Dobrý den,

svačinové téma mne docela zaujalo, protože teď mám sama problémy, co dát ke sváče svým dětem ve věku 7 a 11 let :-).

Já sama jsem dostávala svačiny z domova na základce celkem pravidelně tak do 6. třídy. Asi nejvíc mi chutnala kombinace chleba nebo rohlík s taveným sýrem a jablko. Potom později jsem většinou „vyfasovala" pětikačku, abych si něco koupila cestou. Přiznám se, to mi vyhovovalo víc.

Většinou jsem si v sámošce koupila 2 rohlíky a zbylo ještě na červenou nebo žlutou limonádu. Ta se zásadně nenačínala pomocí otvíráku, ale vbodnutím ostrého hrotu kružítka, vzniklá díra se ucpala palcem, s limčou se řádně zatřepalo, palec se pustil a teklo to samo :-).

Někdy jsme si do školy místo svačiny nosili hromadně Vitacit a měli jsme barevné dlaně a odřené jazyky. Dodneška si pamatuji na svačinu, která mi nejvíc nechutnala. Byl to koláč s tvarohem.

Abyste byli v obraze: Rodiče totiž s mým strejdou a tetou vykrmili napůl prase. Po zabijačce si teta se strejdou celkem logicky vzali svou půlku masa, jitrnic, atd. a odjeli domů. Moji rodiče všechny jitrnice a jelita roznesli po vesnici jako výslužku, aby je sousedi nepomluvili. Následující pondělí přišli bratranec se sestřenicí se sváčou v podobě krásných jitrniček a já měla ten koláč. A sousedi? Pomluvili stejně :-).

Takže tolik moje svačinová historie. Dětem se snažím dávat to, co jim chutná a přesto jsem pár zapomenutých zelených - téměř pochodujících svačin - už taky objevila.

Přeji krásný den,

čtenářka Mumidlo.


Milé Mumidlo,
váš příspěvek mne také potěšil. Jen jsem napsal cosi o jitrnicích, narazím na váš příspěvek. A koláč s tvarohem mám od teď ještě míň rád než předtím! :) Odřené jazyky a žlutá a červená... Dneska je to tak hezky nostalgické, až se tu u toho dojetím zajíkám. :) Kráááása. :)

Napište nám také o svých svačinkách! Redakce@zena-in.cz! :)