podzim

Už máte shrabané listí, zryté záhony, přikrytou skalku a zalité stromky? Prudím, co? Ale majitelky zahrádek mi jistě odpustí, protože ví, že to jsou základní práce, které musíme před zimou udělat. Počasí nám přeje, o venku nám bude fajn. I když s hráběmi, nebo rýčem.

Aktuální počasí moc listopadově nevypadá, ale tento měsíc je obdobím nejhlubšího vegetačního klidu. Možná už odpočíváte i vy a dopřáváte si zaslouženého odpočinku po náročné sezoně. Ale pokud jste ještě nestihly připravit zahrádku na zimu, teď máte tu nejlepší příležitost. Meteorologové předpovídají krásné počasí.

Listopad je už podle názvu měsícem opadávání listí. Někomu je tahle monotónní činnost protivná, jiný ji bere jako relaxaci, při níž si pročistí hlavu. Nevím, k jaké skupině patříte vy, ale já si při hrabání náramně odpočinu. Pustila jsem se do ořechového listí, kterého se opravdu „urodilo hafo“, (řečeno po plzeňsku). Ale když je suché, krásně se hrabe. Je lehoučké a nádherně šustí. Odměnou mi je občas nějaký ten oříšek, který ještě spadne z holých větví. Ořechové listí je ale „prevít“, co se likvidace týče. Nedá se kompostovat a tak ho postupně pálím v železném koši. Miluji tu specifickou vůni, která mi připomíná vůni bramborové natě z dětství.

Minulý týden jsme zasadili živý plot, který musíme ještě důkladně zalít, přihrnout zeminu, možná i překrýt chvojím, aby tenké, mladé stromečky nepomrzly. Nechci sýčkovat, ale slyšela jsem, že ani letos nebude moc sněhu, který by je chránil.

Chvojím pro jistotu přikrývám i skalničky, levanduli a růže.

Další důležitou podzimní prací je zrytí záhonů a přidávání kompostu. Já to dělám trochu jinak. Mám vyvýšené záhony, takže  mě čeká tradiční „troj-vrstva“. Sláma, vyzrálý (koňský) hnůj a kompost. Tato kombinace se mi náramně osvědčila a přinesla  bohatou úrodu.

Jo a nesmím zapomenout zasadit česnek. Od zkušených zahradnic mám informaci, že na ten ještě zdaleka není pozdě.

Takže, milé zahradnice, přejme si hezké počasí a vzhůru do práce. Já už se těším. A až odložíte hrábě, popadněte třeba foťák.

Podzim na zahradě je zatím ještě krásný

Jak jste na tom s podzimními pracemi na zahradě? Podělte se s námi o své zkušenosti. Diskuze pod článkem je vám zcela k dispozici.

Čtěte také:

Reklama