Budu vám vyprávět příběh sanitáře, říkejme mu třeba Lojza. Bylo to v době, kdy jsem ještě dělal civilní službu na interně. Jeden ze sanitářů byl příliš hodný na to, aby trávil svátky s rodinou. Nedokázal v práci odmítnout službu.
Když byla ještě vojenská služba povinná, existovala možnost odpracovat si ji na tak zvané „civilní službě“ - šlo v podstatě o prospěšné práce. Člověk nemusel z domova a dostával tabulkový malý plat. Civilka měla tu nevýhodu, že trvala asi dvakrát tak dlouho než klasická vojna. Ale nebyla zde ta absence domova a navíc vás armáda definitivně vyškrtla ze svých análů jako nevojáka.
Pro mne jako pro pacifistu jasná volba. A tak jsem nastoupil civilní službu jako sanitář v nemocnici na interně. Výhoda civilkářů byla ta, že měli pevně danou pracovní dobu, neměli odpolední a noční směny a nesměli dělat některé úkony (třeba pomáhat, když byl exitus).
Mezi sanitáři necivilkáři byl i Lojza. Skvělý chlapík a strašně hodný člověk. Možná by některé z vás řekly, že je jednodušší a moc rozumu nepobral, spíš bych ho ale označil za dobrosrdečného. Bohužel byl díky své povaze absolutně bezbranný vůči okolí a vyžíral si ty nejhorší služby.
Několikrát si mi stěžoval, jak zase nebude celé svátky doma a ani o Silvestru (nemocnice totiž měla ambulanci, kde musel být stále někdo přítomen). A že ho to už zmáhá. Přesto jsem ho viděl jen jednou v životě opravdu rozčíleného. To když za námi přišla vrchní sestra, která psala rozpisy služeb a trochu apelovala na ostatní, aby si konečně vzal noční službu na Štědrý den někdo jiný. Jeden ze sanitářů tedy souhlasil a Lojza měl směnu před ním. Hádejte. Lojza odsloužil čtyřiadvacítku, protože ten dobrák s výmluvou nedorazil.
Ptáte se, co vedení? To bylo asi trochu zoufalé, bezmocné a Lozovi vděčné, že pomáhá se službami, které jinak nikdo nechce. Dostával za to samozřejmě odměny, ale byla to dostatečná kompenzace? Nevím...
Nový komentář
Komentáře
dnes je každý rád, že bude sloužit o svátcích. Je to dobře zaplacené.
jerenika — #53 u nás to stejné - na směny o svátcích je pomalu pořadník. Málo práce a moc dobře zaplacené...
Já si o Vánocích a Silvestru přivydělávala na pokladně, bylo to dobře placené a ani mi to nevadilo, byla to změna oproti práci v kanclu. Někdy jsem měla i noční.
My před vánocema vždy makali,soboty ,neděle,přesčasy.Aby sme pak mohli být celý vánoce domaDocela to bylo nárročný i proto,že u nás dělalo hodně Slováků,kteří odjížděli už kolem 10.-16.12. My kolikrát šli ještě 23.Ale zase sme pak měli až do 1.1. volno. Ale mužskej dělaj vždy buď na štědrý den,nebo na silvestra.
Nikdy jsem nedělala takovou práci, kde by musely být i služby o svátcích.
Přítel mé dcery už je smířený se službou na štědrý den, aby ti s dětmi mohli být doma.
Jako prodavačka jsem musela nastoupit jak na Vánoce, tak na Silvestra, ale nebylo tak, že by pokaždé sloužil jeden člověk na oba dny.
Tak u nás se spíš o svátky hádali, neboť šlo o příplatek za svátek a ten by každýmu chyběl
Letos budeme dělat Štědrý den v předstihu. U jedné z babiček, protože tatínek nám odjíždí hned 25. odpoledne zase zpátky pracovně do Německa. Jindy jezdí jako Ježíšek domů až 24. brzo ráno, někdy i dopoledne.
Směny jsem dělala
Zrovna dneska proběhla ve firmě debata, kdo bude mít službu mezi svátky. Ještě že se mě to netýkalo. Mám už odslouženo dost, je řada na... hm, chtěla jsem napsat mladších a pak mi došlo, že jsem ve firmě trapně nejmladší. No tak nic.
Pracuji pořád, i o svátcích.
Mě je každý rok líto prodavaček.Jako kdyby tam musely být i na Štědrý den.Lidi by si snad stačili nakoupit do 23.taky.Jenže těmhle hyper-super marketům nejde o lidi ,ale o kšeft.V Německu mají o svátcích zavřelo u nás se žádné svátky nedrží.
Já pracovala na ranní směny,tak jsem měla svátky volné,ale můj manžel pracoval přes 40 let ve směnném provoze.Takže pátky ,svátky jak směna vyšla.Nejhorší byly vánoce když byly malé děti,ale pak si manžel zvykl i my a přizpůsobili jsme se.Jinak zaměstnavatel jim dal vždy nadílku a zaplaceno za Štědrý den měli 210% a ve svátek 100%.
za dobrotu na žebrotu
Zoufalé vedení není vedení...od toho tam je, aby prostě nařídlo služby a směny...a být Lojzou, bylo by mi šumák že někdo s výmluvou nedorazil, já si svoje odpracovala a teď to, milé vedení, nějak vyřeš
O svátcích jsem nikdy nepracovala.
Táta je lékař a sloužíval služby v nemocnici. Bylo to několikrát, prostě se to bralo tak, že musí do sluby Žádné trauma z toho nikdo v rodině neměl. A vedení je od toho vedení, aby nebylo zoufalé, ale aby prostě rozhodlo, kdo bude sloužit. Pokud to Lojza bral na sebe dobrovolně, budiž mu to přičteno ke cti, ale pokud to už dobrovolné není, je tu od toho ono vedení, aby to zorganizovalo. Zaměstnanec, který nepřišel, má být za to po zásluze potrestán.
Pracovala jsem na Štědrý den i Silvestr, ale jen přes den.
Na svátky máme volno,takže nikdy,ani muž ne,ti mají dokonce nařízenou dovolenou