Lodžie - zasklívat, nebo ne?
Jste jedni z posledních, kdo ještě nemají na sídlišti zasklenou lodžii? Právě (a nejen) vám předkládáme argumenty pro a proti. Zvažte, jestli se vám tato nemalá investice přece jen nevyplatí.


Zasklením lodžie vznikne malá zimní zahrada, ve které si můžete ještě v tomto období posedět bez teplé bundy a vychutnat  třeba dvě deci červeného s pěknou knížkou v ruce. Zasklené lodžie mají ale mnohem více výhod. Především omezují úniky tepla ze sousedních místností, uvádí se úspora tepla až 50 procent, běžně to bývá zhruba polovina. Ale ani to není při současných cenách za vytápění právě málo peněz.

Zvlášť majitelé bytů v rušných městech ocení i snížení hluku, který přichází z ulice. Skleněná stěna také chrání lodžii a celý byt před prachem a v zimě před sněhem. Zvlášť ten je nebezpečný, a to hlavně při tání, kdy voda zatéká do spár, kde způsobuje korozi železné konstrukce. Sklo v lodžii je také další překážkou, kterou musí překonat zloděj.
V zaskleném lodžii si také můžete vytvořit zimní zahradu a pěstovat tady celý rok muškáty a další rostliny. Ale pozor - uvádí se, že v zasklené lodžii je teplota o 12 stupňů vyšší než venku. Uhodí-li v lednu dvacetistupňové mrazy, bude i tady těsně pod nulou a květiny by vám mohly promrznout. Ale pomoc není složitá - stačí tady na pár hodin zapnout třeba elektrický přímotop.


Obětí za tyto výhody jsou nemalé pořizovací náklady. za zasklení lodžie zaplatíte podle typu a velikosti zhruba patnáct až čtyřicet tisíc korun. V České republice je schváleno a smí se používat několik způsobů zasklívání. Liší se podle toho, jestli jde o systém rámový či bezrámový, a podle způsobu otevírání se liší posuvné a otočné. U posuvného systému se tabule posunují po speciální hmotě nebo jezdí po kolečkách a skládají se - jako u starších knihoven - za sebe. K nevýhodám těchto systémů patří, že nikdy neotevřete celý prostor lodžie. Většinou se skládají ze čtyř až deseti tabulí, které můžete posouvat jedním směrem, nebo zrcadlově. Kdo si nechá zasklít lodžii jen čtyřmi skly, musí počítat s tím, že mu stále zůstane nejméně jedna čtvrtina plochy uzavřená a skla se budou z vnější strany hůře mýt.

U otočných systémů otevíráte lodžii zpočátku stejně jako u posuvných -  okna sunete k boční stěně. Tam je potom otočíte do prostoru a přisunete rovnoběžně k jedné, popřípadě oběma bočním stěnám. Tady skla sice zabírají trochu místa, ale na druhé straně můžete lodžii skoro stoprocentně otevřít. Díky vytáčení oken směrem do lodžie nemusíte při mytí skel nikde šplhat a snadno se k nim dostanete.


Výběr sice vypadá široký, ale vaše rozhodování omezuje stavební úřad. K zasklení lodžií musí  totiž dát souhlas, protože jde o změnu vzhledu domu. A ten vyžaduje, aby byl dům zasklený buď úplně stejným systémem, nebo aspoň aby se na jednotlivých lodžiích shodoval rámový a bezrámový typ. Stavební úřad také hlídá, jestli jste si vybrali certifikovaný systém. Nezapomínejte, že jde o velké sklo, které musí odolat třeba prudkým nárazům větru. Musí proto splňovat všechny bezpečnostní parametry a nemůže ho jen tak složit třeba sklenář. 

 


foto archiv firem Almíra a Optimi

Reklama