Každý z vás určitě slyšel o ojedinělé akci, která se uskutečnila v devíti městech po celém světě. Série koncertů Live 8 již proběhla během soboty 2. července v Japonsku (Tokio), Anglii (Londýn), Rusku (Moskva), Německu (Berlín), Itálii (Řím), Francii (Paříž), USA (Filadelfie), Kanadě (Barrie) a Jižní Africe (Johannesburg). Ve středu proběhne poslední koncert ve skotském Edinburghu, kde tentýž den začíná summit G8.

Země, ve kterých se koncerty konaly, nebyly zvoleny náhodně, jde o země, které jsou součástí seskupení G8. Koncerty a také petice, kterou podepisují miliony lidí z celého světa, mají upozornit na problémy nejchudších zemí v Africe a donutit představitele osmi nejmocnějších zemí světa, aby začali tento problém řešit.

Duchovním otcem Live 8 je zpěvák Bob Geldof, který již před dvaceti lety uspořádal podobnou akci Live Aid, při které se shromažďovaly peníze pro hladovějící v Etiopii.
Geldof říká: "Každý den padesát tisíc lidí v Africe zemře zbytečně kvůli extrémní chudobě, které je možné zabránit. Každou třetí vteřinu umírá dítě. Dvacet let po Live Aid je odporné, že lidé stále umírají kvůli hamižnosti ostatního světa."

Na koncertech vystupovalo asi 170 známých osobností, naživo se jich zúčastnilo odhadem přes 1 až 2 miliony diváků a přenášelo jej přes 140 televizních stanic (u nás ČT2) a 400 rádií. Koncert bylo možné sledovat také přes internet, čehož využilo přes 5 milionů lidí.

Záznam z koncertu můžete na netu zhlédnout TADY

Petici Live 8 můžete on-line podepsat TADY. Podpoříte tím správnou věc! Podpisy se shromažďují až do 6. července.
Petice je adresovaná představitelům zemí G8 a požaduje se v ní zdvojnásobení pomoci nejchudším zemím světa, prominutí jejich dluhů a pomoc při obchodování.

Stránky Live 8 najdete TADY.

Zajímavé informace o průběhu koncertů a účinkujících najdete TADY a TADY a TADY.

Zpracováno podle www.live8live.com,  www.idnes.cz a www.novinky.cz
 

 

                                                 
Reklama