Možná se to přihodilo i vám. Až doposud jste si mysleli, že máta peprná je plevel, který jen tak něco nezahubí. Najednou ale stojíte nad dříve košatou rostlinou, jejíž listy jsou teď samá dírka. Tedy pokud na ní ještě nějaké zůstaly. Co vám bylinku maří? Mandelinka!

O mandelince jste jistě slyšeli a také si ji vybavíte. Boubelatý, pruhovaný brouk požírající bramborovou nať, kterého jste možná i vy chodili povinně sbírat do řádků na poli. Že by se ale tenhle „americký brouk“ pásl i na mátě? Ano i ne. Na vině je jeho blízky příbuzná – mandelinka mátová (chrysolina herbacea)!

mandelinka

Jak ji poznáte?

Na první pohled můžete mít z tohoto návštěvníka zahrady velkou radost. Je totiž přenádherně zbarvený. Modro-zelené krovky, které se na slunci tak pěkně kovově lesknou, oku lahodí. Stejně ale lahodí této mandelince vaše hýčkaná máta. Jestliže vám tedy bude líto nemilosrdně jej vykázat ze záhonku, jeho nebude mrzet, že si nebudete mít brzy z čeho uvařit čaj nebo přichystat mojito.

Co dospělí brouci a jejich larvy nesežerou, to znehodnotí vajíčky nakladenými na spodní straně lístků. Proto nikdy nezapomeňte mátu pořádně prohlédnout, než si ji přinesete do kuchyně!

Z vajíček se líhnou po několika dnech malé larvičky. Ty jsou velmi žravé, a tak celkem rychle rostou. Po zhruba pěti týdnech se zavrtají do země, kde se zakuklí.

mandelinka

Jak se mandelinky mátové zbavit?

Jednou z možností je postřik. Můžete použít třeba organické pesticidy na bázi pyrethrinů. Ty jsou údajně „pravděpodobně nejbezpečnějším insekticidem pro použití na potravinářských rostlinách“. Po aplikaci totiž podléhají biodegradaci a rozkladu působením slunečního světla a vzduchu, takže po sobě „nezanechávají velké koncentrace insekticidů“. Jenže to neznamená, že zmizí úplně. A navíc jsou toxické pro ryby.

Raději tedy zůstaňte u bezpečnější metody. Tou je každodenní sběr těchto pohledných škůdců – dospělců i larev. Ano, dá to trochu práce a nějaký čas potrvá, než se vám podaří odhalit všechny jedince. Ale na druhou stranu máte jistotu, že bylinka zůstane „čistá“.

Čtěte také:

Reklama