Lisabon

Lisabon je hlavním městem Portugalska od roku 1255. Je právem označován za jedno z nejkrásnějších měst na světě. Rozkládá se na sedmi kopcích na pravém břehu při ústí řeky Tejo. Město má více než dvoutisíciletou historii, která je opředena mnoha legendami.

Byl odjakživa důležitým přístavem. Místem, odkud odplouvaly lodě za novou budoucností, do „Nového světa“.

Lisabon obývali Féničané, Řekové, Římané, Mauři. Maury dobyl v roce 1147 první portugalský král Afonso Henriques. Od tohoto roku se datuje jeho novodobá historie. V době portugalských zámořských objevů v 15. a 16. století, zejména pak za vlády krále Manuela I., byl Lisabon nejbohatším přístavem v Evropě. Na náměstí Paco Real (dnešní Praca do Comercio Obchodní náměstí) se obchodovalo skutečně se vším vzácným dřevem, exotickým ovocem, kořením, látkami a drahokamy.

Lisabon

Lisabon je nádherné město plné starobylých památek. Zde jsou některé z nich:

 • Památník objevitelů: Stojí na nábřeží Belému, je 52 m vysoký. Byl postaven k příležitosti výročí narození Jindřich Mořeplavce. Je pomníkem všech mořeplavců a dobyvatelů.
 • Katedrála Sé: Připomíná pevnost, je pokládána za nejkrásnější románskou stavbu Portugalska. Je kamennou oslavou vítězství nad Maury.
 • Klášter Sv. Jeronýma: tento klášter zosobňuje vrchol manuelské architektury jako pomník bohatství věku zámořských objevů.
 • Belémská věž: Tento manuelský skvost a výchozí bod mořeplavců vnikl v letech 1515-1521. Věž se stala symbolem éry dobývání.
 • Akvadukt svobodných vod: Uveden do provozu v roce 1748, byl 18 km dlouhý a sváděl do města čerstvou vodu, o kterou byla neustále v Lisabonu nouze. Údajně je funkční dodnes.
 • Náměstí markýze Pombala
 • Náměstí Rossio

Architektura

LisabonV lisabonské architektuře se velmi často setkáte s „azulejos“, kachličkovým uměním, které Portugalci převzali od Maurů. Čím zdobnější kachličky byly, tím movitější byl pán domu. Většinou byly v modrobílé kombinaci. Zásadním směrem, který prolíná většinou lisabonských památek, je manuelistický styl. Rozvoj námořnictví a blízkost moře se tady odráží ve stavebním slohu. Objevují se zde prvky jako námořnické uzly, lana, mořští živočichové i rostliny, koráby, kříže… Nejoblíbenější čtvrtí, pro svůj architektonický nezaměnitelný ráz, je Alfama, nejstarší část města, která zaujme celou řadou spletitých, křivolakých uliček. Ty ukrývají řadu barů a restaurací. Symbolem Lisabonu je Torre de Belém, strážní věž a maják ze 16. století na malém ostrově Tejo.

Nejvýznamnější části města:

 • Baixa:  Je to obchodní čtvrť, tvoří centrum Lisabonu. Má pravidelný šachovnicový půdorys. Charakterizují ji luxusní obchody, kavárny a restaurace
 • Chiado: Leží na západním okraji města. Byla a je čtvrtí umělců Je zde hodně divadel, knihkupectví, knihovny, opera, galerie a muzea…
 • Alfama: je čtvrtí prostých lidí a dělníků. Nejstarší část města je velmi specifická, má svou atmosféru. Úzké uličky, bíle natřené domy, balkony plné visícího prádla, dobré a levné restaurace. Pokud hledáte duši města, tak je tady.
 • Belém: Je to ráj pro milovníky historie. Zde se nachází nejvíce památek. Nachází se na západ od centra Lisabonu.
 • Bairro Alto: Je to čtvrť barů a restaurací.

Typická hudba Portugalců Fado – potkáte ji v Lisabonu na každém kroku

Jsou to zhudebněná slova básníků, kteří psali o stesku v duši. Nejprve tuto muziku poslouchaly nižší vrstvy, ale v v 19. století se rozšířila po celém Portugalsku napříč všemi vrstvami obyvatel a stala se tradicí. Je velmi teskná, slova jsou většinou o lásce, nenaplněné lásce, lásce k domovu – odráží tak stesk nad ztrátou muže nebo ženy kvůli námořnickým výpravám. Fadu většinou zhudebňuje kytara – na mnoha vinárnách a restauracích vidíte pozvánku na večerní živou muziku – Fadu. V podvečer je jasné, kdo v těchto restauracích hraje – na ulici potkáte černě oděné muže s kytarami v obalu.

Lisabon

Restaurace s označením Marisqueira. Pokud milujete ryby a mořské plody, tak je nesmíte minout!

Pokud milujete čerstvé ryby, pak určitě hledejte restaurace s tímto označením. Většinou mají čerstvé ryby vystavené na ledu rovnou ve výloze restaurace, některé živočichy tam mají ještě živé – vyberete si, kterého chcete. Nezapomínejte na pochoutku, která je oblíbená i v Portugalskou – v květnu začíná sezona šneků!  Šnek se řekne Caracoi a většinou máte označeny restaurace, kde se podávají – venku na tabuli s tímto nápisem.  A můžete si vybrat podle velikosti – ti menší jsou údajně chutnější.

Lisabon

Zajímavosti Lisabonu:

 • V Lisabonu stojí most s názvem 25. dubna, který je přesnou kopií Golden Gate, známého mostu ze San Francisca
 • Socha Ježíše Krista, stojící nad Lisabonem, patří mezi 3 nejvyšší sochy Ježíše na světě (další je v Riu de Janeiru a v Angole). Je vysoká 28 m a dostanete se k ní trajektem po řece Teja.
 • V Lisabonu je největší ocenárium v Evropě. Je zde více než 10 000 živočichů (350 živočišných druhů), kteří jsou rozmístěny ve 30 nádržích. Prostor je rozdělen do dvou pater: podmořského a zemského.
 • V centru města jezdí malebné tramvaje, nejznámější jsou žluté, najdete je skoro na každém pohledu
 • Na historických náměstích je mnoho umělců, kteří vám za pár euro namalují portrét či památku města
 • Typickým jídlem je treska, která se dá připravit na 365 způsobů. Takže se může jíst každý den

Náš tip: Cestu do Lisabonu vám může zajistit CK Snail travel www.snailtravel.cz

Reklama