Minulý týden jsme cestovali za módou až za oceán, tentokrát přeplujeme pouze Kanál La Manche a navštívíme britskou metropoli Londýn. Samozřejmě že jen symbolicky. Stačí ve dnech 21.–27. 9. zajet do Centra Chodov, kde se v rámci Módních týdnů konají londýnské dny.

Londýn

Co se vám vybaví, když se řekne Londýn? Ponurost, mlhy, deprese? Ale kdepak, to patří minulosti a románům. Dnešní Londýn už je dávno někde jinde! I když při troše nadsázky by se dalo říct, že stín Jacka Rozparovače a hororových přízraků se nad ním vznáší dodnes.

Jak to souvisí s módou a životním stylem Londýňanů? Do jisté míry je ta špetka dekadence, která se přenesla z minulosti, ovlivnila. Jak jinak si vysvětlit, že se tady tak dobře dařilo punku s prvky sexuální agresivity symbolizované piercingy, tetováním, destrukcí a opěvování ošklivosti jako nové krásy.

A od punku už nejsme daleko od návrhářské ikony, která se stala symbolem britské módy, Vivienne Westwood. Její hluboká znalost historie je pověstná, ale s drzostí sobě vlastní si s ní pohrává jako kočka s myší, aby jí vdechla novou kvalitu. Tradiční materiály přetváří do netradičních střihů a naopak. Snad žádný jiný návrhář necharakterizuje módu Londýna lépe než právě tato „provokatérka“, která se inspirovala ulicí a zároveň módu ulice zpětně ovlivnila.

chodovFashion Star na Chodově

Centrum Chodov hledá nejstylověji oblečené návštěvníky. Budete to vy?

A právě móda ulice a její vliv na haute couture je to, co Londýn odlišuje od ostatních světových metropolí módy.  Zatímco ve Francii, Itálii a New Yorku je vysoká móda tím, čím se odívání ulice inspiruje, v Londýně je to právě naopak.

Londýn

Ulice se stává nejdůležitějším inspiračním zdrojem. Kombinace protichůdných stylů, surrealistické kvality, která připomíná hnutí DADA. Taková je dekadence Londýna.

Další výraznou osobností, která je bytostně spjata s módou a stylem Londýna, je světoznámá topmodelka Kate Moss, která se přes četné skandály, plnící titulní stránky bulvárních časopisů, udržela na výsluní dodnes a stala se ikonou britské módy. Hubená „holka“ z ulice, tolik obdivovaná mládeží a zatracovaná jejich rodiči, stále určuje trend.  A vida, že by ta zvláštní temná stránka její osobnosti měla osudovou přitažlivost? Možná.Londýn

Ale nesmíme zapomenout, že Británie znamená i tradici, na kterou jsou Britové patřičně hrdí, někdy až hákliví. Správný gentleman se přece nemohl narodit nikde jinde než na britských ostrovech.  Ale to je trochu jiná kapitola. I když… Možná ta pověstná britská „zatuhlost“ má zpětnou vazbu v podobě rebelství, věčně mladického vzdoru a snaze bořit mýty, které se projevují i v módě.

Všechno jen ne nuda.

Více informací naleznete na www.centrumchodov.cz nebo na www.facebook.com/centrumchodov

Čtěte také:

Reklama