Lodžie - zasklívat, nebo ne?
Jste jedni z posledních, kdo ještě nemají na sídlišti zasklenou lodžii? Právě (a nejen) vám předkládáme argumenty pro a proti. Zvažte, jestli se vám tato nemalá investice přece jen nevyplatí.
Zasklením lodžie vznikne malá zimní zahrada, ve které si můžete ještě v tomto období posedět bez teplé bundy a vychutnat třeba dvě deci červeného s pěknou knížkou v ruce. Zasklené lodžie mají ale mnohem více výhod. Především omezují úniky tepla ze sousedních místností, uvádí se úspora tepla až 50 procent, běžně to bývá zhruba polovina. Ale ani to není při současných cenách za vytápění právě málo peněz.
Zvlášť majitelé bytů v rušných městech ocení i snížení hluku, který přichází z ulice. Skleněná stěna také chrání lodžii a celý byt před prachem a v zimě před sněhem. Zvlášť ten je nebezpečný, a to hlavně při tání, kdy voda zatéká do spár, kde způsobuje korozi železné konstrukce. Sklo v lodžii je také další překážkou, kterou musí překonat zloděj.
V zaskleném lodžii si také můžete vytvořit zimní zahradu a pěstovat tady celý rok muškáty a další rostliny. Ale pozor - uvádí se, že v zasklené lodžii je teplota o 12 stupňů vyšší než venku. Uhodí-li v lednu dvacetistupňové mrazy, bude i tady těsně pod nulou a květiny by vám mohly promrznout. Ale pomoc není složitá - stačí tady na pár hodin zapnout třeba elektrický přímotop.
Obětí za tyto výhody jsou nemalé pořizovací náklady. za zasklení lodžie zaplatíte podle typu a velikosti zhruba patnáct až čtyřicet tisíc korun. V České republice je schváleno a smí se používat několik způsobů zasklívání. Liší se podle toho, jestli jde o systém rámový či bezrámový, a podle způsobu otevírání se liší posuvné a otočné. U posuvného systému se tabule posunují po speciální hmotě nebo jezdí po kolečkách a skládají se - jako u starších knihoven - za sebe. K nevýhodám těchto systémů patří, že nikdy neotevřete celý prostor lodžie. Většinou se skládají ze čtyř až deseti tabulí, které můžete posouvat jedním směrem, nebo zrcadlově. Kdo si nechá zasklít lodžii jen čtyřmi skly, musí počítat s tím, že mu stále zůstane nejméně jedna čtvrtina plochy uzavřená a skla se budou z vnější strany hůře mýt.
U otočných systémů otevíráte lodžii zpočátku stejně jako u posuvných - okna sunete k boční stěně. Tam je potom otočíte do prostoru a přisunete rovnoběžně k jedné, popřípadě oběma bočním stěnám. Tady skla sice zabírají trochu místa, ale na druhé straně můžete lodžii skoro stoprocentně otevřít. Díky vytáčení oken směrem do lodžie nemusíte při mytí skel nikde šplhat a snadno se k nim dostanete.
Výběr sice vypadá široký, ale vaše rozhodování omezuje stavební úřad. K zasklení lodžií musí totiž dát souhlas, protože jde o změnu vzhledu domu. A ten vyžaduje, aby byl dům zasklený buď úplně stejným systémem, nebo aspoň aby se na jednotlivých lodžiích shodoval rámový a bezrámový typ. Stavební úřad také hlídá, jestli jste si vybrali certifikovaný systém. Nezapomínejte, že jde o velké sklo, které musí odolat třeba prudkým nárazům větru. Musí proto splňovat všechny bezpečnostní parametry a nemůže ho jen tak složit třeba sklenář.
foto archiv firem Almíra a Optimi
Nový komentář
Komentáře
Rikina: Díky. Taky ráda své sousedy potěším
Maldová: v našem domě jsem byla taky první, kdo chtěl zasklívat lodžii, takže všichni ostatní se teď musí řídit tím, co mám já, a nevymýšlet si jiné systémy, aby byl vzhled domu jednotný. Mají z toho radost, pochopitelně
Maldová: žádost o stavební povolení vyřídila firma, která zasklení provedla. Nemusela jsem se vůbec starat, během měsíce to bylo vyřešeno úředně i fyzicky
Halooo - to nemá žádná z vás negativní zkušenost s úřadama? Ne že bych vám ji přála, ale jenom bych ráda věděla, jak jste z toho vybruslily
A měla jste některá problém s družstvem, nebo se stavebním úřadem kvůli povolení? U nás na baráku to totiž nikdo nemá, tak se bojím že nám to družstvo nepovolí. Člověk si koupí byt a jásá že je konečně ve svojem, ale stejně se najdou lidi, kvůli kterým si ani ve svém vlastním bytě člověk nemůže dělat co chce.
zrza: podle firmy je všechno v pořádku. Skla se krásně hladce otvírají i zavírají, mechanismy jsou funkční, plíseň není jejich starost.
líbí se mi ta bezrámová varianta,ale jak to tak tady čtu o té plísni, tak to je tedy síla
plíseň se nám nedělá, a ani při padání trakařů z nebe, nám na balkon voda neteče.
Jedině tam přes zimu nedávám schnout prádlo..to by schnulo opravdu moc dlouho..jinak pohodička.
Rikina 26: a co záruka na provedenou práci, reklamace?
Já jsem na tom přesně jak Rikina, v březnu to vystříkám savem, do listopadu je to v pohodě, ale pak se ta plíseň znovu začne dělat. Přes zimu to sice trochu odvětrávám (tak hodinku denně), ale ta plíseň tam stejně je. Já radši ušetřím za topení, tak to tolik nevětrám. Myslím že když by to bylo otevřené víc, tak by ta plíseň možná nebyla, ale to bych nemusela mít zaskleno.
A teče nám tam taky, sice né moc, ale v těch sklech jsou dole takové malé otvory a těmi tam kape. Když je velký déšť, tak to louži udělá. A protože máme udělaný špatný sklon balkonu, tak to neodtýká (a když to odtýká, tak zase nadává sousedka pod námi, že má špinavá skla). Evka
Tesay 25: to je sice možné, ale co si teď na kom vezmu
Vylepšit se to asi nedá.
zazik: v létě mám otevřeno pořád, kromě živelných událostí, jako bouřky a krupobití. To se plíseň nedělá. Ale jak na podzim začnu lodžii zavírat, a přes zimu, tak se do jara udělá docela pěkná vrstva, hlavně na stropě, a větrání tomu nepomůže. Pak se to musí zlikvidovat postřikem proti plísním, a za rok je tam zas...
Rikina: to není zasklením, ale špatně odvedenou prací
Gabi: pravdu díš
, asi pracujeme ve stejném oboru
Zasklení jsme si pořídili asi před 8 lety a ještě jsem nenašla chybičku. I když to bylo na tehdejší poměry šíleně drahé a nebyli s tím ještě moc zkušenosti, tak musím říc, neudělali jsme chybu. Také záleží na firmě, která to provádí.
kvinna: Tys tady fakt chyběla!
Vůbec nejsi vtipná, spíš trapná
Mám zaskleno, a je mi to na nic. Kytky tam přes zimu mít nemůžu, protože to tam promrzne i při daleko menším mrazu než -20°C. Kromě toho se v zimě jak na sklech, tak na stropě sráží vlhkost, a tvoří se plíseň. V létě mám lodžii pořád otevřenou, protože by tam bylo jak v peci - experimentálně naměřeno 60°C, to už je vedro i kaktusům. Když je v létě bouřka, tak nateče do zavřené lodžie spousta vody mezerami mezi skly, a nemá kam odtéct, čili popadnout kýbl a vytírat. O tom, jak špatně se ta skla myjí, ani nemluvím, a co je to v podstatě zbytečné práce, protože za týden už není vidět, že je někdo myl. Děkuju pěkně, jeden veliký omyl to byl, nechat se na tohle ukecat. A drahý
Páňo, my jsme si za rok po tom co jsme se nastěhovali, nechali zasklít lodžii, potom další rok se dělala nová fasáda, zateplení domu a opravovali se balkony, museli se dělat stejné balkony pro všechny a tak nám dělali nové zasklení, ten hlavní rám zůstal stejný, skla jsme ale měli moc velká, tak nám dávali nová. Protože jsme byli jenom dvě rodiny z domu, zaplatilo to družstvo. Letos nám dělali plastová okna a těm to nevadilo.
Ještě můžu doporučit těsnění mezi ty skla, jsou to takové proužky umělé hmoty nasazené na oknech, ty jsou výborné, aby to bylo opravdu utěsněné.
Jestli si seženeš na sídlišti třeba ještě někoho, kdo by měl zájem si nechat zasklít, tak by Vám firma dala možná slevu. U nás to dělala firma Optimi, poprvé jsme byli jenom dvě rodiny, tak jsme každý ušetřili 3000,- Kč, podruhé si to nechalo udělat třičtvrtě lidí z baráku a měli slevu 5000 Kč každá rodina.
Evka
Také mám zasklenou lodžii, mezi výhody patří že jsme ušetřili za topení, můžu tam mít pověšené prádlo a když prší tak ho nemusím znovu ždímat, přes léto tam máme bazén a večer když zavřu skla, tak je tam ještě příjemně teplo. Na druhou stranu v zimě tam teplo není, mám tam přepravky s věcmi z lednice, lednici mám celou zimu vypnutou. Nesněží mi tam, většinou ani nemrzne, prostě jako v ledničce. Ale prádlo tam neuschne. Jako nevýhodu vidím to, že se nám tam udělá přes zimu plíseň na stěnách, tu na jaře musím vystříkat savem proti plísním a je zase celý rok pokoj. Ta se nám tam když nebylo zaskleno, nedělala.
Evka
Taky jsem chtěla zasklít, ale manželovi se to nějak nelíbí nebo co. Hlavně jsem to chtěla kvůli malé dcery. Bydlíme ve třetím patře a já ji nechci pořád na balkoně hlídat