Pylová sezona v naší zeměpisné šířce začíná každým rokem dříve, letos už v únoru. S prvním sluníčkem začínají kvést kočičky, břízy i jiné dřeviny a bohužel pro některé z nás nastává nepříjemné období. Protivné kýchání, silné svědění očí i nosu, vodnatá rýma, to jsou jen některé z projevů tohoto čím dál častějšího onemocnění – alergické rýmy. U nás jí trpí přibližně 1,5 milionu lidí a většinou je v časném jarním období způsobena právě nadměrnou reakcí na pylová zrna kvetoucích dřevin.

„Onemocnění z přecitlivělosti k pylům se správně nazývá polinóza. Reakce probíhá sice v celém organizmu, ale nejvýrazněji se většinou projevuje vnose a očích jako nepříjemné svědění sliznic a oční spojivky, slzení, vodnatá rýma, salvy kýchání a ucpaný nos,“ popisuje MUDr. Ester Seberová z alergologické ambulance v Plzni. „Při nečekaném vzniku obtíží by pacienti měli vyhledat v první řadě svého ošetřujícího lékaře a poradit se o vhodné léčbě. Každý pacient s projevy pylové alergie by měl být následně vyšetřen i alergologem, který specifikuje rozsah alergie, zkontroluje funkce plic a navrhne individuálně dlouhodobou léčbu „šitou na míru“. V současné době máme k dispozici tak bohatou škálu různě působících léků, že u naprosté většiny nemocných můžeme alergické příznaky uspokojivě zvládnout,“ dodává MUDr. Seberová.

Na většinu akutně vzniklých alergických příznaků působí spolehlivě léky ze skupiny antihistaminik. Moderní generace antihistaminik již nepůsobí útlum. Jsou určena jak k jednorázovému podávání pro okamžitou úlevu, tak i k dlouhodobému pravidelnému užívání, při němž se uplatňuje preventivní účinek. Dlouhodobě doporučujeme většinou léky v tabletové formě, u dětí sirup.

K rychlému odstranění obtíží se velmi osvědčilo lokální antihistaminikum LIVOSTIN, které obsahuje léčivou látku levocabastin. Tento lék je volně prodejný i s možností částečné úhrady a je k dispozici ve dvou formách – oční kapky a nosní sprej. Obě se snadno aplikují a mají rychlý nástup účinku – pacient pocítí úlevu do 15 minut a účinek přetrvává až 12 hodin. Lék používaný lokálně nepůsobí sedativně, mohou jej proto používat řidiči a lidé obsluhující různá strojní zařízení. Při léčbě celoroční alergické rýmy lze přípravek používat i po několik měsíců. Nosní sprej i oční kapky Livostin jsou určeny pro děti od šesti let a dospělé, včetně těhotných a kojících žen.

 

Doporučená maloobchodní cena: Livostin oční kapky 141 Kč

Livostin nosní sprej 141 Kč

Více se dozvíte na www.livostin.cz

Livostin nosní sprej. Nosní podání. / Livostin oční kapky. Oční podání. Léčivé přípravky obsahují levocabastini hydrochloridum. Před použitím přípravku pečlivě přečtěte příbalovou informaci.

Používejte 3-4x denně do ústupu obtíží, nejvýše jeden týden. Pokud obtíže neustoupí, je nutná porada s lékařem.