Rodiště Bedřicha Smetany a velká chlouba východočeského kraje pro svůj půvab oprávněně patří k celoročním lákadlům turistů. V těchto dnech navíc po zimním spánku otvírá své brány návštěvníkům také největší magnet města – zámek Litomyšl.

 

Litomyšl

Litomyšl nabízí opravdu široký výběr pamětihodností. Zážitkem pro vás bude už samotná procházka městem. Skvostné podloubí na náměstí města renesančního Domu U Rytířů ze 40. let 16. století, či Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže na zámeckém návrší, Smetanův Dům nebo hřbitov s kaplí svaté Anny, kde najdete pomníky významných historických osobností, mimo jiné také pomník Magdaleny Dobromily Rettigové. Milovníci antického sochařství a architektury mohou navštívit pro změnu místní muzeum.

Litomyšl

LitomyšlBezesporu největší dominantou města je však místní zámek, který je také jednou z nejvýznamnějších renesančních památek u nás. Od roku 1999 se navíc přiřadil do sezamu světového dědictví UNESCO.  
Reprezentativní stavba vyrostla v Litomyšli za Vratislava z Pernštejna v letech 1568 až 1581.
Výstavu tehdy měli na starosti císařští stavitelé Jan Baptista Avostalis a Oldřich Avostalis, zajímavé ale je, že samotná výzdoba zámku v podobě psaníčkových a figurálních sgrafit na fasádách a štítech byla z velké části dílem italským mistrů.
Pokud vám tato zámecká perla zatím unikla, máte možnost to napravit. Sezonu k návštěvám turistů město zahájilo 26. a 27. března. Prohlídky dvou tras historických interiérů i mimořádné otevření saletu ve francouzské zahradě zámku spojený s tradičním řemeslným trhem na nádvoří jistě ohromí všechny, kteří se rádi vracejí v čase a prohlédnout si například pokoje za začátku 19. století nebo Zámecké divadlo. Pro zdatnější je připraven také výstup po 135 schodech do zámecké věže vysoké 55 metrů. Pejskaře potěší zpráva, že se prohlídky může zúčastnit také jejich psí miláček. Milovníci vážné hudby, především pak Bedřicha Smetany si pak určitě nenechají ujít návštěvu jeho rodné světničky, která se rovněž nachází v zámeckém areálu. (Obdivovatelé skladatele se zřejmě do Litomyšle vrátí i v létě, kdy se bude konat již 53. ročník oblíbeného Mezinárodního operního festivalu Smetanovy Litomyšle).

Litomyšl

Zámecké podzemí

Od května loňského roku se k dalším lákadlům zámku přidala také prohlídka zámeckého podzemí, která slibuje opravdu adrenalinový zážitek a doporučuje se zejména fyzicky zdatným a dobrodružství chtivým jedincům. Podzemní chodby pod zámeckým areálem, pivovarem a parkem mohou působit trošku strašidelně, ale bát se určitě nemusíte a celou dobu budete v dobrých a zkušených rukách.

Litomyšl

Více informací naleznete na: www.zamek-litomysl.cz

Foto: zamek-litomysl.cz a časopis Život umělce

Reklama