Litovat toho, že se žena stane matkou, málokdo přizná nahlas. Je to citlivé téma a stav zcela nezvratitelný. Mateřství je posvátný stav a je tak vnímán v nejedné kultuře. O to horší je přiznání, kdy si novopečené rodičky uvědomí, že to bylo špatné rozhodnutí. 
5faa7ad15aa7aobrazek.png
Foto: Shutterstock

Miluji tě, ale…

„Ano, své dítě miluji, to příroda umí zařídit dobře, ale to je všechno. Vnímám v sobě ten cit k malému, ale pokud bych si mohla zvolit, mateřství bych řekla nyní ne. Lituji toho, že jsem se stala matkou, že mám dítě a že mi můj život protéká nyní mezi prsty,” přiznává Iveta. 
Iveta se svým manželem otěhotněla neplánovaně a aniž by se o možnosti založit rodinu předem bavili. Oba partneři se naplno věnovali kariéře, cestovali a užívali si naplno života a všech možností, které se jim díky našetřeným financím, nabízelo. 

„Pak mi začalo být najednou zle. Přičítala jsem to množství alkoholu z předchozího večera nebo jídlu, které jsem jedla. Jenže pak mě začaly bolet záda, prsa a mně došlo, že je něco v nepořádku. Byla jsem v tom. První reakcí byl pláč a strach. Bez přemýšlení jsem to řekla manželovi, který novinku vzal o mnoho lépe. Prý uděláme nový životní krok,” vzpomíná Iveta a pokračuje dál: „Nebyla jsem o mateřství ani trochu přesvědčená. Ne, že bych děti neměla ráda, spíše mě ale nezajímaly. Jenže, bylo mi tehdy 32, a to už se mým rodičům, manželovi a vlastně i mně, nezdálo na založení rodiny málo. A tak jsem těhotenství přijala jako fakt a věc, která tak asi má být.”

Iveta se prý snažila to, že je v jiném stavu, nijak neřešit. Sportovala až do posledního měsíce, cestovala, chodila do práce a dělala, jako kdyby se nic nezměnilo. Výbavičku pro miminko a zázemí nechala doslova na poslední chvíli. „Bylo mi jedno, zdali to bude holčička nebo chlapeček. S manželem jsme se shodli, že se necháme překvapit. Víc jsem neřešila a jen jsem se vyhýbala ryze růžovým věcem a šla při výběru neutrální cestou.”

„Sebastian se narodil v létě a mně měla nastat nová životní etapa. Petrovi, mému muži, jsem to nikdy nepřiznala, ale dokud byl malej úplné mimino a spal, často jsem na něj koukala a nevěděla, co si myslet. Neuměla jsem s ním mluvit, hrát si s ním nebo se chovat rozněžněle a cukrovat na něj,” přiznává Iveta. „Dělám samozřejmě vše, co bych jako matka dělat měla. Chovám ho, mazlím se s ním, dám mu pusu, ale ve skrytu duše vím, že je to celé špatně a že jsem tam, kde být nechci. V roli matky.”

„Přestože mi Petr pomáhá a chová se skvěle, závidím mu jeho práci a to, že není zavřený doma, nevaří kašičky, nepere špinavé oblečení a není kvůli tomu malému stvoření na pokraji sil. Napadají mě myšlenky, že jsem si zkazila život, že jsem zahodila vše, co jsem měla - svoje cíle, šance a možnosti. Jsem matka, mám dítě, a to už se nezmění.”

Na závěr Iveta dodává: „Nechci, aby moje výpověď vyzněla tak, že si zabalím brzy kufr a od Sebiho uteču. To v žádném případě. Věci jsou tak, jak jsou a já se s tím musím srovnat a najít vnitřní klid. Jen bych chtěla, abych se o tomto tabu mluvilo. Jistě nejsem jediná žena, která tuto chybu - stát se matkou -  udělala.”

Také si přečtěte:

Reklama