Zdroj foto: Shutterstock
Tyto drobné, ale nesmírně půvabné rostliny si získaly srdce mnoha zahrádkářů, a to především pro svou nenáročnost a dlouhé, nepřetržité kvetení, které trvá od jara až do podzimu! Pochází z teplých oblastí Ameriky a Afriky a do našich zahrad vnesly závan exotiky a barevné radosti.
Lobelky na první pohled zaujmou svými drobnými, ale „nahustěnými“ kvítky. Nejčastěji se setkáváme s odrůdami v odstínech sytě či naopak bledě modré, fialové, růžové a bílé. Jejich jemné lístky tvoří husté, často převislé koberce, které se nádherně hodí do závěsných nádob a truhlíků.
Co se týče péče, lobelky jsou skutečně vděčné rostliny. Preferují slunné až polostinné stanoviště s propustnou a humózní půdou. Důležitá je pravidelná zálivka, zvláště v horkých letních měsících, aby substrát nevyschl. Pro bohaté a dlouhé kvetení je vhodné pravidelně odstraňovat odkvetlé květy, čímž podpoříte tvorbu nových poupat. Hnojení není nutné příliš často, postačí občasné přihnojení tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny během vegetačního období (ale pozor na vysoký obsah dusíku – ten by způsobil růst listů na úrok květů).
Jak již bylo řečeno, jednou z největších předností lobelek je jejich dlouhá doba kvetení. Pokud jim poskytnete základní péči, budou vás svými květy těšit od jara až do prvních podzimních mrazíků.
Zdroj foto: Shutterstock
A kam s nimi? Možností je nespočet. Lobelky se skvěle hodí do závěsných košů a truhlíků na okna a balkony, kde jejich převisy vyniknou nejlépe. V zahradě je můžete vysadit na okraje záhonů či do skalek. Jejich barevná škála umožňuje vytvářet zajímavé kontrasty i jemné barevné přechody. Lobelky jsou zkrátka univerzální krásky, které s minimální námahou přinesou do vaší zahrady maximální radost a barevnou podívanou po celé léto. Vzhledem k tomu, že většina lobelek jsou letničky (nejsou vůbec mrazuvzdorná), nepřečkají zimu. Existují ale i vytrvalé odrůdy, například Lobelia cardinalis, které můžete zkusit přezimovat – na podzim ji seřízněte a uložte na chladné místo.
Zdroj info: dumzahrada, ireceptar, Wikipedia
Nový komentář