Loftové byty jsou víc než současným špičkovým artiklem. Jsou symbolem nezávislého životního stylu, ale také synonymem komfortu, luxusu a současně dobré investice, která se časem spolehlivě zhodnotí.

Kde se vzaly lofty

Fenomén ateliérového bydlení se ujal koncem 60. let minulého století v New Yorku. Lofty začaly vznikat jako forma bydlení spolu s hnutím hippies. Květinové děti hledaly laciné přístřeší a objevily v Soho v New Yorku opuštěnou průmyslovou čtvrť, kde si postupně začaly upravovat velmi neotřelé bohémské byty. Podle jejich vzoru začali velmi brzy obdobné velkorysé příbytky v továrních objektech budovat intelektuálové.

Z tohoto kdysi levného bydlení pro volnomyšlenkáře, ve čtvrtích, kde je lepší raději nevycházet ven, se stala výjimečná místa pro lidi náročné, často také velmi dobře situované. Z nouze ctnost tak během let přerostla v celosvětový trend, který je budoucností moderního bydlení. A velmi drahou. V Asii je například poptávka tak silná, že se z nedostatku původních průmyslových objektů staví nové a dále mění v lofty. Česká republika v tomto ohledu nabízí díky bohaté průmyslové historii spoustu možností především v Praze.

Co to je loft

Traduje se historka, kterak na architektuře vysvětlovali studentům pojem loft. Asi takto: „Snad nejpřesněji ho vystihuje příměr s krabičkou zápalek, když srovnáváme dispoziční řešení klasického bytu s loftovým: Položte krabičku od sirek na stůl. Máte standardní bytovou jednotku. Postavte ji na nejkratší stranu a máte loft!“

Hlavní devizou loftového bytu je totiž otevřený prostor. Typickým znakem takového bytu jsou běžně pět a více metrů vysoké zdi s obrovskými kovovými okny a využití autentických stavebních prvků jako je třeba režné zdivo, obnažené nosné trámoví, původní vzduchotechnika, kovová schodiště a zábradlí. Loft nedělí žádné příčky, obývací prostor je jakoby nekonečný. To s sebou ale nese ztrátu soukromí, koutek pro sebe nenajdete. Lofty nejsou příliš vhodné pro rodiny s malými dětmi, ale jednoznačně je to bydlení pro mladé, nekonformní lidi, kteří vyznávají atraktivní životní styl.

Kolik stojí loft

Ceny loftových bytů významně ovlivňuje lokalita a tak zvaná dobrá adresa. Ceny za jeden metr čtvereční obytné plochy začínají na 40 až 45 000 Kč, přičemž běžně se dostávají až nad hranici 55 000 Kč. U těch nejexkluzivnějších je však třeba počítat s cenou překračující sto tisíc korun za metr čtvereční. Je jisté, že koupě loftového bytu je pečlivě zváženou investicí, která se v čase vrátí a několikanásobně zhodnotí.

Uvažovala byste někdy o loftovém bydlení? Co by vás na něm nejvíc přitahovalo? Považujete ateliérové bydlení za budoucnost, anebo si myslíte, že je to rozmařilost bez reálného úsudku.

Reklama