Kamptal je součástí rakouského regionu Weinviertel, který je proslulý svými prvotřídními víny - a tato úspěšná historie sahá až do římských dob. K tomu je však zapotřebí velmi zvláštní souhra hodnotné půdy, zkušených vinařů a jedinečných klimatických podmínek, které vytváří chladný vítr drsného Waldviertelu a suché panonské vedro. Výsledkem této kombinace jsou každoročně ta nejskvělejší vína, z nichž mnohá již získala řadu ocenění.

Svět vína – Loisium WeinWelt

64e60c8601df1obrazek.png

Tento originální projekt byl nápadem tří místních rodin, jejichž sklepy navzájem sousedí a jsou do celého projektu Loisia začleněny. Jeden z majitelů sklepů je současně zkušený daňový poradce, který celé financování promyslel. Podařilo se mu dokonce získat finanční podporu vlády Dolního Rakouska stejně jako finanční injekci z Brusselu.

Návrh zadali majitelé newyorskému architektovi Steven Hollovi, kterého síla a velkolepost starých vinných sklepů ihned oslovila. V roce 2003 se uprostřed idylických vinic objevil stříbrný kubus Loisium WeinWelt – Svět vína. Ke starodávným sklepním labyrintům v podzemí, které se nacházejí pod vinicemi, přidal Steven Holl protipól v podobě moderního vinařského muzea nad zemí. Zde se návštěvník dozví skutečně vše o kvašení vína. Objevná cesta za vínem začíná v působivé hale Hollova dómu a odtud vede několik kroků vinicemi kolem prosklené střechy nad sklepy až k magické bráně do podzemí. Cestou podzemními, skoro kilometr dlouhými sklepy, se dozví příběh vína a je uveden do celoročního života pěstitelů vína.

64e60cca99029blobid0.png

Vedle přírodního kouzla sprašových sklepů, se tu nachází zajímavé instalace, které dokreslují historii vinařství. Z vyvěrání zrajícího vína se ozývá Bůh vína, který zviditelňuje zázrak proměny burčáku ve víno a nabízí vinaři ochutnat ještě mladé víno.
Celou prezentaci vína a jeho zrodu doplňuje citlivě komponovaná světelná podíváná.

Architektura, ke které je třeba se napít

Za dva roky nato za ním vyrostl pozoruhodný hotelový komplex Loisium Wine & Spa Hotel. Třípodlažní těleso ve tvaru písmené U obklopuje atrium, ve kterém je umístěn dvacetimetrový bazén. Směrem k atriu se otvírá prosklené přízemí se všemi veřejnými prostorami, jako je recepce, restaurace, bar a wellness areál. Celý hotel je v nepravidelném rytmu jakoby protkán divokou texturou oken, výklenků, dalších otvorů a balkonů, které zprostředkovávají takřka z každého prostoru výhled do všudypřítomných vinic, a tím propojení s přírodou, které pokračuje i uvnitř budovy.

64e60c7610addblobid0.png

Když se vinice stane wellness oázou

Ve stylově zařízené relaxační zóně evokuje světlý a průhledný design působivou blízkost přírody. Hosté mohou relaxovat v prostorných prosklených odpočívárnách vevnitř, na terase nebo na louce u jezírka přímo na vinici. Moderní sauny a parní lázně s různými teplotními rozsahy uspokojí nejrůznější nároky. Nabídku doplňují infračervené kabiny a posilovna. Celoročně vyhřívaný dvacet metrů dlouhý venkovní bazén zprostředkovává pocit, že plavete mezi vinnou révou.

64e60c55d7e40obrazek.png

Atraktivní volnočasové nabídky

Ve Weinviertelu jsou velké možnosti sportovního vyžití, například rozsáhlá síť stezek pro nordic walking, která vede i přes městečko Langenlois, nebo četné cyklostezky. V hotelu se půjčují nejen klasická kola, ale i nejmodernější elektrokola prostřednictvím iBIKE-BOX, která si lze rezervovat a půjčit jednoduše kliknutím myši. Na míru šité cyklotrasy LOISIUM, které vedou přímo od hotelu, nenechávají nic náhodě. Lze si vybrat mezi cyklostezkami jak pro profesionály, tak pro cyklisty pohodáře. Velké množství cyklistických okruhů nejrůznějších délek vede bez výrazného stoupání mírně zvlněnou krajinou a okouzluje nádhernými panoramaty: Vinice, pole a malebné sklepní uličky tvoří kulisy pro zdařilé výlety. Stezky měří mezi 35 a 75 kilometry. Kdo raději chodí pěšky, může prozkoumat vinařskou stezku Langenlois s vinnými sklepy.

www.loisium.at

Nejhezčí vinice Rakouska
S více než 13 000 ha vinic je Weinviertel největší vinařskou oblastí Rakouska. Není tedy divu, že je zde možné zažít a vychutnat víno ve všech jeho podobách – ve skleničce, stejně jako při cyklovýletu po speciální vinařské cyklostezce nebo ve sklepních uličkách „Kellergassen“, kterých je tu stovky a jsou symbolem celého regionu.

www.weinviertel.at
64e60cfa68249obrazek.png

Reklama