Milé zahradnice, možná už jste rády odložily zahradnické náčiní a těšíte se na zimní zahradnickou pauzu. Ale možná vám to přece jen nedá a „vrtání“ v zemi je vaším koníčkem a relaxací. Zima bude dlouhá a vám se bude určitě stýskat.

Takže vzhůru do záhonů, ještě není pozdě něco sázet, nebo vysévat.

Třeba cibulky jarních květin. Tulipány a narcisky už máte určitě v zemi, ale můžete jejich řady zpestřit a doplnit o modřence, cibulnaté kosatce nebo snědky. Tyto cibuloviny patří k druhům, kterým stačí kratší doba k zakořenění. Nezapomeňte je pak překrýt listím, které je ochrání před mrazy.

Dokud mrazy nepřijdou, je listopad vhodnou dobou pro výsadbu okrasných keřů, stromků a živých plotů. Nezapomněly jste na růže? Královna květin vám přece nemůže chybět. Dopřejte jí kvalitní kompostovou zeminu a po zasazení ji přivažte k opoře a důkladně zalijte.

Ani zeleninové záhonky nemusí zůstat prázdné. Možná na nich máte ještě zimní zeleninu jako je kadeřávek, nebo růžičková kapusta, ale volné místo můžete využít a zasít karotku a kořenovou petržel. Na jaře brzy vzejdou a získají náskok před ostatním jarním výsevem.

Už nehodláte nic sázet ani vysévat? Tak alespoň nezapomeňte:

  • Postarat se o odkvetlé trvalky a odstranit jim stonky a listy dřív, než je sežehne mráz a zhnědnou.
    Vykopejte hlízy jiřin, dosen a mečíků, pokud jste to už neudělaly.
    Shrabejte poslední listí z trávníku a navršte ho na rostliny, které potřebují ochranu před mrazem.

Čtěte také:

Uložit

Uložit

Reklama