Hora křížů se nachází asi 50 km od hranice s Lotyšskem, nedaleko krajského města Šiauliai. Autem se sem dostanete po dálnici A12. Vzhledem k tomu, že Litva nemá na svém území žádné velké hory, nečekali jsme ani my, že toto místo spatříme již z dálnice. Když se však přiblížíte, spatříte malý střapatý kopeček. O to větší je energie, kterou pociťujete na každém kroku.
Podle dochovaných materiálů a archeologických výzkumů je toto místo posvátné, dokonce se v blízkosti nacházel hrad livonských rytířů.
5ae1bda49c5faobrazek.png

Existuje mnoho pověstí, o jeho vzniku. Jedna z nich praví, že zde žil sedlák, jehož dcera byla velmi těžce nemocná. Když už nic nepomáhalo, zjevil se jedné noci sedlákovi Bůh a slíbil, že pomůže. Sedlák musel z nejlepšího stromu udělat a vztyčit v tomto místě kříž. Když tak učinil, jeho dcera se uzdravila.


Doložené jsou však až první kříže, které se zde objevily v 19. století, kdy v letech 1831 a 1863 proběhly neúspěšné pokusy o povstání proti carskému Rusku. Lidé zde začali vztyčovat kříže obětem těchto nepokojů, protože jejich těla nemohla být pohřbena. Postupem času se z obyčejného pahorku stalo poutní místo a později i místo „revolty“. Za éry komunismu zde byly kříže stavěny za lidi perzekuované režimem i za ty, kteří byli odvlečeni na Sibiř. Křížů geometrickou řadou přibývalo a začalo hrozit, že tyto tiché protesty přerostou v boj proti komunismu. Komunisté museli zareagovat a pahorek několikrát srovnali se zemí, kříže zapálili, nebo je nechali zničit buldozery a okolo zničeného místa vyhrabali příkopy, aby znesnadnili jakýkoliv přístup. Hora křížů byla i nějakou dobu sledována tajnými službami a každý, kdo přinesl nový křížek, byl zatčen.  Lidé se však nezalekli a prakticky hned po zničení se na místě objevily kříže nové.
5ae1bdfc91643obrazek.png

Dnes se zde nachází přes sto tisíc křížů. Jsou zde kříže dřevěné, kovové, z klacíků, korálků, na větších křížích jsou navěšeny stovky dalších.  Pokud si stoupnete na některou z mnoha cestiček, uslyšíte jemné cinkání. Senzibilní lidé zde cítí chvění a obrovské množství pozitivní energie. Když navštívíte toto mystické místo večer, či v noci, je prý slyšet zpívat panenku Marii…I mně tlouklo srdce jako o závod. V prazvláštním tichu totiž opravdu slyšíte jen jemný větřík a křížky, jak se v něm pohupují a narážejí do sebe. Teď je mezi nimi i jeden můj…

Traduje se také, že ohromná energie, kterou cítíte, je natolik silná právě proto, že všechny kříže jsou zde symbolem obyčejných lidí, jejich boje, hrdosti a statečnosti, nikoliv církevním počinem.
V každém případě mystika tohoto místa byla již popsána v mnoha publikacích a dokonce i papež Jan Pavel II. v roce 1993 navštívil horu Křížů a umístil zde svůj kříž.

Cestujte na našem webu i do jiných destinací:

Uložit

Reklama