Jsem vášnivým konzumentem těch sezamových a o mnoha dalších vím, ale zatím jsem neměla nutkání se s nimi těsněji sbližovat, až do teď. Když semínka, tak tedy semínka. Moje intuitivní volba padla na
Lněné semínko by podle léčitelů a bylinkářů mělo doplňovat každou čistící stravu, je výborným pomocníkem při potížích vyprazdňovacího charakteru, při divertikuloze střev, při zácpě i průjmu, funguje skvěle jako ochrana sliznice při pálení žáhy, léčí žaludeční potíže a záněty, lze jej použít jako účinné kloktadlo při dráždivém a suchém kašli.
Léčivé lněné semínko je cenné pro svůj obsah slizových a balastních látek, mastné oleje i kyseliny minerální látky, vitaminy, lignany, flavonoidy a glykosidy.
Podle bylinkářky Ursel Buhringové německý botanik Hieronymus Bock (1498 -1554) popisuje léčivé vlastnosti lnu ve svém díle New Kreuterbuch vydaném v roce 1539 následovně: …Rozdrcená lněná semena a nadrcená na prášek… mírní kašel a přinášejí radost ze života. Lněná semena přispívají ke změkčení a zmírnění všech prudkých otoků…
Toto dokládají také nejnovější výzkumy lněného semínka, které dokládají, že několikatýdenní dieta zahrnující lněná semínka mohou oddálit rozvoj rakovinného bujení, především rakoviny tlustého střeva a prsu! Na těchto účincích mají zásluhu látky zvané lignany, které disponují protirakovinnými a antioxidačními schopnostmi a chrání buňky proti poškození.
Lněné semínko je podle veškerých poznatků možné užívat ve formě pokrmu, čaje, nálevu nebo i obkladů s kaší ze samotných semen.
Nový komentář
Komentáře
Lněné semínko je opravdu výborné a užívám ho i já a to velmi ráda. Chutná i léčí a to nejeno lidi, ale samozřejmě i zvířata. Takže před každým porodem moje koza, ale třeba i králíci dostávají lněné semínko, respektive jim z rodrcených semínek připravuji odvar. Ten je dobrý ale i při průjmu zvířat, či podezření na otravu