Pozorný divák mnohých zahraničních filmů se kromě příběhu může pokochat i interiéry, ve kterých se děj odehrává. Mezi nejpůsobivější a nejzajímavější většinou patří ty, které jsou přestavěny ze starých průmyslových hal a budov. Nejsou to pouhé kulisy, jak by si někdo mohl myslet, jsou to LOFTY.
Lofty jako forma bydlení začaly vznikat spolu s hnutím hippies v 60. letech minulého století v USA. „Květinové děti“ hledající laciné přístřeší objevily v Soho v New Yorku opuštěnou průmyslovou čtvrť, kde postupně vznikaly velmi neomšelé, bohémské byty. Podle jejich vzoru začali obdobné velkorysé příbytky v továrních objektech budovat intelektuálové a lofty v průběhu let zaznamenaly ohromný „boom“. Z tohoto kdysi levného bydlení pro volnomyšlenkáře, ve čtvrtích, kde je lepší raději nevycházet ven, se stala výjimečná místa pro lidi náročné, často také velmi dobře situované. Pro nové byty-lofty byly a stále jsou typické velké prostory bez příček a předělů, vysoké stropy s možností vybudovat nápaditá patra, prosklené stěny, třeba i z luxferů, kovové prvky, neopracované zdi přiznávající krásu kvalitních pálených cihel či ocelových nosníků… Prostě úkolem je zachovat všechny atributy průmyslové stavby, ovšem v moderním pojetí a s moderní technologií.
Pořízení takového loftu je nejen skvělou volbou bydlení, ale i výbornou investicí do budoucna. Je to pochopitelné. Tak jak bude ubývat továrních čtvrtí, bude vzrůstat i jejich cena, která se časem ještě zhodnotí. V New Yorku či Londýně, kde jsou lofty stále velmi atraktivní formou bydlení, už nové nevznikají. Není z čeho je tvořit. V Praze naštěstí ta to možnost je. Ten, koho by lákalo žít v nekonformním, lehce okázalém a působivém prostředí, má si stále ještě z čeho vybírat.
Mezi nové komplexy, které jsou ve výstavbě, patří i A7 Holešovický pivovar, který dokonale splnil požadavky pro realizaci loftů. Jde o výjimečnou průmyslovou stavbu – pivovarskou spilku z roku 1895, kulturní památku, která je velmi dobře začleněna do pražské infrastruktury. Rekonstruovaný objekt dokonale zachovává genius loci industriální stavby a přitom skýtá luxusní bydlení, splňující požadavky na nejmodernější trendy. Do starého krásného pivovaru, který přestal sloužit svému účelu, se vrátí nový život. Krása, komfort, pohodlí, výborné zázemí, dostupnost, to jsou hlavní znaky takto citlivě přetvořeného prostředí…
Více informací naleznete ZDE.
Nový komentář
Komentáře
Hrozně moc se mi tenhle styl bydlení líbí, jen mě mrzí, že už to dávno není originální, neomšelé, bohémské a LEVNÉ řešení bydlení pro volnomyšlenkáře a hlavně mladé lidi. Možná ještě některé staré lofty v cizině takovými zůstaly...Ale to co se staví u nás, mi zavání spíš snobárnou pro ty nejlépe situované managery, kteří mají k bohémství a volnomyšlenkářství daleko
.
.
Dva takové bohémy a volnomyšlenkáře mám doma (zatím VŠ) nevím nevím kam se vrtnou až dostudují,ale na loftíky asi dohromady nedaj, vidím to na začátek tak maximálně na garsonku na sídlišti a 30letou hypotéku)
Tato reportáž už tu byla kdysi.
proč myslíte, že tam není soukromí?
Koukala jsem na ty půdorysy. Hehe, takhle velký byt zrovna kupujeme a není to loft. Je to byt v činžáku z dvacátých let.
Á hangár, jak tomu říkám.
Já mám raději kolem sebe stěny z cihel než ze skla, ale možná je to na zvyku.
A taky by takovej loft musel mít nejméně 2 samostatný pokoje, abych měla svoje soukromí.
Ta kuchyň vypadá moc hezky.
Hm, jako věrná dcera pražského paneláku bych si z loftu udělala klasický mezoten
Soukromí je mi nadevše!
Moc útulný to teda není, takové haluzny a já mám ráda soukromí. Být s někým 24 hodin denně a nemoct se ani na chvilku někam zavřít, to bych brzo skončila u Chocholouška.
Na pohled moc hezké, ale bydlet bych tam nechtěla
Nedávno jsem o nich viděla pořad v TV a byly super
ten prostor a světlo
Luciš: Musel by tam byt ale vytah
lofty jsou uuzasny
jen mit na to prachy ... ale je pravda, ze pro rodinu s detmi to neni asi to nej, nebot tam teda soukromi moc nebyva
Kdyby to byla menší továrna se dvorem a zdí dokola a jen moje. Loftový byt je pořád byt
Viděla jsem v TV předělávku staré anglické vodárny na bydlení a bylo to úžasné. Třeba to, že kolem té vodárny byla jen příroda, krásná příjezdová cesta, hodně místa....Hned bych se tam nastěhovala!
Kdybych nějakým nedopatřením přišla k penězům, tak do loftu je vrazím, na to vemte jed.
Mehteb: já zas starý maják
Mě by se to líbilo moc
Je to super, ale snad víc náročné finančně než stavba rodinného domu. Do toho může jít jenom majitel, nebo milionář, nebo šílenec. Ale je to krásné - staré továrny, pivovary, skladiště - já osobně bych nejradši starý větrný mlýn..........
Mě to nepřipadá vhodné k bydlení pro víc lidí než dva
Nedávno byl v telce pořad o loftech.To jsem teda hleděla a slintala
.Ale nešla bych do toho, páč my máme rádi svoje soukromí a děcka taky.