Některé děti svým podivným vztahem k jídlu přivádějí své rodiče k šílenství. Snad každá matka řeší to, jestli její batole správně jí, jestli se nepřejídá a nebo proč zrovna to její robátko nejí vůbec. Podle toho, kolik toho dítě do sebe nasouká, zpravidla hodnotíme to, jak prospívá. Marně některé děti přesvěčujeme, že to, co jsme jim pracně uvařili, je pro ně to nejlepší. Jak je to dobré, jak potom bude veliké a jak je to celé mňam mňam. Když si dítě usmyslí, nic nezabere. Kolikrát si v takovém případě říkáme: Jak to, že ještě nemá hlad?


I dítě, které je dobrým jedlíkem, se může z ničeho nic „zaseknout“. Většinou je to v období, kdy se dítě nechce nechat krmit a chce jíst samo. Polovinu toho vybryndá, nesní toho tolik a ještě se zmaže od hlavy až k patě. Příbuzní se rozplývají, jaké je to přece roztomilé dítě, ale matka začne nervóznět, protože má pocit, že dítě nemá dost. Také prckek v té době začne méně přibírat. Je to proto, že se tempo přírůstků na váze od jednoho roku snižuje. Pokud dítě přibírá alespoň 150g za měsíc, je vše v pořádku. V případě, že přibírá méně, je dobré zajít na konzultaci s lékařem. Za rok dítě ztrojnásobí svou váhu, přibere průměrně 6 – 10 kg. Od jednoho roku se nárůst váhy pohybuje kolem dvou kilogramů.


Pediatři se shodují, že rodiče dělají často „psí kusy“, aby toho děti snědly co nejvíc. Znám případ jedné maminky, která dělala prospívajícímu dítěti instantní mléko v odvaru z vloček, aby pěkně rostlo. Navíc systémem - sotva otevřelo po spánku oči – hned mělo v ústech lahev. Pokud spalo déle jak tři hodiny (to byl přece čas krmení), matka ho iniciativně vzbudila, protože už logicky muselo mít hlad. Půlroční miminko mělo potom tři brady, vážilo osm kilo a vypadalo jako reklama na pneumatiky. Po rozumné domluvě dětské lékařky tato maminka musela smutně opustit svůj zajetý model krmení. Holčičce jsou teď tři roky a naštěstí z toho vyrostla.


Proč jsou někteří rodiče nesoudní? Možná je to v tom, že se u nás pod pojmem zdravého batolete skrývá představa malého otesánka. Navíc si kolikrát ani nechtějí dát říct a cpou své děti, i když o to ti malí vůbec nestojí.


Na co nezapomenout při správném krmení batolat?


- Nezprotivit jim neuváženě jídlo.
- Netrapte se tím, že dítě najednou začalo jíst méně než dříve. Nedávejte si to za vinu.
- Respektujte, že dítě nechce pokračovat v jídle. Pokud se odvrací od plné lžičky nebo demonstrativně plive to, co má v puse, je jasné, že už jíst nechce a že má dost.
- Nekárejte ho, že nesnědlo, co mělo na talíři. Nemá to cenu a dítě se zbytečně stresuje. Pokud použijete slova „Tohle všechno sníš!“ může se stát pro vaší ratolest jídlo nenáviděným. Stejně tím vyvoláte, pokud opravdu jíst nechce, jeho vzdor.
- Není dobré dítěti slibovat odměnu za to, když všechno sní. S takovými sliby se potom těžko končí a dítě bere jako samozřejmost, že při každém splnění nějakého úkolu by mělo něco dostat.
- Pokud chce jíst samo, nechte ho a při tom ho krmte. Je to jeden z prvních projevů jeho samostatnosti.
- Zamyslete se nad tím, jestli nechutenství nemá původ v jednostraném jídelníčku. Zkuste vymyslet něco jiného pro jeho mlsný jazýček a vsaďte na jeho zvědavost.


Tak si obrňte nervy a jděte krmit „dravou zvěř“ !