Venku vládne podzim a stromy čím dál rychleji shazují svůj „šat“. Zlatočervenohnědé listy pokrývají zem a vytvářejí na zemi neobvyklý „koberec“.

Pokud však nechcete, aby váš balkon či terasa vypadaly také tak, zkuste si pohrát. Dopřejte balkonu péči a odměnou vám bude krásný pohled z okna.

Nejen venkovní péče, ale i domácí péče je v listopadu třeba.

 

Balkon a terasa

Listopadovou dekoraci můžete vytvořit z vřesu, podzimní hvězdnice, okrasné trávy a listopadek. Kompozice těchto rostlin vykouzlí na vašem balkoně barevnou okrasu.

Rostliny jako je břečťan či zběhovec jsou mrazuvzdorné a s mírnou ochranou mohou zůstat venku po celou zimu. Osázejte si truhlíky těmito rostlinami a udělejte si na balkoně zelenou pnoucí dekoraci.

Truhlíky můžete osázet také kapradím, např. ostřicí ošimenskou, libavkou, atd. I kapradiny vytvoří na balkoně hezkou dekoraci.

Do velké nádoby si můžete zasadit i dřeviny s nápadnými plody, jako je hlohyně, cesmína, jeřáb, skalník, atd. Červené nebo oranžové plody vytvoří na balkoně okouzlující ozdobu.

V tomto měsíci je nejvyšší čas zasadit jarní cibuloviny. Pokud nemrzne půda, máte ještě čas do konce měsíce.

 

Květy podzimních rostlin přečkají bez problému první noční mrazy, pokud je přikryjete netkanou textilií nebo novinovým papírem či jutovinou.

Zeminu udržujte stejně jako v létě mírně vlhkou. Zalévejte pravidelně, ale nehnojte.

Citlivé nebo čerstvě zasazené trvalky přikryjte smrkovým chvojím, aby kořeny nenamrzly.

Oleandr snese mráz až do -5 °C. Necháte-li oleandr přezimovat pouze v garáži nebo v chladných místnostech, zabalte květináče do teplého kabátu z plstěného materiálu nebo bublinkové fólie.

Ovocné stromy snášejí mráz bez problémů. Pokud však máte zakrslý ovocný stromek v nádobě, nízké teploty jejich kořeny ohrožují. Proto dřeviny před mrazem chraňte. Postavte je do dřevěné bedny vystlané bublinkovou fólií, vyplňte ji mulčovací kůrou, novinovým papírem nebo kousky polystyrenu a postavte ji na polystyrenovou desku.

 

Proto, dokud neuhodí mrazy, nenechte svůj balkon osiřet. Stále je ještě na co se dívat.

 

Byt

Čím je vzduch v místnosti teplejší, tím je zpravidla sušší. Proto by se měly rostliny každý den rosit měkkou vodou.

Uschlé listy jsou líhní pro škůdce, povrch půdy v květináči musí proto zůstat naprosto čistý. Z květin proto pravidelně odstraňujte uschlé listy.

Zvětralou minerální vodu nemusíte vylévat. Skvěle se hodí k zalévání. Obsahuje totiž nepatrné množství minerálů a stopových prvků.

Většina pokojových rostlin potřebuje v zimě jen málo živin, nebo vůbec žádné. Výjimkou jsou však kamélie. Ty se jednou za dva týdny přihnojují hnojivem pro azalky v poloviční koncentraci.

Hnědé špičky listů ukazují u všech tropických rostlin na nedostatečnou vlhkost vzduchu. Tento problém se nevyhne v zimě ani plamám. Suché špičky listů lze odstřihnout těsně nad zdravým pletivem. Příčinu zasychání odstraníte každodenním rosením měkkou vodou.

Aby kaktusy znovu rozkvetly, je třeba jim dopřát delší zimní spánek. Zalévejte je proto velmi málo, nebo vůbec a ani je neroste.

 

Příště: Prosincové bydlení s rostlinami

Reklama