Při svých putováních v době mládí jsem zavítal i na Slovensko. Vzpomínám si, jak jsem byl celý bez sebe, když se přede mnou poprvé z planiny vykrojily zasněžené svahy Nízkých Tater. Můj souputník mi tenkrát do nebe vychválil termální prameny u Liptova.
I když je Slovensko vlastně za humny a léta jsme se družili pod jednou společnou vlajkou, přiznávám se bez mučení, že jsem tuto zemi navštívil všeho všudy pouze dvakrát. Při jednom ze svých výletů jsem seděl ve voze a z planiny přede mnou se náhle (z kraje podzimu) vykrojily nádherné zasněžené svahy Nízkých Tater; byl jsem doslova paf.
„A to ještě nic není, kousek tady od Liptova jsou termální prameny - ležíš v jezírku, je ti teploučko, ale na hlavu ti padá sníh a ty koukáš na ty nádherný horský štíty!“ upozornil mě můj souputník.
Rozhodl jsem se nahlédnout drobně do zákulisí a zjistit, jaké vodní kratochvíle skýtá návštěvníkům Liptovsko?
Za koupání po Liptovském regionu
Kromě známé přehrady Liptovská Mara, kterou ale teď v zimě asi jen těžko doceníte, nabízí Liptovský region mnoho minerálních pramenů. Takřka v každé obci se můžete občerstvit „medokýšom“, nápojem neopakovatelné chuti a s léčebnými účinky. Teplé minerální prameny najdete například v obcích: Bešeňová, Liptovský Ján, Rojkov či Kalameny.
Region Liptovsko na mápách Google (klikni na obrázek níže)...
Lúčky
Městečko Lúčky najdete na rozhraní Oravy a Liptova pod Chočskými vrchy. První lázeňskou budovu zde postavil Adam Turjanský již v roce 1761. Od té doby se staly Lúčky jedněmi z největších lázní na Slovensku. Léčí se tu zejména gynekologické nemoci. Hlavní léčebný termální pramen se jmenuje Valentína a má 32 stupňů.
Korytnica
Tyto lázně leží v překrásném prostředí Nízkých Tater v nadmořské výšce 850 metrů a byly známé již v 16. století. Pramení tu osm minerálních pramenů s alkalicko-železitým obsahem vody. Lázeňský dům zde byl postaven v roce 1835. Místní srovnávají kvalitu zdejší vody s italskými Monte Catini, francouzskými Vichy či anglickými Bath. Léčí se tu zejména všemožné zažívací obtíže. Ve slovenských obchodech můžete sehnat minerálku Korytnica z místního pramene Klement.
Ľubochňa
Ľubochňa leží v údolí Váhu na začátku asi 25 km dlouhého Ľubochnianského údolí. Vodoléčebný ústav tu vznikl na konci 19. Století a v roce 1948 se proměnil v ústav endokrinologický, zaměřený na léčbu metabolismu. V městečku najdete nejen lázně, ale i nádhernou lipovou alej se 150 let starými stromy.
Železné
Méně známé lázně v Liptovském kraji najdete v obci Železné. Najdete je na konci Ľupčianského údolí v Nízkých Tatrách asi 33 kilometrů od Liptovského Mikuláše. Leží v nadmořské výšce 970 metrů. Vyvěrá zde pramen se sirnatou železitou kyselkou. Dnes je v lázeňské budově dětská ozdravovna.
- Zdroj informací: www.liptov.sk (klikni)
Nový komentář
Komentáře
Slovensko má velké štěstí , protože na jeho území je termálních pramenů neúrekom... Čas od času rádi zajedem, z Moravy to nemáme hlavně na jih daleko, dvě hodinky autem.
bomba hned bych jela to musi byt zuzo labuzo
Bože, jak já bych někam ráda jela.
Ano-slovensko má nezměrné krásy
nádhera
To by se mě líbilo! V Tatrách jsem byla v létě a taky to bylo fajn.
supr zimní dovolená, i víkend by byl dobrý
byla jsem tam jako dítě,bylo tam moc krásně
Miluju termály na Slovensku -Tatralandia, Velký Meder, Bešeňová, Podhajská. Škoda, že to v Česku nemáme.
Slovensko je velice krásná země a ráda se tam vracím . Navštívila jsem Bešenovou i Tatralandili , což bylo velmi příjemné ..
v Bešenoňově je krásně ... a ten saunový svět, paráda
Na Slovensko jsme moc rádi jezdili, ale v zimě jsme nikdy v lázních nebyli.
Moc rádi vzpomínáme na lázně Bešeňová, Podhajská,Velký Meder.
Já jsem byla v Lúčkách po gynekologické operaci / na 4 týdny /.Stýskalo se mi a nikdo za mnou nemohl přijet, protože to bylo daleko. Ale jinak to tam bylo moc fajn.
Tak v Tatrách jsem nikdy nebyla.Asi pouvažuji ne v zimě ,ale v létě možno hej.
Lázně by mi zaplatila pojišťovna, takže bych někam mohla jet, ale bylo by to tam pro mě dlouhé, stýskalo by se mi po Klee.
Hezké místo, hned bych tam jela. Hm
Je to nádherný kraj....
haluška — #2 dceři byly v té době čerstvé 3 roky, na ní byl i tento skromný program tak akorát Byla jsem tam s ní sama a bydlely jsme v Jasnej-Lúčky, tak bylo bez leccos z ručky
No a preklep sa vlúdil / hajzlík jeden/ Nie teda Octinská, ale Ochtinská aragonitová
Quentinová z Montargis (Kentánová) — #1 mali ste byť verní zime a zájsť si pozrieť aj ľadovú jaskyňu v Dobšinej, ktorá je kúsok od Demänovej.A za Vysokými Tatrami, ďalej na východ je jedinečná Octinská aragonitová jaskyňa
Oblasť Slovenska o ktorej je článok napísaný je popretkávaná liečivými prameňmi.
Ale, dosť už, o tomto kraji by som vedela ódy spievať, je to totiž kraj môjho detstva
Vřele doporučuji, Nízké Tatry a termální lázně v Bešeňovej jsme navštívily s malou Kentánkou letos z kraje března, opravdu nádhera, venku -10 stupňů, ve vodě plus 39 Plavání, rochňání, voda barvy piva, všude čisto, žádné fronty, cenová relace taky slušná, příjemní obsluhující, trochu legrační byl jen plavčík venku, seděl nad bazény v kukani nabalený v zimní bundě, chlupaté rukavice, beranice a my pod ním v plavečkách
Samozřejmě jsme byly spolu i v Demänovskej dolině a znovu mne okouzlila nádhera - Demänovská jaskyňa slobody