London

Londýn je město módy, módních trendů, město přehlídek i věhlasných butiků. Pokud se chcete vydat na nákupy v této metropoli, víte, kam zajít?

Oxford Street, Regent Street, Bond Street, Picadilly Circus… to jsou jisté adresy, kde najdete spousty obchodů a kde dobře nakoupíte!

London

Oxford Street – co znamená 5. Avenue pro New York, to je v Londýně Oxford Street. Nachází se v centru města, dojedete na ni jedním z početných patrových autobusů nebo metrem, když vystoupíte na zastávce Marbe Arch.  Jeden obchod vedle druhého, vedle značkových a drahých obchodů zde nejdete také ty, které nabízejí skoro všechno za nízkou cenu. Obchoďáky nacpané k prasknutí a ulice plná žen s papírovými taškami s názvem obchodu či značky. To je zdejší nákupní ráj. Obchod, který nemůžete minout, je historický nákupní dům Selfridge´s. Základem je impozantní edwardovská stavba s obrovskými jónskými sloupy vepředu. V průčelí vchodu je vyobrazena královna času jedoucí na obchodní lodi a podpírající hodiny ve stylu art deco. Obchoďák je tedy významnou pamětihodností, byl otevřen v roce 1909.

London

Pokud vás už Oxford Street začne nudit  nebo zatoužíte po změně, zajděte třeba na Bond Street nebo na Regent Street.  

London

Bond Street, rovnoběžná s Regent Street,si udržela svou exkluzivitu, takže pokud hledáte ty nejdražší butiky a značky, zamiřte rovnou sem. Prada, Versace, YSL, Gucci a další. Vedle Bond Street je tu ještě Old Bond Street, kde tyto luxusní obchody pokračují ve své nabídce. Na Regent Street najdete obchody za „normální ceny“, za zmínku určitě stojí Hamley´s, největší obchod s hračkami na světě, a známý obchodní dům Liberty.

London

Ulice Piccadily možná už není významná jako dřív, určitě ji množstvím nákupních možností předstihla Oxford Street. Pokud se ale chcete inspirovat, co by vám mohlo chybět v šatníku, věřte, že tady dojdete také k uspokojení. Zejména malebné jsou známé arkády v této ulici. Průchody mezi domy jsou vyplněné malými obchůdky, toto místo má rozhodně svou atmosféru.

London

Protože jsme se minulý týden vrátily s kamarádkami z prodlouženého víkendu v Londýně, vyzpovídala jsem své kamarádky, které tam byly se mnou:

Anketa

Co tě zaujalo na nakupování v Londýně?
Jak jsi vnímala londýnské ženy – jak byly oblečené?
Co by sis určitě koupila, kdybys nehleděla na stav peněženky?

Zuzana:

London

1/ Zaujal mě rozsah možností nakupování – kvalitativně i cenově. Vyšší cenovou hladinu jsem předpokládala, zarazilo mě spíš množství nekvalitního a nevkusného oblečení, na které jsme narazily.

2/ Spíš nic moc. Jsou schopné si na sebe obléknout úplně všechno. Ale vzhledem k množství kultur, které se tam střetávají, to asi není nic divného. Zaujala mě kombinace kozačky (i teplé) a letní oblečení – při dvaceti stupních nad nulou tak byla oblečená polovina Londýna

3/ Cokoliv, protože pokud bych měla plnou peněženku, tak je tam opravdu množství kvalitního zboží. Myslím, že pro „nejvyšší vrstvy“ je to ideální místo k nakupování a nabídka drahého zboží je např. s Prahou nesrovnatelná

Gábina:

1/ Množství obchodů bylo opravdu velmi rozsáhlé. To v Praze nezažijete. Jela jsem do Londýna koupit kabát, ale bohužel jsem nenašla ten, který by se mi opravdu moc líbil. Vyzkoušela jsem si jich asi 25! Je to ale o mém vkusu, mám konkrétní představu, a když to není ono, nekoupím to. V obchodech s botama bylo příliš bot na strašně vysokém podpatku. Jak lodičky, tak kozačky. Ale množství sukní, svetýrků, triček… nevíte, co dřív prohlížet a zkoušet.

2/ Nechápu, jak celý Londýn chodí v těch otřesných válenkách a v legínách. Navíc se ty válenky rozšmajdají, takže to fakt vypadá jako roztlemená bačkora. Ale zase se mi líbí, jak jsou Angličanky odvážné. Vezmou si klidně šokující kombinace a nesou se po ulici jako královny. Žádné šedé myši!

3/ Objevily jsme úžasný krám s botama, jedny byly kolem 200 Liber… trochu „dražší“, ale byly fakt krásný! A v Soho byl takový retro butik, tam měli krásné šatičky, taky kolem 100–200 liber. Nedívat se na stav peněženky, tak si koupím další kufr a naplním ho během dvou dnů.

Módní ikony spjaté s Londýnem:

  • BURBERRY LONDON – tato značka dala světu nejklasičtější kabát všech dob – všem známý baloňák. Vyznačuje se klasickými čistými liniemi, jednoduchým stylem a tradičními barvami.  Tváří tohoto stylu je nyní Kate Mossová.
  • Harrods – nejznámější obchodní dům v Londýně, byl založen už v roce v roce 1834! Více než 1000 000 m2 nákupní plochy nabízí svým zákazníkům a hlavně zákaznicím vše, na co si jen vzpomenou! Věhlas potvrzuje i to, že zde nakupují členové královské rodiny.
  • Rimmel London – známá dekorativní kosmetika, která má název města přímo ve své značce.
  • Vivienne Westwoodová – V sedmdesátých letech si otevřela butik Sex, kde se vedle sado-maso oblečků a jiného šokujícího zboží v punkovém stylu prodávala trička s natištěnými erotickými příběhy.
    Z její tvorby přímo čiší poživačnost, nenasytnost a živočišná energie. Její modely jsou nabité dravostí a sexualitou. Žádný z nich vás nenechá bez emocí. Pozitivních nebo negativních. Její rukopis je nezaměnitelný a na přehlídkových molech nepřehlédnutelný.
  • Kate Mossová – Jedna z nejslavnějších, ale i nejkontroverznějších supermodelek je už hezkou řádku let považována za módní ikonu (tu, co udává trend). Zlobivá holka s divokou minulostí se dala na návrhářství a založila si vlastní módní obchod TOPSHOP. Je to nejlepší završení kariéry v módě, jaké si mohla přát.

Byli jste v Londýně? Jak na vás působil?


Londyn2007Průvodce Londýnem řady Rough Guides je aktuální příručkou, představující toto město jeho návštěvníkům zcela jedinečným způsobem.

Najdete v něm živé popisy všech pamětihodností a atrakcí od Národní galerie až po Windsor. Nechybí hodnocení hotelů, restaurací a kaváren všech cenových kategorií, rozsáhlý přehled nejlepších londýnských obchodů, sportovišť či míst atraktivních pro děti ani zasvěcený výčet hudebních, uměleckých a divadelních událostí a festivalů v hlavním městě.

Nezbytnou součástí průvodce jsou mapy Londýna a podzemní dráhy a řada barevných fotografií.

Součástí průvodce je multimediální DVD s cestopisným filmem a Zoner Photo Studio 11 Xpress - kompletní program na úpravu digitálních fotografií - speciální verze určená hlavně pro cestovatele, kteří nejvíce ocení plně přístupnou funkci GPS support na svých cestách po světě.

Cena: 278,- Kč

Aktualizovaný průvodce vyšel: 21. června 2007

Více na www.jota.cz

Kam pro informace?

www.visitbritain.cz
http://www.visitbritain.cz/things-to-see-and-do/itineraries/shopping/

Reklama