Zas je to tu. Zase našli bakterii Listerie - tentokrát ve šlehané Nivě. Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala výrobu firmě Extim Profi z Frýdku-Místku, v jejímž výrobku odhalily laboratorní testy nadlimitní výskyt bakterie listerie. Tu obsahuje šlehaná niva s datem použitelnosti do 17. října. „Inspekce varuje veřejnost před její konzumací," řekl mluvčí SZPI Ivo Klemeš.

Inspekce nařídila firmě saláty stáhnout z prodeje a až do odvolání zakázala další výrobu potravin studené kuchyně. Firma vyrobila celkem 12 kilogramů této potraviny, dodal Klemeš.

Epidemie listeriózy vrcholila loni v listopadu, kdy bylo 20 onemocnění, a v prosinci, kdy bylo 19 případů. Epidemie zasáhla prakticky polovinu republiky, konkrétně 39 okresů ve všech 14 krajích. Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce muselo loni kvůli listerii ukončit činnost 12 provozoven. Další desítky byly nuceny provést důkladnou očistu výrobních provozů.
Lidovky.cz, ctk

Kde se vyskytuje?

Listerie je běžně v půdě, prachu, povrchových vodách či na rostlinách. Přítomnost této bakterie ale ještě neznamená akutní nebezpečí, zdraví lidé jí odolají. Onemocnění způsobuje u těhotných žen, novorozenců, seniorů a lidí s oslabenou imunitou, například po transplantaci, a u lidí s rakovinou či HIV/AIDS. Nemoc má nejčastěji podobu lehčí chřipky, při těžším průběhu postihnou pacienta bolesti hlavy, křeče a zmatenost. Bakterie může vyvolat i zánět mozkových blan.

Jak poznáte, že máte listeriózu?

Osoba s listeriózou má obvykle horečku, bolest ve svalech, a někdy příznaky onemocnění zažívacího traktu jako žaludeční nevolnost, zvracení nebo průjem. Jestliže se nákaza rozšíří natolik, že zasáhne nervový systém, mohou se objevit příznaky jako bolest hlavy, ztuhlý krk, zmatenost, ztráta rovnováhy nebo náhlé nepravidelné pohyby končetin.

Nakažené těhotné ženy mohou mít pocit pouze mírného onemocnění, podobného chřipce. Ale nákaza během těhotenství může vést k předčasnému porodu, nákaze novorozence, nebo dokonce k porodu mrtvého dítěte.

Máte-li příznaky jako horečku nebo ztuhlý krk, poraďte se se svým lékařem. Krevní zkouška nebo zkouška míšního moku (kultivace bakterií) ukáží, jestli máte listeriózu. V době těhotenství je krevní zkouška nejspolehlivější cestou ke zjištění, zda vaše příznaky způsobuje listerióza.

Jak můžete zmenšit riziko listeriózy?

Syrovou potravinu živočišného původu jako hovězí, vepřové nebo drůbež důkladně vařte.
Syrovou zeleninu před tím, než ji sníte, důkladně omývejte.
Neuvařené maso dávejte odděleně od zeleniny, uvařených potravin a zakoupených hotových potravin.
Vyhněte se konzumaci syrového (nepasterizovaného) mléka nebo potravin ze syrového mléka
po manipulaci s neuvařenými potravinami si umyjte ruce, omyjte nože a prkénko.

 

Bakterie Listerie sice v nabídce nemáme, ale nabízíme řadu jiných bakterií, kterými můžete zamořit magazín Žena-in.cz tentokrát velmi zákeřně - v noci. Ze čtvrtka na pátek můžete být svědky (a doufáme, že i přímými účastníky) skutečně největší letošní epidemie!
Předběhněte chřipkovou epidemii a zaútočte dřív!

Dnes - 18. 10. od 22:00 do zítřka 19. 10. do 4:00 pod TOUTO NOVINKOU! Největší epidemický masakr! Nepropásněte svou šanci!

Reklama