Livia Klausová na pomyslný trůn po boku svého manžela Václava Klause usedla poprvé v roce 2003, v roli první dámy naší země je tedy již necelých šest let.

Za tu dobu se, ostatně jako většina prvních dam, věnuje hlavně charitě. Je například patronkou Registru dárců kostní dřeně, a to již od jeho vzniku. Záštitu poskytla dětem z Ústavu sociální péče v Bystřici nad Úhlavou, Českému hnutí speciálních olympiád či nadaci Život 90 a mnoha dalším projektům. S manželem založila Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových.

Kromě charity neopomíjí ani zahajování a otvírání všemožných kulturních a společenských akcí. Díky ní dochází i k citlivým úpravám interiérů na Pražském hradě a hlavně na zámku v Lánech.

A samozřejmě se jí nevyhnuly skandály, povětšinou týkající se mileneckých avantýr jejího manžela (viz více v našem článku: Osudy (ne)přiznaných milenek). V bulváru ale musela čelit i podezření ze vztahu se svým bývalým bodyguardem.

Nám se podařilo udělat s Livií Klausovou krátký rozhovor na vernisáži výstavy Jak se oblékají pohádky, jejíž hlavní patronkou se stala. Její ostřílený bodyguard nám ale odměřeně naznačil, že smíme položit pouze dvě otázky, a v průběhu celého povídání nás obezřetně sledoval. První dáma byla nakonec přece jen trochu sdílnější:

Jak se vám výstava pohádkových kostýmů líbí?
Výstava je jedním slovem nádherná.

Kterou pohádku máte nejraději?
Mám oblíbené všechny pohádky. Nemám žádnou nejoblíbenější. Kdybych tu otázku položila vám, tak byste mi dokázal říct, jestli se vám víc líbilo Obušku z pytle ven, Pyšná princezna nebo Princezna se zlatou hvězdou na čele? Já teda nevím, mně se líbí všechny české pohádky.

Už se chystáte na Vánoce?
Samozřejmě, že se na Vánoce chystám.

Pečete?
Vždycky jsem o Vánocích pekla jako všechny ženy. Posledních několik Vánoc na to mám pomocníky.

Jaké vánoční cukroví je vaše nejoblíbenější?
Vanilkové rohlíčky.

S kým Vánoce slavíte, budete je opět slavit s vnoučaty?
Vánoce slavíme s celou širokou rodinou, bude nás kolem třiceti. Pro mě je nejdůležitější, aby i ti nejmenší s sebou měli hudební nástroj.

Takže o Vánocích muzicírujete?
A zpíváme koledy.

Jak to máte s vánočním stromečkem – zdobíte si ho s panem prezidentem sami, nebo vám ho nazdobí někdo jiný?
Obojí. Když přijedeme do Lán, tak tam je velký vánoční stromeček. Ten nezdobíme, doma svůj malý ano.

Co byste si k Vánocům nejvíc přála a co byste popřála ostatním ženám?
Aby ta vánoční pohoda trvala i v čase mimovánočním.

Ing. Livia Klausová, CSc.

Je původem Slovenka, narodila se 10. listopadu 1943. V roce 1966 vystudovala obchodní fakultu VŠE v Praze, obor zahraniční obchod, ve stejném roce získala i diplom na Université Internationale de Sciences Comparées v Luxemburgu. Po krátkém čase se stala odbornou, později vědeckou pracovnicí Ekonomického ústavu České akademie věd. Tam pracovala až do roku 1993. V roce 1969 studovala na Europa Institutu v Amsterodamu. Mezi roky 1994 až 2000 působila jako Výkonná tajemnice České společnosti ekonomické.

V Ekonomickém ústavu ČSAV se zabývala především problematikou mezinárodních financí a mezinárodních měnových institucí. Vedle četné publikační činnosti se od roku 1990 účastnila i řady mezinárodních konferencí věnovaných jak transformaci české ekonomiky, tak i konferencí zaměřených na finance a bankovnictví. Po roce ´90 pracovala jako členka dozorčích rad několika významných domácích institucí, jako je například ČEZ, a. s.

Je manželkou prezidenta Václava Klause, se kterým má dva syny: Václava (1969) a Jana (1974).

Máte rádi naši první dámu? Když to vezmeme v čase zpátky, která z našich prvních dam vám byla nejsympatičtější? Co byste popřála Livii Klausové k Vánocům?

Reklama