Catherine Maria Fisher (1741–1767), jak se původně Kitty Fisher jmenovala, pocházela z nemajetné rodiny a údajně se vyučila modistkou. Podle tehdejších měřítek patřila mezi největší krásky své doby a byla si toho jaksepatří vědoma. Už v době dospívání okouzlila námořního důstojníka Augusta Keppela, jehož zásluhou byla uvedena do vyšší londýnské společnosti.

622758d272045obrazek.jpg
Foto: Portrét s papouškem od Joshuy Reynoldse

Joshua Reynolds, Public domain, via Wikimedia Commons

A pak už to měla ve svých rukou. Bulvár, jak ho známe dnes, sice neexistoval, ale lidé i tehdy - a vlastně odjakživa - prahli po senzacích. A tak se Kitty postarala, aby se o ní vědělo, mluvilo a psalo. K jejímu mediálnímu obrazu, na němž pracovala systematicky, jí dopomohl i zájem malířů. Vzbudila pozornost sira Joshuy Reynoldse, jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších anglických malířů 18. století, který se specializoval na malbu portrétů. Byl také jedním ze zakladatelů Královské akademie umění a od roku 1768 až do své smrti byl zároveň jejím prvním ředitelem. Reynolds ji portrétoval nejméně čtyřikrát, což vedlo k pověstem, že byli milenci. To je ale spíše spekulativní informace.

Jako správná obchodnice si Kitty nechala například jeden z Reynoldsových portrétů vytisknout ve formě mini-portrétů, které mohli angličtí džentlmeni nosit v tabatěrce nebo kapesních hodinkách a kochat se tak pohledem na její tvář. S úspěchem se prodávaly po tisících.

ss2.jpg
Foto: Autoportrét sira Joshuy Reynoldse
Joshua Reynolds, Public domain, via Wikimedia Commons

Portrétoval ji také Nathaniel Hone, jehož slavný obraz s koťátkem je nyní vystaven v National Portrait Gallery v Londýně. A malovali ji i další umělci - Philip Mercier, James Northcote a Richard Purcell.

Její šarm jí otevíral nejen dveře salonů, ale hlavně peněženky štědrých obdivovatelů, kteří ji zahrnovali nejrůznějšími dárky. Měla pověst prominentní londýnské kurtizány, která dokázala své přednosti skvěle zpeněžit. Její klientela se pochopitelně rekrutovala z vyšších společenských vrstev. Velký dojem prý udělala i na Giacoma Casanovu při jeho návštěvě Londýna. Ten se ale jejím milencem nestal. Co mu vadilo? Že neumí francouzsky!

ss3.jpg
Foto: Portrét Kitty a její kočky lovící zlaté rybky, autor Nathaniel Hone

Nathaniel Hone the Elder, Public domain, via Wikimedia Commons

O Kitty se kolovaly nejrůznější pikantní historky. Jednou prý spadla z koně a odhalila více, než chtěla. Nešťastný incident ale ukázal, kolik mladých a dobře oblečených mužů jí okamžitě přispěchalo na pomoc. Psaly o něm všechny noviny, až nakonec vzniklo podezření, že to nebyla nehoda, ale ze strany Kitty cílená reklama.

p.jpg
Foto: Tzv. watch - paper, který se vkládal do kapesních hodinek jako ochrana před poškrábáním. Vytvořený pro Kitty Fisher rytcem Johnem Junem
Engraver John June, Public domain, via Wikimedia Commons

Její bohatství a status celebrity z ní udělal žádoucí ženu a skvělou partii. V roce 1766 se provdala za Johna Norrise, jehož otec byl poslanec a děd dokonce známý námořní admirál. Vynaložila nemalé finanční prostředky na opravu manželova zchátralého sídla. V novém bydlišti si okamžitě díky své štědrosti získala velkou oblibu i vážnost místních obyvatel. Svého nového postavení si bohužel dlouho neužila. Zemřela několik měsíců po svatbě v nedožitých šestadvaceti letech…

Zdroje info: www.nationaltrust.org.uk, Wikipedie -en, 100+1 Historie

Na našem webu jste si mohli přečíst i o těchto zajímavých ženách: