Máte rádi úžasná města, která mají osobitý ráz a svou atmosférou si vás doslova podmaní? Pak takovou perlou je dozajista portugalský Lisabon!

V Lisabonus jsem byla jen jednou a od té doby ho mám v srdci. Toužím  se sem aspoň jednou vrátit. Je to krásné město a má v sobě zároveň takovou dráždivou tíseň, jako se v něm zabydlely duše dávných mořeplavců, které oplakaly jejich lásky, které zůstaly na pevnině.

Lisabon

Historie Lisabonu sahá do dávné minulosti -  je hlavním městem Portugalska už od roku 1255. Je právem označován za jedno z nejkrásnějších měst na světě. Rozkládá se na sedmi kopcích na pravém břehu při ústí řeky Tejo. Město má více než dvoutisíciletou historii, která je opředena mnoha legendami.

Byl odjakživa důležitým přístavem. Místem, odkud odplouvaly lodě za novou budoucností, do „Nového světa“. Když se postavíte na břeh řeky, která je cestou do moře a dálky, můžete se zasnít – tady pulzovala vášeň objevitelů, naděje a také smutek těch, které námořníci opouštěli…

Cathedral of Funchal

Lisabon obývali Féničané, Řekové, Římané, Mauři. Maury dobyl v roce 1147 první portugalský král Afonso Henriques. Od tohoto roku se datuje jeho novodobá historie. V době portugalských zámořských objevů v 15. a 16. století, zejména pak za vlády krále Manuela I., byl Lisabon nejbohatším přístavem v Evropě. Na náměstí Paco Real (dnešní Praca do Comercio Obchodní náměstí) se obchodovalo skutečně se vším vzácným dřevem, exotickým ovocem, kořením, látkami a drahokamy.

Lisabon je nádherné město plné starobylých památek. Zde jsou některé z nich:

 • Památník objevitelů: Stojí na nábřeží Belému, je 52 m vysoký. Byl postaven k příležitosti výročí narození Jindřich Mořeplavce. Je pomníkem všech mořeplavců a dobyvatelů.
 • Katedrála Sé: Připomíná pevnost, je pokládána za nejkrásnější románskou stavbu Portugalska. Je kamennou oslavou vítězství nad Maury.
 • Klášter Sv. Jeronýma: tento klášter zosobňuje vrchol manuelské architektury jako pomník bohatství věku zámořských objevů.
 • Belémská věž: Tento manuelský skvost a výchozí bod mořeplavců vnikl v letech 1515-1521. Věž se stala symbolem éry dobývání.
 • Akvadukt svobodných vod: Uveden do provozu v roce 1748, byl 18 km dlouhý a sváděl do města čerstvou vodu, o kterou byla neustále v Lisabonu nouze. Údajně je funkční dodnes.
 • Náměstí markýze Pombala
 • Náměstí Rossio

Lisbon

Architektura

V lisabonské architektuře se velmi často setkáte s „azulejos“, kachličkovým uměním, které Portugalci převzali od Maurů. Čím zdobnější kachličky byly, tím movitější byl pán domu. Většinou byly v modrobílé kombinaci. Zásadním směrem, který prolíná většinou lisabonských památek, je manuelistický styl. Rozvoj námořnictví a blízkost moře se tady odráží ve stavebním slohu. Objevují se zde prvky jako námořnické uzly, lana, mořští živočichové i rostliny, koráby, kříže… Nejoblíbenější čtvrtí, pro svůj architektonický nezaměnitelný ráz, je Alfama, nejstarší část města, která zaujme celou řadou spletitých, křivolakých uliček. Ty ukrývají řadu barů a restaurací. Symbolem Lisabonu je Torre de Belém, strážní věž a maják ze 16. století na malém ostrově Tejo.

Symbolem Lisabonu je také „žlutá“ retrotramvaj, která jezdí centrem. Je charakteristická pro Lisabon stejně jako patrové červené autobusy pro Londýn. Pokud tady budete, projeďte se s ní.

Portugalci milují ryby!Typickým jídlem je treska, která se dá připravit na 365 způsobů. Takže se může jíst každý den

Lisbo

Zajímavé části města:

 • Baixa:  Je to obchodní čtvrť, tvoří centrum Lisabonu. Má pravidelný šachovnicový půdorys. Charakterizují ji luxusní obchody, kavárny a restaurace
 • Chiado: Leží na západním okraji města. Byla a je čtvrtí umělců Je zde hodně divadel, knihkupectví, knihovny, opera, galerie a muzea…
 • Alfama: je čtvrtí prostých lidí a dělníků. Nejstarší část města je velmi specifická, má svou atmosféru. Úzké uličky, bíle natřené domy, balkony plné visícího prádla, dobré a levné restaurace. Pokud hledáte duši města, tak je tady.
 • Belém: Je to ráj pro milovníky historie. Zde se nachází nejvíce památek. Nachází se na západ od centra Lisabonu.
 • Bairro Alto: Je to čtvrť barů a restaurací.

Lisbon

Typická hudba Portugalců Fado – potkáte ji v Lisabonu na každém kroku

Lisabon

Jsou to zhudebněná slova básníků, kteří psali o stesku v duši. Nejprve tuto muziku poslouchaly nižší vrstvy, ale v v 19. století se rozšířila po celém Portugalsku napříč všemi vrstvami obyvatel a stala se tradicí. Je velmi teskná, slova jsou většinou o lásce, nenaplněné lásce, lásce k domovu – odráží tak stesk nad ztrátou muže nebo ženy kvůli námořnickým výpravám. Fadu většinou zhudebňuje kytara – na mnoha vinárnách a restauracích vidíte pozvánku na večerní živou muziku – Fadu. V podvečer je jasné, kdo v těchto restauracích hraje – na ulici potkáte černě oděné muže s kytarami v obalu.

Lisabon je spolu se svým okolím skutečnou esencí všech atrakcí, které země nabízí - najdete zde historické památky, překrásné pláže nebo bývalé královské letní sídlo Sintru, které jsou obklopené módními nočními kluby, gril-bary a tradičními obytnými čtvrtěmi. Severně od Lisabonu leží na řece Douro druhé největší město Portugalska, Porto, které je hospodářským centrem státu a je slavné zejména svými vinicemi, kde se vyrábí portské.

Tip na průvodce:

Reklama