Nejprve se podívejme na materiály, které se pro lití svíček používají.

Kdysi se používaly tuky a vosky, později se používal tuhý podíl živočišných tuků - stearin.

Dneska je nejběžnějším pro výrobu parafín, který se dělí na měkký a tvrdý. Liší se od sebe teplotou tání: měkký parafín asi 40 °C, tvrdý asi 52 °C . Pro výrobu svíček se oba parafíny kombinují. Dále se do parafínu přidává ceresin, který má bod tání 60 °C až 85 °C.

Složení průmyslové svíčkové směsi se liší - od 80 % parafínu a 20 % ceresinu až po 95 % parafínu a 5 % ceresinu. Některé svíčky obsahují i přídavek včelího vosku - obvykle do 5 % objemu. Proto se vám může stát, že když smícháte zbytky svíček a zkusíte je roztavit, nemusíte dostat homogenní směs - a výsledné svíčky mohou kouřit nebo špatně hořet.

Předpokládejme však, že jste si opatřili směs pro výrobu svíček - a co s ní dál? Směs rozdělíme na menší kousky a rozpustíme. Ideálně to jde ve vodní lázni, protože tam nám nehrozí, že by parafín vzplál. Pokud nemáme možnost použít vodní lázeň, odstavíme nádobu s hmotou dříve, než dojde k úplnému rozpuštění směsi. Samozřejmě se můžeme spolehnout, že v nejhorším uhasíme hořící hmotu tak, že zamezíme přísunu kyslíku jakýmkoliv dostupným poklopem, je to ale škoda práce a materiálu.

Rozpuštěnou směs můžeme obarvit barvami do svíček. Dostanou se koupit spolu se směsí na výrobu svíček a nejsou nijak zvlášť drahé. Zároveň přidáme i případné vůně - stačí pár kapek esence do svíček. Není dobré tyto esence nahrazovat aromaterapeutickými, protože i když to svádí, tak složení není zcela totožné, a výsledkem může být opět nerovnoměrné hoření nebo i nepěkný zápach.

Zatímco se parafín rozpouští, nachystáme si formy na budoucí svíčky - a pro první pokusy vystačíme s formami jednoduchými. Rovné svíčky na fotografiích byly odlévány do roličky, na kterou jsou navinuty mikrotenové sáčky (v hypermarketech tyto roličky vyhazují a není problém si o ně říct), a barevná svíčka byla odlita do skleničky od hořčice. Papírové trubičky zajistíme proti převrhnutí plastelínou a stejně tak skleničku jsem usadila do plastelinového "držáčku", který zajišťoval její naklonění.

Knoty - jsou většinou bavlněné tkané a do svíčky je dáváme opatřené na dolním konci plochým plíškem, který můžeme opět zajistit plastelinou. Přilepíme jej na dno pod formu a horní konec knotu zajistíme tak, aby knot byl napnutý a pokud možno ve středu svíčky. Stačí jej provléci mezi dvěma párátky a během nalévání kontrolovat jeho pozici. Do skleničky jsem vložila silnou jehlu, a tím vznikl otvor, kterým jsem pak protáhla knot směrem vzhůru.

Nalévání parafínu - i když mám strach z horkých věcí, zvládám to pohodlně holou rukou. Během nalévání přidržuji knot a po nalití parafínu až na potřebnou výšku trpělivě čekám u svíček a doplňuji hladinu parafínu, která se během tuhnutí nerovnoměrně snižuje.

Vyndávání z formy - papírové trubičky jednoduše roztrháme, musíme jen počkat, až svíčky úplně vychladnou. Ze skleničky vyndáme svíčku tak, že skleničku nahřejeme - například pod tekoucí teplou vodou.

Aranžování a zapálení svíček - zvládnete určitě sami, takže už zbývá jenom popřát pěkné tvoření a hodně romantických večerů při svíčkách.

             
Reklama