnit velmi rychle. Zpravidla do několika dní od oznámení škodné události a předání všech potřebných podkladů. „Samozřejmě vždy záleží na konkrétní situaci. Běžné škody (například rozbité okno…) jsou vyřízeny řádově v dnech. Komplikovanější škody (vyhoření domu) trvá delší dobu už kvůli zapojení třetích stran (např. hasiči) do procesu vyřízení pojistné události,“ doplňuje Pavel Kaplan.
„Správně nastavená pojistka se vyplatí vždy, protože řada z nás není tak bohatá, aby si mohla vzniklou škodu nahradit bezproblémovým zakoupením nových věcí nebo nového bytu. A tak tento důležitý krok v ochraně své domácnosti nepodceňte,“ říká na závěr Pavel Kaplan.
Nový komentář
Komentáře
Dokážete mi někdo poradit, jak správně zabezpečit dům? Docela dost s manželem přemýšlíme i o bezpečnostních kamerách kolem domu. Dá se to zvládnout nějak rozumně cenově?
My jsme si pořídili bezpečnostní zámek u vchodových dveří, abychom zabezpečili náš byt co nejlépe. Nedávno jsem při příchodu z práce zjistila, že jsem ztratila klíče a stála bezmocně před zamčenými dveřmi našeho bytu. Naštěstí jsem měla v telefonu uložené telefonní číslo firmy zámečník Praha. Musím říct, že jejich profesionální přístup a rychlost mě opravdu ohromily. Zaměstnanec, který přijel mi pomohl a já se dostala po dlouhém dni konečně domů.
Nám se už konečně taky podařilo pořídit si vlastní bydlení s manželem. Proto bych s chtěla zeptat, kde pořídit nějak výhodně pojištění domu prosím? Kam a po čem se teda hlavně podívat?