Říká se, že žádná jiná z látek vás tak spolehlivě neochrání před zimou či deštěm. A navíc vydrží roky. Rodinná továrnička Mössmer, sídlící v italském Brunecku, vyrábí loden již od roku 1894. A jelikož je tato jejich látka prověřená mrazem a větrem, šije z ní i Victoria Beckham, Armani, Prada nebo Louis Vuitton.

tovarna

Tato vlněná tkanina se vyrábí jen v několika továrnách na světě. Většinu najdete v alpských regionech a odtud cestuje do celého světa. Výroba je to docela složitá. Lamí alpaka či ovčí vlna se speciálně stlačuje, tře, namáčí a i za pomocí mýdla zplsťuje, valchuje, tká… Osvědčené postupy ale plodí ty nejlepší látky s neuvěřitelnou odolností.

vlákna

Cena odpovídá kvalitě a za tu si ti, kteří se v látkách vyznají, připlatí. O návrhářích zvučných jmen již byla zmínka výše. Několik metrů bruneckého lodenu si objednala i současná první dáma USA Michelle Obama. Pro firmu Mössmer to není nic nového. Látky pro prominentní zákazníky dodává od svého vzniku: její prvním slavným klientem byl rakouský císař Franz Josef, který si v Brunecku nechával šít své lovecké obleky.

vzorky látek Loden

Pokud se pozastavujete nad názvem tkaniny, který nám moc nejde do pusy, vězte, že pojmenování loden je odvozeno od starogermánského slova lode, což znamená hrubá látka. Jako zplstěná tkanina byl loden známý od pozdního středověku. Třeba z něj měl někdo z vašich předků ušitý poctivý zimník…

Továrnu Mössmer si zevnitř jako já asi nebudete moci prohlédnout, ale nasát atmosféru okolí a navštívit vzorkovou prodejnu určite ano. A když ne kvůli nákupu, tak určitě osahat ty úžasné látky. V Jižním Tyrolsku toho za vidění stojí mnohem více. Kromě bezchybného lyžařského areálu Kronplatz, si můžete v městečku Bolzano prohlédnout ledového muže Ötziho nebo zavzpomínat na Havlíčka Borovského v Brixenu.

Informace k regionu najdete i zde: www.kronplatz.com a www.kamkam.eu.

Foto: autorka a www.südtirol.info.

Čtěte také:

Reklama