5ed795433afe4obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Ani to není žádné mysterium… Když pominu, že líska neroste ani u jednoho z mých sousedů do všech světových stran. Budiž, prostě máme lísku, děkuji ti, vesmíre, za ni. Líska od té doby roste jako liána, což mě velice těší. Lískové oříšky jsou totiž jedna z mých závislostí, každodenních. Sezamové tyčinky a pytlík lískových oříšků, to je můj denní rituál.

Jenže líska není jen tak obyčejná záležitost, cinklo mi v hlavě před pár dny, když jsem ji tak ze zahradní houpačky pozorovala. Kouzelný proutek z lísky je podle čarodějů snad ze všech nejúčinnější, a někteří zasvěcení říkají, že je to dokonce hůlka přání.

Z keltské magie můžeme vyčíst, že líska je prastarý keltský strom moudrosti, inspirace a poezie, její ořechy se jedly před věštěním. Dávní hledači pramenů používali rozštěpené lískové proutky k hledání vody. Diancecht, pradávný keltský bůh uzdravení, podle legend vynalezl léčivou kaši s lískovými pupeny, která byla užívána jako uzdravující prostředek mnoha nemocí.

O lísce se ve svých knihách bylinek zmiňuje mnoho léčitelů i bylinkářů, a já jsem za to vděčná, zbožňuji totiž tento proces hledání, kdy si procházím třeba pět knih různých autorů nebo i prastarých herbářů. Jistě, používám i veřejné sítě, ale tištěné slovo v knize má pro mě pořád kouzlo největší.

Tak tedy: podle Pavla Váni je líska obecná skvělým pomocníkem zelené lékárny po staletí především v pupenové léčbě, pro své stahující účinky se používá při léčbě žaludečních vředů, také je cenná pro silné antisklerotické látky.
5ed795e09ebd2obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Podle Denisy Fulmekové a její Magické síly bylin (mohu doporučit - nádherné dílo) lískové oříšky byly v dávných dobách používány jako kouzelné ochranné prostředky, které byly součástí mnoha škapulířů. Tvořily se z nich i posilující korále, zavěšením navléknutých oříšků dokážeme navodit pozitivní atmosféru, doporučuje se například i kombinace s jeřabinami.

Lískové oříšky se podle dochovaných informací z dávných dob dávaly nebožtíkům do úst, aby měli sílu na cestu na druhý břeh…

Podle dalších bylinkářů je líska symbolem plodnosti, již ve starém Římě se snoubencům podávaly lískové ořechy, aby měli hodně dětí.

Také se často nad postel zavěšoval lískový proutek, aby se podpořila plodnost, ale zároveň i pro posílení vášně. Něco na tom určitě bude, jelikož věhlasná německá léčitelka Hildegarda považovala lísku za strom chlípnosti, i když nepopírala jeho léčivé schopnosti. Totiž v Německu, když šla dvojice do lískových křovin, znamenalo to v podstatě, že jdou souložit, a pokud byla velká úroda lískových oříšků, přísloví říkalo, že bude spousta nemanželských dětí…
5ed4e02869340obrazek.jpg

Foto: Shutterstock

Přejděme ovšem k tomu, čím nás tyto chutné plody mohou obohatit na tělesné úrovni.

Lískové oříšky obsahují:

  • kvalitní tuky
  • vitamíny
  • kyselinu listovou
  • proteiny
  • minerály, zejména vápník
  • fosfor
  • hořčík
  • mangan

Kromě toho jsou oříšky léčivé při potížích s ledvinovými kameny, pro sportovce, lidi oslabené nemocí a těhotné ženy, pomáhají při potížích s křečovými žílami a hemoroidy - listy se aplikují přímo na postižená místa.

Nevím, jak vy, já tedy veškeré ořechy pojídám v suchém stavu, i když odborníci radí namáčet je několik hodin před konzumací, aby se aktivoval proces klíčení, a tím se výrazně zvýšil obsah zdraví prospěšných látek, vitamínů, minerálů a enzymů. Tato procedura zároveň ničí i zárodky plísní.

Čínská medicína využívá lískové ořechy zejména na podporu činnosti slinivky a sleziny. Jejich užívání se vřele doporučuje i pro osoby trpící cukrovkou druhého typu a též preventivně proti stařecké demenci a ochraně zraku.