Barevný pokojíček, moderní zvukové hračky, kreslené pohádky pro děti. Nic z toho Petrova dcera Eliška (2) zatím nepoznala a v dohledné době ani poznat nemá. Její maminka je přesvědčená, že by jí to uškodilo. „Vyznává totiž výchovu formou takzvaného Montessori učení. Ono samo o sobě možná není úplně špatné, jenže ona to vyloženě žere a přehání. Všechno u nás doma musí být stoprocentně Montessori! A co není, to k nám nesmí. Už jsem na tenhle název fakt alergický. Kdykoli ho slyším, a že je to u nás doma na denním pořádku, je mi fyzicky zle,“ zlobí se Petr, Eliščin otec. A nejen on.

Přístup jeho ženy k výchově dcery dělá rozbroje i mezi příbuznými. „Všichni mají samozřejmě zákaz kupovat jakékoli jiné hračky, než jsou na seznamu. Zpočátku to nebrali vážně, takže Eliška k prvním narozeninám dostala plno takových těch hrajících a blikajících výukových hraček. Jenže si s nimi stihla pohrát jen ten den. Večer už putovaly do krabice a v ní den na to za dveře dětského domova. Dárky za tisíce! Prý by mohly naši holčičku poškodit,“ kroutí hlavou Petr. Stejně tak neuspěl on, když o rok později došlo na výměnu miminkovského pokoje za ten pro malé slečny.

monte.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

„Chtěl jsem takový ten klasický, princeznovský, růžový. Nebo alespoň jinak barevný. Ale to ne! Prý by barvy prostor příliš zahltily a malá by se tu necítila dobře, nemohla by se soustředit. Takže je všechno šedivé, nudné, depresivní. Já bych si v tom tedy připadal jako ve vězení,“ svěřuje se Eliščin otec, jehož trápí i zákaz televize.

„Nesmí koukat ani na kreslené pohádky pro taková mrňata určené. Prý televize pozměňuje realitu a děti by měly na všechno přijít samy, vlastním zkoumáním a poznáváním světa,“ přidává další z pro něho nepochopitelných pravidel. Bojovat s tím ale příliš nemůže. „Nechci Elišku lákat na něco, co jí vzápětí manželka vezme a zakáže. To ona je s ní každý den, já vydělávám peníze,“ vysvětluje a dodává, že jeho žena nebyla vždy tak radikální.

„To až když porodila. Pořád hledala na internetu nějaké rady, aby nic nezkazila, až narazila na tuhle skupinu matek. A teď je přesvědčená, že je to jediná správná cesta. Já si ale myslím, že všeho moc škodí,“ dodává Petr.

Čtěte také:

Reklama