Při svých putováních v době mládí jsem zavítal i na Slovensko. Vzpomínám si, jak jsem byl celý bez sebe, když se přede mnou poprvé z planiny vykrojily zasněžené svahy Nízkých Tater. Můj souputník mi tenkrát do nebe vychválil termální prameny u Liptova.

kopu

I když je Slovensko vlastně za humny a léta jsme se družili pod jednou společnou vlajkou, přiznávám se bez mučení, že jsem tuto zemi navštívil všeho všudy pouze dvakrát. Při jednom ze svých výletů jsem seděl ve voze a z planiny přede mnou se náhle (z kraje podzimu) vykrojily nádherné zasněžené svahy Nízkých Tater; byl jsem doslova paf.

„A to ještě nic není, kousek tady od Liptova jsou termální prameny - ležíš v jezírku, je ti teploučko, ale na hlavu ti padá sníh a ty koukáš na ty nádherný horský štíty!“ upozornil mě můj souputník.

Rozhodl jsem se nahlédnout drobně do zákulisí a zjistit, jaké vodní kratochvíle skýtá návštěvníkům Liptovsko?

Za koupání po Liptovském regionu

Kromě známé přehrady Liptovská Mara, kterou ale teď v zimě asi jen těžko doceníte, nabízí Liptovský region mnoho minerálních pramenů. Takřka v každé obci se můžete občerstvit „medokýšom“, nápojem neopakovatelné chuti a s léčebnými účinky. Teplé minerální prameny najdete například v obcích: Bešeňová, Liptovský Ján, Rojkov či Kalameny.

Region Liptovsko na mápách Google (klikni na obrázek níže)...

liptovska mara

Lúčky

Městečko Lúčky najdete na rozhraní Oravy a Liptova pod Chočskými vrchy. První lázeňskou budovu zde postavil Adam Turjanský již v roce 1761. Od té doby se staly Lúčky jedněmi z největších lázní na Slovensku. Léčí se tu zejména gynekologické nemoci. Hlavní léčebný termální pramen se jmenuje Valentína a má 32 stupňů.

Korytnica

Tyto lázně leží v překrásném prostředí Nízkých Tater v nadmořské výšce 850 metrů a byly známé již v 16. století. Pramení tu osm minerálních pramenů s alkalicko-železitým obsahem vody. Lázeňský dům zde byl postaven v roce 1835. Místní srovnávají kvalitu zdejší vody s italskými Monte Catini, francouzskými Vichy či anglickými Bath. Léčí se tu zejména všemožné zažívací obtíže. Ve slovenských obchodech můžete sehnat minerálku Korytnica z místního pramene Klement.

Ľubochňa

Ľubochňa leží v údolí Váhu na začátku asi 25 km dlouhého Ľubochnianského údolí. Vodoléčebný ústav tu vznikl na konci 19. Století a v roce 1948 se proměnil v ústav endokrinologický, zaměřený na léčbu metabolismu. V městečku najdete nejen lázně, ale i nádhernou lipovou alej se 150 let starými stromy.

Železné

Méně známé lázně v Liptovském kraji najdete v obci Železné. Najdete je na konci Ľupčianského údolí v Nízkých Tatrách asi 33 kilometrů od Liptovského Mikuláše. Leží v nadmořské výšce 970 metrů. Vyvěrá zde pramen se sirnatou železitou kyselkou. Dnes je v lázeňské budově dětská ozdravovna.

Reklama